Rada o Spartě: Lischka hraje na hraně rizika, Trávník s Hanouskem asi neustáli tlak

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 11. 2020 7:31
Fotbalové Spartě se v Evropské lize nedaří a svůj díl viny na tom nesou i někdejší hráči Jablonce. Trenér Petr Rada, který před třemi lety Pražany vedl a nyní koučuje právě Severočechy, ale věří, že v dnešním utkání s Celtikem Glasgow už budou Letenští bodovat.
Petr Rada vedl Spartu před třemi lety jako trenér, teď ji zásobuje fotbalisty jako kouč úspěšného Jablonce.
Petr Rada vedl Spartu před třemi lety jako trenér, teď ji zásobuje fotbalisty jako kouč úspěšného Jablonce. | Foto: Milan Kammermayer

Porážka 1:4 s francouzským Lille patří na domácí půdě v evropských pohárech mezi nejvyšší. Co se pod ní hlavně podepsalo?

Především je nutné připomenout, že Lille přijelo do Prahy jako vedoucí tým francouzské ligy, tedy i z evropského hlediska v pozici nadprůměrného a z domácí soutěže rozehraného celku. Přesto Sparta plnou hodinu nehrála špatně. Přitom jí na prázdném stadionu chyběla podpora fanoušků, trenér Václav Kotal neměl k dispozici tři zraněné stopery, a navíc musela hrát od 23. minuty bez přísně vyloučeného Krejčího.

S tím souvisí i verdikty chorvatského sudího, který v důležitých situacích rozhodl v její neprospěch. Mám tím na mysli hlavně neudělení druhé žluté karty Botmanovi za faul na Pavelku a potom odvolaná původně nařízená penalta za nečistý zákrok Brandariče na Vindheima. Přesto se Spartě brzy po přestávce podařilo vyrovnat.

Jenže pak přišla čtvrthodinka se třemi inkasovanými góly…

V oslabení nebylo snadné držet s výborným soupeřem krok a dostavily se také individuální chyby, kterých Francouzi využili. Je však pravděpodobné, že i v nejsilnější sestavě a po celý zápas s jedenácti hráči by Sparta asi měla problémy. Nicméně po velké dřině je konečný výsledek krutý. A navíc určitě mrzí, že na něm rozhodčí zanechal stopu.

Čekal jste lepší výkon i výsledek v Miláně?

V uplynulé sezoně na sebe tento italský gigant upozorňoval kolísavými výkony, a tak jsem si myslel, že by mu Sparta mohla být důstojným soupeřem. To se však nestalo, její herní projev byl o dost horší než proti Lille a branku domácích ani jednou vážněji neohrozila. Bylo až příliš zřetelně vidět, že česká liga má přestávku a milánské AC je naopak na špici tabulky. A zase to byly individuální chyby, po nichž se zrodila další vysoká porážka. Vůbec se nedařilo stoperovi Lischkovi, který proti Lille hrál velice dobře a v Miláně byl ze sparťanského mužstva asi nejhorší.

Co byste řekl na jeho adresu?

Často je až příliš sebevědomý, hraje doslova na hraně rizika. Při menší koncentraci se občas dopouští chyb, které se na evropské scéně trestají přísněji než v české lize. V Miláně se podepsal na dvou inkasovaných gólech, ale je zajímavé, že nějaké psychické pochody ani po hrubých chybách neprožívá. Vzpomínám například na důležitý zápas Jablonce s Kyjevem, kdy se mu také netleskalo.

Mezi nedávné opory Jablonce patřili také Trávník i Hanousek. Proč se jim ve Spartě tolik nedaří?

U obou je znát jejich už delší herní přestávka. Zatímco v Jablonci byli v základní sestavě na každý zápas, tak ve Spartě se stali jen náhradníky. Přitom oba jsem poznal jako výborné fotbalisty. Trávníkovou předností je především technická vyspělost, Hanouska zdobí při dobré kondici píle a pracovitost. A dost možná že ve Spartě zatím nedokázali plně zvládnout tlak, který v Jablonci neznali.

Teď čeká letenský tým třetí utkání v Evropské lize v Glasgow proti Celtiku. Myslíte si, že by Sparta konečně mohla bodovat?

Věřím, že plně využije cenných zkušeností z prvních dvou střetnutí a v Glasgow neprohraje. Určitě předvede úplně jiný výkon než v Miláně. Její výhodou budou prázdné ochozy tamějšího stadionu. Bez divácké podpory bude Celtic stejně oslabený, jako byla Sparta na Letné proti Lille.

Hvězdné sportovkyně oznámily zásnuby. | Video: ESPN's Body Issue, Associated Press, Instagram/Sue Bird, Instagram/Megan Rapinoe
 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 12 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy