Plzeň zůstává v Evropě. Předvedla fantastický obrat a zvládla i penaltové drama

Postup Plzně: Nejdřív zmar, pak euforie a potyčka po penaltách, křepčil i Šádek
Po úvodní překvapivé prohře 2:4 ve Walesu čekala Viktorii náročná odveta. Přitom i nepříliš optimistický výsledek vydolovala v prvním utkání až v samotném závěru.
Natěšení fanoušci přesto věřili, že Plzni se podaří postoupit. A nebyli sami, před odvetou Viktorii i přes dvoubrankové manko favorizovaly na postup i sázkové kanceláře.
Jenže odhodlání Plzně zchladil už ve 4. minutě Louis Robles, který dotlačil po centru míč do sítě Viktorie.
Velšani se radovali. Manko Plzně narostlo na tři góly a jejich pozice tak byla ještě lepší než na startu zápasu.
12. 8. 2021 22:00
Fotbalisté Plzně po obratu postoupili do závěrečného play off o Evropskou konferenční ligu. Svěřenci trenéra Michala Bílka v dramatické odvetě 3. předkola doma porazili The New Saints 4:1 po premiérovém penaltovém rozstřelu v pohárech.

Po 90 minutách i prodloužení Západočeši zvítězili 3:1, čímž dotáhli úvodní nečekanou ztrátu 2:4 z Cardiffu. Viktoria si ve 4. předkole o účast ve skupině zahraje s CSKA Sofia, příští čtvrtek začne doma.

Velšské outsidery poslal do vedení už ve čtvrté minutě Louis Robles. Krátce po změně stran vyrovnal Pavel Bucha, v 85. minutě otočil skóre Tomáš Chorý a v nastavení Jean-David Beauguel zařídil Viktorii prodloužení. V něm gól nepadl, ale v rozstřelu uspěli všichni čtyři domácí exekutoři, zatímco na straně TNS skóroval jediný hráč, brankář Aleš Hruška jednu penaltu chytil.

"Vážíme si toho, že jsme postoupili, i když vím, že dneska to bylo hodně upracované a vybojované. Ale otočili jsme další, hodně těžký zápas," řekl kouč Bílek na on-line tiskové konferenci.

Plzeň chtěla začít velkým náporem, místo toho už ve čtvrté minutě inkasovala. Daniel Davies nacentroval do šestnáctky, Hudson hlavou posunul míč na Roblese a ten zblízka nadvakrát překonal brankáře Hrušku. Západočeši dostali gól i v sedmém soutěžním utkání sezony.

Rychle vyrovnat mohl Beauguel, ale v dobré pozici vysoko přestřelil. Po další Šulcově přihrávce zase Ba Loua tváří v tvář ztroskotal na gólmanovi Harrisonovi.

Domácí působili hodně nervózně a v úvodní půlhodině už měli žlutou kartu Mosquera, Ba Loua i Ndiaye. Bílek ve 30. minutě stáhl ze hry Mosqueru a zraněného Ndiayeho, které nahradili Chorý s Janoškem. "Bylo potřeba už něco změnit, protože jsme se tam nedokázali dostat. Chtěli jsme mít na straně hráče, který by dovedl obejít jeden na jednoho, a dali tam druhého útočníka. Věřili jsme, že nám to přinese úspěch," vysvětlil Bílek.

Navzdory tomu si Plzeňští do konce první půle žádnou větší příležitost nevypracovali, přestože drželi míč většinu času. Při odchodu ze hřiště se z tribun místy ozýval i pískot.

Krátce po změně stran Chorý po akci Ba Louy a Janoška minul branku. V 56. minutě už po elegantním uvolnění v šestnáctce a přesné ráně srovnal Bucha.

Západočeši sice ožili, ale dlouho nedokázali překonat pevný obranný blok velšského soupeře. TNS naopak v 75. minutě zahrozili z brejku a Hruška vyrazil na břevno pokus McManuse, autora hattricku z prvního zápasu.

Plzeň podobně jako v Cardiffu udeřila dvakrát v závěru. V 85. minutě Chorý skóroval hlavou z rohu a v první minutě nastavení zvýšil Beauguel, který se trefil po otočce v pokutovém území. Francouzský útočník dal branku ve čtvrtém soutěžním utkání po sobě.

Domácí od začátku prodloužení měli drtivou převahu a nebezpečné závary, ale The New Saints s vypětím sil odolávali. Ve druhé patnáctiminutovce Chorého gól nejprve neplatil kvůli ofsajdu a Harrison poté střelu plzeňského útočníka vyrazil na tyčku.

"V prvním zápase jsme dali čtyři góly a dnes jsme vydrželi nejen do prodloužení, ale až do penaltového rozstřelu. To považuji za neuvěřitelný úspěch," konstatoval kouč TNS Anthony Limbrick.

V rozstřelu Hruška vyrazil pokus Marriotta a jeho spoluhráč Smith minul branku. Viktoria proměnila všechny penalty, když Harrisona postupně překonali Beauguel, Bucha, Chorý i Káčer. Jediným úspěšným exekutorem hostů byl Redmond. Plzeň vyhrála šestý ze sedmi soutěžních zápasů v tomto ročníku.

"Věděli jsme, že Bogyho (Beauguelova) první penalta byla taková o fous, kdyby ji nedal, bylo by to trošku složitější. Zaplaťpánbůh to bylo obráceně, mně se to podařilo chytit a psychická výhoda byla na naší straně," uvedl Hruška.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň - The New Saints 3:1 (3:1, 0:1) po prodloužení, na penalty 4:1

Branky: 56. Bucha, 85. Chorý, 90.+1 Beauguel - 4. Robles. Rozhodčí: Stegemann - Schaal, Bandurski (všichni Něm.). ŽK: Mosquera, Ba Loua, Ndiaye - Harrison, Redmond, Routledge, Ebbe. Diváci: 6079 (omezený počet). První zápas: 2:4.

Plzeň: Hruška - Havel (68. Falta), Pernica, Brabec, Hybš (68. Kayamba) - Ndiaye (30. Janošek) - Ba Loua (113. Káčer), Bucha, Šulc (77. Čermák), Mosquera (30. Chorý) - Beauguel. Trenér: Bílek.

TNS: Harrison - D. Davies, K. Davies, Hudson, Marriott - Smith, Routledge (108 Clark), Redmond - Robles (89. Baker), McManus (80. Ebbe), Cieslewicz (65. J. Williams). Trenér: Limbrick.