Skvělý Liberec zachraňoval čest českého fotbalu v Evropské lize. Porazil Gent 1:0

22. 10. 2020 22:54
Fotbalisté Liberce vstoupili do základní skupiny L Evropské ligy výhrou 1:0 nad Gentem. Belgický celek měl sice v zápase úvodního kola mnohem více šancí, ale gól dal pouze v 29. minutě domácí útočník Júsuf Hilál.
Radost fotbalistů Liberce
Radost fotbalistů Liberce | Foto: ČTK

Liberec na rozdíl od Gentu kvůli přerušení české ligy z důvodu koronavirové situace nastoupil k prvnímu soutěžnímu utkání od 4. října. Severočeši se v úvodu rozkoukávali a přečkali dvě velké šance soupeře, který v nedokončené minulé sezoně belgické ligy obsadil druhé místo.

V deváté minutě nejprve Bukariho vychytal Nguyen a za dvě minuty Jaremčuk přehodil libereckého gólmana i branku. Ve 21. minutě zahrozili i Severočeši, kteří do základní skupiny přešli přes tři předkola.

Po chybě bývalého slávistického obránce Ngadeua se dostal do úniku Mosquera a po následném Beranově centru vložil do Hilálovy střely v poslední chvíli nohu obránce.

Ve 28. minutě měli znovu štěstí domácí, které zachránila tyč po Fortunově střele. Prakticky z protiútoku ale udeřil Liberec. Po Mosquerově centru se do odraženého míče opřel Koscelník a Hilál jej zblízka usměrnil do sítě. Bahrajnský útočník navázal na góly z předkol proti FCSB a Riteriai.

Těsně před pauzou při nebezpečném brejku zasáhl na poslední chvíli domácí stoper Tijani.

I po přestávce udávali tempo hosté a postupně zvyšovali tlak. Ve 47. minutě přestřelil Kleindienst, stejně se vedlo po hodině hry Fortunovi. Mezitím Liberečtí s vypětím sil zblokovali dva nebezpečné pokusy.

Liberci pak pomohla trochu srovnat hru tři střídání, na trávník se poprvé dostala i nová posila Sadílek. V závěru však hosté opět stupňovali nápor a Severočechy musel znovu podržet Nguyen. V 79. minutě vytáhl hlavičku střídajícího Depoitreho a pak skvěle vyběhl proti Niangbovi.

Slovan už výsledek udržel a jako jediný ze tří českých zástupců vstoupil do skupiny bodovým ziskem. V dalším utkání skupiny za týden představí na půdě Crvené zvezdy Bělehrad, která podlehla na hřišti Hoffenheimu 0:2.

Do vyřazovací fáze projdou první dva celky. Liberec hraje skupinu pohárů popáté v historii a poprvé po čtyřech letech. Postoupit dokázal pouze v sezoně 2013/14.

Utkání 1. kola základní skupiny L fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - KAA Gent 1:0 (1:0)

Branka: 29. Hilál. Rozhodčí: Schuettengruber - Brandner, Steinacher (všichni Rak.). ŽK: Beran - Marreh, Jaremčuk, Hanche-Olsen. Bez diváků.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Jugas, Tijani, Mikula - Hromada (79. Chaluš), Mara - Pešek (68. Matoušek), Beran (57. Sadílek), Mosquera - Hilál (58. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Gent: Roef - Castro-Montes, Ngadeu, Hanche-Olsen, Fortuna (87. Plastun) - Marreh - Bukari, Kums, Botaka (77. Niangbo) - Kleindienst (77. Depoitre), Jaremčuk. Trenér: De Decker.