Čtvrtý triumf! Sevilla znovu ovládla Evropskou ligu

27. 5. 2015 22:32
Španělská Sevilla porazili ve finále Evropské ligy Dněpropetrovsk 3:2 a slaví již čtvrtý titul v této soutěži.
Finále Evropské ligy: Carlos Bacca slaví branku Sevilly.
Finále Evropské ligy: Carlos Bacca slaví branku Sevilly. | Foto: Reuters

Varšava - Fotbalisté Sevilly porazili ve finále Evropské ligy Dněpropetrovsk 3:2. Španělský tým obhájil loňský triumf a jako první v historii vyhrál tuto soutěž počtvrté. Dněpr sice ve Varšavě brzy vedl po trefě Kaliniče, favorit však otočil skóre díky Krychowiakovi a Baccovi. Ještě před pauzou vyrovnal Rotan, po změně stran ale rozhodl svým druhým zásahem Kolumbijec Bacca.

Sevilla potvrdila stoprocentní finálovou bilanci a navázala na předchozí úspěchy z let 2006, 2007 a 2014. Svěřenci Unaie Emeryho si také zajistili místo v příští sezoně Ligy mistrů.

Na lavičce ukrajinského celku zůstal brankář Jan Laštůvka, obránce Ondřej Mazuch znovu chyběl kvůli zranění.

Dněpropetrovsk na varšavském Národním stadionu proměnil hned svoji první šanci, když Matheusův centr zužitkoval v sedmé minutě hlavičkující Kalinič. Poté převzalo iniciativu španělské mužstvo. Reyesova rána skončila těsně vedle a brankář Bojko vyrazil hlavičku Krychowiaka po rohu. Polský reprezentant ale po dalším rohovém kopu ve 28. minutě tvrdou ranou srovnal.

Favorit už ve 31. minutě přidal druhý gól. Reyes vyslal Baccu do samostatného úniku a nejlepší týmový střelec po kličce Bojkovi poslal míč do odkryté branky. Dněpr dvě rychlé branky nesrazily. Konopljankův pokus ještě vyškrábl gólman Rico, minutu před pauzou už však uspěl kapitán Rotan precizně zahraným přímým kopem.

Druhý poločas nezačal tak otevřeně a diváci dlouho čekali na větší příležitost. Sevilla hodně hrozila ze standardních situací. Po jedné z nich Bojko vyrazil míč ke Krychowiakovi, ale jeho ránu v šestnáctce zblokovala obrana Dněpropetrovsku.

V 73. minutě se opět blýskl osmadvacetiletý kanonýr Bacca, který po přistrčení Vitola podruhé překonal gólmana Dněpru. Autor sedmi branek v EL pak ještě hlavou neproměnil dvě další slušné příležitosti.

Krátce před koncem zůstal na hřišti bezvládně ležet Brazilec Matheus a po ošetření byl odnesen na nosítkách. Ukrajinský tým v té době už třikrát střídal, takže musel dohrát v deseti. I v oslabení si nicméně Dněpr vytvořil závěrečný tlak, který ale Sevilla ustála a mohla se opět radovat.

Finále fotbalové Evropské ligy ve Varšavě:

Dněpr Dněpropetrovsk - FC Sevilla 2:3 (2:2)

Branky: 7. Kalinič, 44. Rotan - 31. a 73. Bacca, 28. Krychowiak. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Kankava, Kalinič, Bezus, Rotan, Léo Matos - Krychowiak, Carrico, Bacca. Diváci: 56.000.

Dněpropetrovsk: Bojko - Fedeckij, Douglas, Čeberjačko, Léo Matos - Kankava (85. Šachov), Fedorčuk (68. Bezus) - Matheus, Rotan, Konopljanka - Kalinič (78. Selezňov). Trenér: Emery.

Sevilla: Rico - A. Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Trémoulinas - Mbia, Krychowiak - Reyes (58. Coke), Banega (89. Iborra), Vitolo - Bacca (82. Gameiro). Trenér: Markevič.