Skandální dohra v Glasgow: Domácí zbili stopera Slavie do krve, incident už řeší UEFA

Jiří Škuba Marek Janoš Jiří Škuba, Marek Janoš
Aktualizováno 19. 3. 2021 11:17
Situace z 88. minuty utkání Glasgow Rangers se Slavií Praha vygradovala ve skandální závěr a následnou dohru odvety osmifinále Evropské ligy. Při odchodu do šaten byl napaden obránce sešívaných Ondřej Kúdela tak, že mu lékaři museli ošetřit krvavá zranění v obličeji.
Ondřej Kúdela v tahanici s hráči Glasgow Rangers
Ondřej Kúdela v tahanici s hráči Glasgow Rangers | Foto: Reuters

Co se konkrétně stalo?

V 88. minutě, už za rozhodnutého stavu, Connor Goldson fauloval Jana Kuchtu a do ležícího hráče navíc nakopl míč. Ondřej Kúdela při následné pauze na ošetřování přišel ke Glenu Kamarovi a cosi mu zašeptal do ucha. Rázem se strhla mela, po slávistickém obránci ihned vystartovala většina hráčů domácího týmu. Trenér Steven Gerrard na tiskové konferenci později oznámil, že Kúdela měl Kamaru rasisticky urazit.

Steven Gerrard po zápase: Doufám, že to UEFA nezamete pod koberec | Video: Associated Press

"Po zápase mi řekl, že jej jeden ze slávistů rasisticky napadl. Stoprocentně mu věřím. Doufám, že to UEFA důkladně prošetří a nezamete pod koberec," prohlásil Gerrard.

Rasistickou poznámku však Kúdela popřel. "Řekl jsem mu: 'You‘re fucking guy.' Bylo to řečeno v emocích po dvou červených kartách a řadě brutálních zákroků soupeře, ale naprosto odmítám rasismus," uvedl.

Za svého hráče se postavil i šéf klubu Jaroslav Tvrdík. "Slavia se kategoricky ohrazuje proti tomu, že Ondřej Kúdela jakkoliv rasisticky urazil hráče soupeře. Šokuje nás, že po zápase došlo k fyzickému napadení našeho hráče. Na žádost Slavie případ řeší místní policie. Přejeme si podrobné vyšetřování situace ze strany UEFA," napsal Tvrdík na Twitter.

Podívejte se na záznam celého incidentu na videu: 

Kúdelovu vinu odmítl i asistent trenéra Zdeněk Houštecký. "Domácí neunesli prohru po více než roce a vymýšlejí si nesmysly," napsal Aktuálně.cz z Glasgow.

Agrese domácích hráčů neskončila se závěrečným hvizdem, ale pokračovala dál při odchodu do kabin.

"Po utkání nebyl tým vpuštěn do kabin a Ondřej Kúdela byl zbaběle bez varování zbit pěstmi do obličeje hráčem Kamarou za přítomnosti trenéra Stevena Gerrarda. V šoku byli i zástupci UEFA, kteří byli u celého incidentu osobně přítomni," stojí v oficiálním prohlášení, které Slavia vydala pozdě v noci.

Slávisté byli nuceni přivolat policii a ze stadionu Ibrox se dostali až dvě hodiny po skončení zápasu za asistence ozbrojeného doprovodu. Skandální dohru zápasu nyní bude řešit UEFA, která už vydala prohlášení, že o incidentu ví a čeká na zprávu rozhodčích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy