Manchester inkasoval po 443 minutách. Lyon dal Římu čtyři góly

Aktualizováno 9. 3. 2017 23:19
Ve čtvrtek večer se rozehrálo úvodní kolo osmifinále Evropské ligy. Kodaň doma vyhrála nad Amsterdamem, Manchester remizoval v Rostově a Lyon porazil ve šlágru AS Řím.
Manchester remizoval na hřišti Rostova
Manchester remizoval na hřišti Rostova | Foto: Reuters

Manchester - Fotbalisté Manchesteru United v úvodním osmifinále Evropské ligy jen remizovali 1:1 na hřišti Rostova, když v soutěži inkasovali po 443 minutách.

Ajax Amsterodam bez zraněného Václava Černého prohrál 1:2 na hřišti Kodaně, která otevřela skóre už po 28 sekundách. Naopak blízko k postupu do čtvrtfinále má druhý z českých reprezentantů v soutěži Jakub Brabec, jehož Genk vyhrál 5:2 na hřišti Gentu.

Trenér Manchesteru United José Mourinho před zápasem kritizoval hřiště v Rostovu a zvažoval, že bude šetřit hvězdy, aby se nezranily. Nakonec ale nasadil všechny opory včetně Paula Pogby a Zlatana Ibrahimovice. Špatný povrch však přispěl k tomu, že se Manchesteru příliš nedařily kombinace.

Přesto to byl anglický celek, kdo se ujal vedení. Ibrahimovic se ve vápně uvolnil a našel Henrika Mchitarjana, který gólem oslavil návrat do sestavy po zranění.

Jenže v 53. minutě předvedl přemožitel pražské Sparty v předchozím kole svou silnou zbraň. Dlouhý pas za obranu si zpracoval Alexandr Bucharov a zařídil remízu.

"Vzhledem k podmínkám to byl dobrý výkon. Na tomhle hřišti nešlo hrát lépe. Nedalo se přihrávat. Bohužel jsme udělali jednu chybu v obraně, ale jinak to byl dobrý výkon," řekl Mourinho. "Připomnělo mi to neligové zápasy na amatérských hřištích v Portugalsku. Potěšilo mě, jak se hráči prali o každý míč, což bylo za těchto podmínek důležité. Hlavní ale je, že se nikdo nezranil," dodal.

Kodani vyšel proti Ajaxu skvěle vstup do utkání a za necelou půlminutu skóroval Rasmus Falk. Za hosty sice vyrovnal v akrobatické pozici Kasper Dolberg, ale hlavička Andrease Corneliuse zajistila Kodani lepší výchozí pozici do odvety.

Genk v belgickém derby zadělal na postup ve 21. minutě, kdy se z přímého kopu trefil Ruslan Malinovskij. O chvíli později sice Brabec při obranném zákroku nastřelil břevno vlastní branky a domácí z dorážky vyrovnali, ale dalšími třemi zásahy ještě do poločasu Genk svého soka zcela zaskočil.

Gent po změně stran alespoň snížil a z penalty mohl dokonce zmenšit manko na jediný gól, ale brankář hosty podržel a pokutový kop chytil. Navíc Mbwana Samatta druhým gólem v utkání upravil na konečných 5:2 pro hosty.

Šlágr osmifinále mezi Lyonem a AS Řím nabídl atraktivní fotbal ve vysokém tempu a oba celky vystřelily dohromady dvacetkrát na branku. Radoval se francouzský tým, který doma skóre ve druhé půli otočil a vyhrál 4:2. Nejprve srovnal tvrdou střelou Corentin Tolisso, výhru vystřelil čtvrthodiny před koncem střídající Nabil Fékir, který si poradil v obležení protihráčů, a vše zakončila dělovka Alexandrea Lacazettea.

Osmifinále fotbalové Evropské ligy - 1. zápasy:

FC Kodaň - Ajax Amsterodam 2:1 (1:1)

Branky: 1. Falk, 60. Cornelius - 32. Dolberg.

Rostov - Manchester United 1:1 (0:1)

Branky: 53. Bucharov - 35. Mchitarjan.

APOEL Nikósie - Anderlecht Brusel 0:1 (0:1)

Branka: 29. Stanciu.

Celta Vigo - Krasnodar 2:1 (0:0)

Branky: 50. Wass, 90. Beauvue - 56. Claesson.

Schalke - Mönchengladbach 1:1 (1:1)

Branky: 25. Burgstaller - 15. Hofmann.

Lyon - AS Řím 4:2 (1:2)

Branky: 8. Diakhaby, 47. Tolisso, 74. Fékir, 90.+2 Lacazette - 20. Salah, 33. Fazio.

Olympiakos Pireus - Besiktas Istanbul 1:1 (1:0)

Branky: 36. Cambiasso - 53. Aboubakar.

Gent - Genk 2:5 (1:4)

Branky: 27. Kalu, 61. Coulibaly - 41. a 72. Samatta, 21. Malinovskij, 33. Colley, 45.+1 Uronen. ČK: 84. Esiti (Gent).