Slavia jde do boje o postup, rozdá si to s Astanou. Jde o milionový bonus i budoucnost hráčů

František Typovský František Typovský
7. 12. 2017 11:58
Fotbalová Slavia se dnes večer utká s Astanou o postup do jarního play off Evropské ligy. Stačí jí k tomu neprohrát.
Bude mít dnes Milan Škoda důvod k postupové radosti?
Bude mít dnes Milan Škoda důvod k postupové radosti? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Slavii dnes večer čeká zápas pravdy. V posledním ostrém duelu letošního roku doma vyzve kazašskou Astanu. A pokud chce postoupit, nesmí prohrát. 

K veledůležitému zápasu ale sešívaní nepřicházejí v dobrém rozpoložení. V posledním podzimním ligovém kole sice porazili ostravský Baník 2:1, fotbalově ale nepřesvědčili. Pokud by navíc sudí Jan Jílek nepřehlédl jasnou penaltu na hostujícího Baroše, mohli přijít i o body.

Astanou by sice remíza stačila, ale ligoví šampioni se na ni zaměřit nechtějí. "Byla by asi chyba se soustředit jen na defenzivu a čekat na remízový výsledek. To by byla špatná taktika. Jako v každém jiném zápase budeme chtít vyhrát. Matematika je jasná," řekl trenér červenobílých Jaroslav Šilhavý.

Kazaši do Prahy přijíždějí v poměrně zajímavé situaci. Tamní liga kvůli třeskutým mrazům pravidelně končí na začátku listopadu, Astana před měsícem slavila čtvrtý ligový titul v řadě. Od té doby ovšem odehráli svěřenci bulharského kouče Stojlova pouze jeden jediný soutěžní zápas - v Evropské lize doma podlehli Villarrealu 2:3. 

Astana proto přikročila k nečekanému kroku. Do Česka dorazila už před týdnem a pravidelně trénuje v Praze. Kazaši se dokonce v rámci tréninkového zápasu utkali s Viktorií Žižkov a vyhráli 3:1.

Se zajišťováním ubytování a hracích ploch jim pomáhal Miroslav Beránek, nyní trenér mládežnických týmů sešívaných, který v Kazachstánu dlouhá léta působil. "Ozvali se mi přímo z Astany, volal mi asistent, se kterým jsem také trénoval, jestli bych jim nepomohl zajistit hotel a hřiště," vysvětloval Beránek.

Klub pro inteligenty?

Celek z Kazachstánu oslovil kazašské studenty v Česku, aby pro klubový web popsali tuzemskou fanouškovskou scénu. Slavii prý symbolizuje veškerá pražská inteligence, bankéři a úředníci. Uvidíme, jestli se ji podaří přechytračit kazašského soupeře v boji tváří v tvář o postup, finanční odměny a budoucnost kádru i trenéra. 

Pražané budou hrát v zápase o hodně. V případě neúspěchu by se na kádr sešívaných opět snesl hněv šéfa klubu, Jaroslava Tvrdíka, který nechal celek pokutovat už po nepovedeném zápase v Jablonci. Postup ze základní skupiny byl jedním z hlavních cílů týmu z Edenu. A vzhledem k tomu, jak široký má Slavia kádr, tak by případné vyřazení odnesli někteří hráči koncem v klubu.

Sešívaní totiž i přes masivní letní posilování nepřipomínají jarní válec. Ztrácejí hlavně při venkovních zápasech, remízy v Ostravě, Olomouci či Jablonci jsou toho příkladem. Ani doma ale slávisté herně rozhodně nedominují. Na vedoucí Plzeň ztrácí 14 bodů a už v polovině ročníku je téměř jasné, že titul neobhájí. Jedinou soutěží, kde ještě reálně mohou pomýšlet na výhru, je MOL Cup. Šéfové z Edenu si jistě představovali daleko lepší polovinu sezony. 

Slávisty také může motivovat vidina postupového bonusu, UEFA za postup mezi 32 nejlepších vyplácí téměř 18 milionů korun, což by v případě výhry (za kterou přistane ve slávistické kase zhruba 10 milionů) činilo velice zajímavý vánoční dárek. 

Zápas v pražském Edenu začíná v 19:00, sledovat ho můžete i v online přenosu Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy