Agresivní a nákladný útok na Slavii. Tohle žádní amatéři nebyli, říká správce webu

Jiří Škuba Aleš Vávra Jiří Škuba, Aleš Vávra
19. 4. 2021 14:39
Internetové stránky tuzemských fotbalových a hokejových klubů napadli minulý týden hackeři.
Slávisté čelili útoku hackerů
Slávisté čelili útoku hackerů | Foto: Milan Kammermayer

Kluby na svých facebookových profilech informovaly, že se potýkají s útoky typu DDoS, které jim zahltily servery. Mimo provoz byly například stránky fotbalové Slavie nebo hokejové Sparty, ale také dalších přibližně 80 klubů (i zahraničních), jejichž stránky provozuje společnost eSports.cz. Ta podle jednatele Davida Schlegela intenzivně pracuje na nápravě.

"Ve středu v pět hodin jsme zaregistrovali výrazně zvýšenou zátěž na webu Slavia.cz. A pořád se zvětšovala. Další útok přišel ve dvě hodiny ráno následujícího dne. Byl velmi chytrý, už nebyl mířený jenom proti Slavii, ale na všechny servery, které spravujeme. Autoři útoku si museli zjistit, jaké to jsou," tvrdí Schlegel.

Agresivní aktivita vůči webům pochází z takzvaného Dark webu, "temné" úrovně internetu, kde je možné si za virtuální měnu objednat útoky pod označením DDoS (denial-of-service attack). Určené počítače pak začnou bombardovat určený server požadavky, aby se na něj mohly připojit. Když je jich obrovské množství, tak server zahltí a odpojí z provozu. 

Zaplacená cena má vliv na počet útoků a především jejich délku. "V tomto případě byla délka i počet útoků velmi silné a velmi sofistikované. Za dvacet let, co firmu provozujeme, jsme nezažili ani zlomek něčeho takového," dodává Schlegel.

Autora útoku není podle jeho slov možné vypátrat, ale vše nasvědčuje tomu, že byl směrován na fotbalovou Slavii. Právě ve středu po poledni totiž UEFA vynesla verdikty v kauze údajného rasismu Ondřeje Kúdely. 

Podle Schlegela nemusí jí nutně o nikoho z Británie, ale aktivitu ze západní Evropy podle něj vyloučit nelze. "Ti lidé, kteří útočili, nejsou nějací šikovní kluci, kterým by se povedlo vyřadit systém z provozu. Udržovat problém delší dobu, to už stojí peníze. Jeden razantní útok je otázkou momentu překvapení, délka a intenzita pak investované částky."

O profesionalitě útoku svědčila i skutečnost, že vyřazeny z provozu byly všechny servery, které firma spravuje. "Je to jako za druhé světové války, kdyby Spojenci společně s vyloděním v Normandii podnikli velké ofenzívy na jihu a východě Evropy. Navíc se postupem času přidávaly další a další počítače, které se na naše servery hlásily. Výpadek s přestávkou trval do čtvrteční třetí hodiny odpoledne, pak se nám servery podařilo nahodit a od té doby spíš fungují. To ale zdaleka neznamená, že máme vyhráno," říká Schlegel.

Na kolik tak sofistikovaný a dlouhý útok vyjde, to si netroufl odhadnout. "To je těžká odpověď, stejně jako kdybyste chtěli vědět, na kolik by třeba vyšlo nechat zabít Frantu Omáčku. Je to nelegální, žádný ceník neexistuje, je to otázka poptávky a nabídky. Tohle ale nebude levná záležitost v řádu desítek tisíc korun, je to mnohem víc."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy