Po výtržnostech v zápase se Suboticou dopadla policie 12 fanoušků

9. 10. 2018 13:36
Sparta za výtržnosti chuligánů zaplatila pokutu 2,5 milionu korun. A již dříve uvedla, že peníze bude po fanoušcích vymáhat.
Sparťanští fanoušci při utkání se srbskou Suboticou.
Sparťanští fanoušci při utkání se srbskou Suboticou. | Foto: ČTK

Praha - Pražská policie identifikovala po výtržnostech při srpnovém domácím zápase fotbalistů Sparty se srbskou Suboticou celkem 12 fanoušků. Deseti hrozí trest za výtržnictví, dvěma za poškození cizí věci. Na dotaz ČTK to dnes uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Za nepřístojnosti sparťanských fanoušků v obou zápasech 2. předkola Evropské ligy dostal letenský klub od disciplinární komise UEFA pokutu přes 2,5 milionu korun.

Nepokoje na stadionu na Letné vyvolala penalta, ze které hosté v 75. minutě snížili na 1:2, což jim přineslo postup. Autor gólu Bojan Čečarič šel navíc slavit přímo před tvrdé jádro příznivců Sparty, kteří ho zasypali kelímky s pivem. Někteří z fanoušků následně seběhli z horních pater tribuny ke hřišti a v jeho rohu prolomili bariéru. Po dvou minutách se po domluvě kapitána domácích Josefa Šurala vrátili a zápas poté pokračoval.

"Mohu potvrdit, že kriminalistům se nakonec i díky zveřejněné pátrací relaci podařilo ztotožnit dvanáct osob. Deset z nich je podezřelých z trestného činu výtržnictví, kdy toto jejich jednání je řešeno ve zkráceném přípravném řízení trestním. Zbylí dva jsou podezřelí z trestného činu poškození cizí věci, kde bude trestní řízení vedeno standardním způsobem," shrnula Zoulová.

Sparta už krátce po zápase oznámila, že bude chtít chuligánům zakázat vstup na stadion a vymáhat po nich škody. Klub předal policii záznamy z kamerového systému. Policisté se s prosbou o identifikaci výtržníků obrátili i na veřejnost.

Za výtržnictví hrozí v základní sazbě až dva roky vězení. Na tři roky se horní hranice sazby zvyšuje, jestliže výtržník spáchá čin opakovaně. Za poškození cizí věci lze uložit odnětí svobody do jednoho roku. Jestliže však pachatel způsobí škodu přes půl milionu korun, může dostat až tři roky vězení.