Plzeň otočila duel s Dinamem, díky dvěma trefám Pernici si veze do Záhřebu výhru 2:1

Plzeňský obrat, slávistické střelecké trápení. To byl fotbalový pohárový čtvrtek
Oba plzeňské góly vstřelil obránce Luděk Pernica...
...který ve druhém poločase odpověděl na vedoucí branku Daniho Olma z 41. minuty.
Plzeňští v úvodním utkání druhého kola nastoupili v překvapivé základní sestavě.
Trenér Pavel Vrba dal od začátku šanci i obvyklým náhradníkům z posledních zápasů brankáři Marúši Kozáčikovi nebo záložníkům Tomáši Hořavovi a Ubongu Ekpaiovi.
Aktualizováno 15. 2. 2019 0:03
Fotbalisté Plzně na úvod vyřazovací fáze Evropské ligy zdolali Dinamo Záhřeb po obratu 2:1. Oba domácí góly vstřelil obránce Luděk Pernica, který ve druhém poločase odpověděl na vedoucí branku Daniho Olma ze 41. minuty.

Úřadující čeští mistři doma v EL zvítězili poosmé za sebou a sérii bez porážky natáhli na devět soutěžních utkání. Odveta v chorvatské metropoli se hraje za týden.

"Myslím si, že se nám podařil ten zápas úžasně otočit, i když soupeř hrál velice dobře. Pernica byl v prvním poločase průměrný, ve druhém skvělý," řekl na tiskové konferenci trenér Plzně Pavel Vrba.

Plzeňští v úvodním utkání druhého kola nastoupili v překvapivé základní sestavě. Vrba dal od začátku šanci i obvyklým náhradníkům z posledních zápasů brankáři Kozáčikovi nebo záložníkům Hořavovi a Ekpaiovi.

Západočeši, kteří v úvodu přenechali iniciativu soupeři, poprvé zahrozili v 15. minutě. Brankář Livakovič vyboxoval míč jen ke Kovaříkovi, ale ten z voleje přestřelil. Poté Beauguel z rohu hlavičkoval mimo. Domácí si přes větší aktivitu a držení míče v první půli nic dalšího nevypracovali.

Chorvatští šampioni ve 41. minutě proměnili hned první velkou šanci zápasu. Petkovič přiťukl míč za obranu Olmovi a ten obloučkem přehodil Kozáčika.

"V prvním poločase bylo výrazně lepší Dinamo, kterému vyšel začátek utkání. My jsme se nechytli, Dinamo toho využívalo a bylo lepší než my. Ve druhém poločase se to otočilo," prohlásil Vrba.

Do druhého dějství vstoupili mnohem lépe plzeňští hráči. V 54. minutě si Pernica z hloubi pole sám rozjel útočnou akci, Beauguel mu ze strany vrátil míč před branku a stoper Viktorie zblízka vyrovnal. Pro Pernicu to byl premiérový soutěžní gól za Plzeň.

"Založil jsem to. Honza Kovařík mi dal pěknou přihrávku, já jsem obešel hráče, dal jsem to do lajny Bogymu (Beauguelovi). Čekal jsem, že by to tam mohl nacentrovat. Jen jsem doufal, že nebudu v ofsajdu. Pak už jsem jen nastavil nohu a byla z toho hezká branka," popsal Pernica.

Chvíli nato mohl odpovědět Oršič, ale z dálky těsně minul domácí branku. "Do 60. minuty jsme absolutně kontrolovali hru a náš soupeř neměl žádnou příležitost. Prakticky z jednoho protiútoku, který se nám nepovedl, toho využili a dali gól. Nám už se pak nepodařilo vrátit do zápasu," uvedl kouč Dinama Nenad Bjelica.

Na další velkou příležitost čekali fanoušci do 75. minuty, kdy Beauguel po rohovém kopu hlavičkoval nad břevno. Na druhé straně Petkovičovu tvrdou ránu vyrazil Kozáčik.

Poslední slovo měli domácí. V 83. minutě Hrošovský z rohu nacentroval do šestnáctky, Pernica na zadní tyči dostal prostor a zblízka hlavou rozhodl. Plzeňští se tak vítězně naladili na nedělní prvoligový šlágr s vedoucí Slavií. "Každé soutěžní utkání je důležité pro pohodu v mužstvu a sebevědomí," podotkl Vrba.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Dinamo Záhřeb 2:1 (0:1)

Branky: 54. a 83. Pernica - 41. Olmo. Rozhodčí: Gözübüyük - Schaap, De Vries - Blom, Van Boekel (všichni Niz.). ŽK: Hubník, Procházka, Kovařík - Stojanovič, Leovac. Diváci: 9731.

Sestavy:

Plzeň: Kozáčik - Havel, Pernica, Hubník, Kovařík - Hořava, Hrošovský - Ekpai (70. Petržela), Čermák (46. Procházka), Kayamba - Beauguel (81. Chorý). Trenér: Vrba.

Dinamo: Livakovič - Stojanovič, Théophile-Catherine, Dilaver, Leovac - Gojak, Ademi, Olmo - Šitum (64. Moro), Petkovič, Oršič (76. Atiemwen). Trenér: Bjelica.