Škupi v předkole remizovalo s Pjunikem a má blíž k Jablonci, Slovákům se nedařilo

Aktualizováno 11. 7. 2019 23:07
Fotbalisté Škupi v úvodním zápase prvního předkola Evropské ligy v Arménii remizovali s Pjunikem Jerevan 3:3 a mají blíž k souboji s Jabloncem ve druhém předkole. Tým ze Skopje si mohl odvést mnohem lepší výsledek, ale v poslední desetiminutovce ztratil dvoubrankové vedení. Dvojzápas mezi Ordabasy a Kutaisi, jehož vítěz v další fázi kvalifikace vyzve Mladou Boleslav, lépe rozehrálo mužstvo z Šymkentu a doma porazilo gruzínské Torpedo 1:0. Odvety se hrají za týden.
Los Evropské ligy
Los Evropské ligy | Foto: Reuters

Pjunik v azylu v Gjumri výborně začal a už ve čtvrté minutě proměnil penaltu Erik Vardanjan, který byl předtím faulován. Ve 26. minutě odpověděl kapitán Muarem Bajrami, který z přímého kopu překvapil brankáře Andriju Dragojeviče. Krátce před pauzou otočil skóre Darko Ilieski hlavou z rohu.

Po hodině hry Bajrami přidal svůj druhý gól z přímého kopu po další chybě gólmana. Hráči Škupi však závěr nezvládli a o vítězství přišli. Nejprve v 80. minutě snížil Maksim Žestokov hlavičkou z rohu a o pět minut později vyrovnal střídající Edgar Manucharjan z dorážky.

Ordabasy velkou převahu dlouho nedokázalo vyjádřit gólově. Asi největší šanci první půle krátce před pauzou zahodil Temirlan Jerlanov. Domácí obránce si spravil chuť v 67. minutě, kdy se prosadil hlavičkou z rohového kopu. Kazašský favorit už další branku nepřidal, neškodné Kutaisi za celý zápas ani jednou nevystřelilo na branku.

Dunajská Streda s Martinem Jedličkou v brance na svém hřišti remizovala 1:1 s Cracoviou Krakov. Českého gólmana překonal ve 40. minutě vlastní brankou stoper Dominik Kružliak, jenž tečoval střelu soupeře mimo Jedličkův dosah.

Další slovenské celky dopadly v úvodních zápasech ještě hůř. Ružomberok se střídajícími Čechy Filipem Haškem a Ondřejem Novotným doma nestačil na Levski Sofia a prohrál 0:2. Stejnou porážku si odvezla Trnava ze hřiště bosenského Radniku Bijeljina. Mezi náhradníky Spartaku zůstal brankář Petr Bolek.

Výhru nevychytal ani další český gólman Martin Berkovec, který při své pohárové premiéře v Žalgirisu Vilnius musel skousnout porážku 1:3 na stadionu Honvédu Budapešť.

Další český gólman Dušan Melichárek z lavičky Malmö sledoval suverénní domácí triumf 7:0 nad severoirskou Ballymenou, k němuž přispěl hattrickem kapitán Markus Rosenberg. Favorizovaná Legia Varšava na Gibraltaru překvapivě uhrála jen bezbrankovou remízu s domácí Europou.

Úvodní utkání 1. předkola fotbalové Evropské ligy:

Pjunik Jerevan - Škupi Skopje 3:3 (1:2), Ordabasy Šymkent (Kaz.) - Torpedo Kutaisi (Gruz.) 1:0 (0:0), Ventspils (Lot.) - Teuta (Alb.) 3:0 (1:0), Alaškert (Arm.) - FK Makedonija 3:1 (1:0), AEK Larnaka - Petrocub Hincesti (Mold.) 1:0 (1:0), Laci (Alb.) - Hapoel Beerševa (Izr.) 1:1 (1:0), Narva Trans (Est.) - Budučnost Podgorica 0:2 (0:1), Akademija Panděv (Sev. Mak.) - Zrinjski Mostar (Bos.) 0:3 (0:2), Brann Bergen - Shamrock Rovers (Ir.) 2:2 (2:1), Bröndby - Inter Turku 4:1 (1:1), Crusaders (Sev. Ir.) - B36 Tórshavn (Faer. ostr.) 2:0 (1:0), Debrecín - Kukësi (Alb.) 3:0 (0:0), Dinamo Tbilisi - Engordany (And.) 6:0 (2:0), Liepaja (Lot.) - Dinamo Minsk 1:1 (1:0), Žalgiris Kaunas - Apollon Limassol 0:2 (0:1), Maccabi Haifa - Mura (Slovin.) 2:0 (0:0), Malmö - Ballymena (Sev. Ir.) 7:0 (3:0), Molde (Nor.) - KR Reykjavík 7:1 (4:0), Radnik Bijeljina (Bos.) - Spartak Trnava 2:0 (1:0), Soligorsk (Běl.) - Hibernians (Mal.) 1:0 (0:0), Nisporeni (Mold.) - Neftči Baku 0:3 (0:2), Fola Esch (Luc.) - Sačchere (Gruz.) 1:2 (1:0), Connah's Quay Nomads (Wal.) - Kilmarnock (Skot.) 1:2 (0:0), Olimpija Lublaň - Riga 2:3 (0:0), Čukarički (Srb.) - Bananc (Arm.) 3:0 (1:0), Dunajská Streda - Cracovia Krakov 1:1 (1:1), Europa (Gibr.) - Legia Varšava 0:0, FCSB (Rum.) - Milsami Orhei (Mold.) 2:0 (1:0), Zeta (Č. Hora) - MOL Vidi (Maď.) 1:5 (1:3), Aberdeen - Rovaniemi 2:1 (1:0), Cliftonville (Sev. Ir.) - Haugesund (Nor.) 0:1 (0:1), Cork (Ir.) - Progres Niedercorn (Luc.) 0:2 (0:2), Saint Patrick's (Ir.) - Norrköping (Švéd.) 0:2 (0:0), Honvéd Budapešť - Žalgiris Vilnius 3:1 (1:0), Široki Brijeg (Bos.) - Kajrat Almaty 1:2 (1:1), Stjarnan (Isl.) - Levadia Tallinn 2:1 (1:0), Breidablik (Isl.) - Vaduz 0:0.