Agresivní a nákladný útok na Slavii. Tohle žádní amatéři nebyli, říká správce webu

Jiří Škuba Aleš Vávra Jiří Škuba, Aleš Vávra
19. 4. 2021 14:39
Internetové stránky tuzemských fotbalových a hokejových klubů napadli minulý týden hackeři.
Slávisté čelili útoku hackerů
Slávisté čelili útoku hackerů | Foto: Milan Kammermayer

Kluby na svých facebookových profilech informovaly, že se potýkají s útoky typu DDoS, které jim zahltily servery. Mimo provoz byly například stránky fotbalové Slavie nebo hokejové Sparty, ale také dalších přibližně 80 klubů (i zahraničních), jejichž stránky provozuje společnost eSports.cz. Ta podle jednatele Davida Schlegela intenzivně pracuje na nápravě.

"Ve středu v pět hodin jsme zaregistrovali výrazně zvýšenou zátěž na webu Slavia.cz. A pořád se zvětšovala. Další útok přišel ve dvě hodiny ráno následujícího dne. Byl velmi chytrý, už nebyl mířený jenom proti Slavii, ale na všechny servery, které spravujeme. Autoři útoku si museli zjistit, jaké to jsou," tvrdí Schlegel.

Agresivní aktivita vůči webům pochází z takzvaného Dark webu, "temné" úrovně internetu, kde je možné si za virtuální měnu objednat útoky pod označením DDoS (denial-of-service attack). Určené počítače pak začnou bombardovat určený server požadavky, aby se na něj mohly připojit. Když je jich obrovské množství, tak server zahltí a odpojí z provozu. 

Zaplacená cena má vliv na počet útoků a především jejich délku. "V tomto případě byla délka i počet útoků velmi silné a velmi sofistikované. Za dvacet let, co firmu provozujeme, jsme nezažili ani zlomek něčeho takového," dodává Schlegel.

Autora útoku není podle jeho slov možné vypátrat, ale vše nasvědčuje tomu, že byl směrován na fotbalovou Slavii. Právě ve středu po poledni totiž UEFA vynesla verdikty v kauze údajného rasismu Ondřeje Kúdely. 

Podle Schlegela nemusí jí nutně o nikoho z Británie, ale aktivitu ze západní Evropy podle něj vyloučit nelze. "Ti lidé, kteří útočili, nejsou nějací šikovní kluci, kterým by se povedlo vyřadit systém z provozu. Udržovat problém delší dobu, to už stojí peníze. Jeden razantní útok je otázkou momentu překvapení, délka a intenzita pak investované částky."

O profesionalitě útoku svědčila i skutečnost, že vyřazeny z provozu byly všechny servery, které firma spravuje. "Je to jako za druhé světové války, kdyby Spojenci společně s vyloděním v Normandii podnikli velké ofenzívy na jihu a východě Evropy. Navíc se postupem času přidávaly další a další počítače, které se na naše servery hlásily. Výpadek s přestávkou trval do čtvrteční třetí hodiny odpoledne, pak se nám servery podařilo nahodit a od té doby spíš fungují. To ale zdaleka neznamená, že máme vyhráno," říká Schlegel.

Na kolik tak sofistikovaný a dlouhý útok vyjde, to si netroufl odhadnout. "To je těžká odpověď, stejně jako kdybyste chtěli vědět, na kolik by třeba vyšlo nechat zabít Frantu Omáčku. Je to nelegální, žádný ceník neexistuje, je to otázka poptávky a nabídky. Tohle ale nebude levná záležitost v řádu desítek tisíc korun, je to mnohem víc."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy