Olomouc si skupinu Evropské ligy nezahraje. Při odvetě v Seville neměla nárok

Aktualizováno 31. 8. 2018 6:30
Fotbalová Olomouc neprošla přes 4. předkolo Evropské ligy. Na hřišti Sevilly chtěla dohnat jednogólovou ztrátu, ale prohrála 0:3.
Zklamaní fotbalisté Olomouce po vyřazení ve 4. předkole Evropské ligy.
Zklamaní fotbalisté Olomouce po vyřazení ve 4. předkole Evropské ligy. | Foto: Reuters

Sevilla - Fotbalisté Sigmy Olomouc si základní skupinu Evropské ligy nezahrají. Po domácí prohře 0:1 podlehli Seville v odvetě 4. předkola na jejím hřišti 0:3. Sevilla, jejíž branku hájil Tomáš Vaclík, tak může usilovat o šestý triumf v soutěži.

Olomouc měla proti šestému nejlepšímu týmu Evropy podle koeficientu UEFA první šanci, kterou však Jakub Plšek neproměnil. Naopak v 21. minutě se prosadil Maxime Gonalons a o pět minut později si dal vlastní gól Martin Nešpor. Čtvrt hodiny před koncem ještě zvýšil Wissam ben Yedder.

"Splnili jsme cíl, který jsme měli. A jsem rád, že jsem dnes zahráli takhle. Olomouc ale odvedla v dvojutkání dobrý výkon," řekl novinářům Vaclík.

Sigmě unikl první postup do skupiny evropských pohárů a také prémie ve výši 75 milionů korun. Český fotbal tak bude mít na podzim ve hře tři české zástupce - Plzeň v Lize mistrů a Slavii a Jablonec v Evropské lize.

Olomouc nastoupila se dvěma nezkušenými stopery Kotoučem a Polomem, ale také se snahou navázat na dobrý výkon z prvního utkání. To se chvíli dařilo a už ve druhé minutě měl velkou šanci Plšek. Obrana ale stihla jeho střelu zablokovat.

Přehled účastníků základní skupiny skupiny EL

První koš: FC Sevilla (Vaclík), Arsenal (Čech), Chelsea, Petrohrad, Leverkusen, Dynamo Kyjev, Besiktas Istanbul, Salcburk, Olympiakos Pireus, Villarreal, Anderlecht Brusel, Lazio Řím.

Druhý koš: Sporting Lisabon, Ludogorec Razgrad, FC Kodaň (Lüftner), Marseille, Celtic Glasgow, PAOK Soluň, AC Milán (Simič), Genk, Fenerbahce Istanbul, Krasnodar, Astana, Rapid Vídeň.

Třetí koš: Betis Sevilla, Karabach, Borisov, Dinamo Záhřeb (Lecjaks), Lipsko, Frankfurt, Malmö, Spartak Moskva, Lutych, FC Curych, Bordeaux (Plašil), Rennes (Koubek).

Čtvrtý koš: Apollon Limassol, Trondheim, Poltava, Slavia Praha, Akhisar, Jablonec, Larnaka, Vidi Székesfehérvár, Glasgow Rangers, Dudelange, Trnava (Rada, trenér Látal), Sarpsborg.

"Nejsem spokojený s tím, jak jsme řešili finální fázi. Pokud chceme uspět s takto kvalitním soupeřem, nesmíme dělat chyby a musíme proměňovat šance. My jich měli v dvojutkání šest sedm, ale gól žádný. Soupeř by s nimi naložil jinak. Kuba Plšek měl ve druhé minutě čistou gólovku, ale nedáme. Vyvíjelo by se to jinak," uvedl olomoucký kouč Václav Jílek.

Postupně na hráče Sigmy doléhala bouřlivá atmosféra na vyprodaném stadionu pro 42 tisíc fanoušků. Sevilla předváděla aktivnější fotbal než na Hané a zejména kolmicemi na rozběhnutá křídla si vytvářela šance.

Nejprve neuspěl Nolito, který následně v deváté minutě už slavil, ale gól mu sudí neuznali kvůli faulu na Sladkého, který dostal v souboji do nosu. Gonalonsovu střelu pak chytil Buchta stejně jako pokus Banegy a Silva pálil těsně vedle.

Ve 21. minutě už ale Sevilla udeřila. Po závaru se na hranici vápna dostal míč ke Gonalonsovi, ten se kličkou uvolnil a střelou po zemi k tyči poslal domácí do vedení.

To navíc mohl brzy navýšit Vidal, po kolmici běžel sám na Buchtu, ale olomoucký gólman dobře zasáhl. Následný přetažený roh vracel do vápna Vázquez a před Buchtou tečoval míč do vlastní branky Nešpor.

V tu chvíli potřebovala dát Olomouc tři branky, ovšem nadále se trápila v koncovce. Po hezké individuální akci Vepřeka nabil Nešpor Houskovi, ten však přestřelil. A Polomovi chyběly k nebezpečné hlavičce centimetry.

"David Houska v obou zápasech odvedl spoustu práce, byl aktivní, chtěl míče, ale i on měl na noze gól, to by hráč jeho kvalit měl trefit," litoval Jílek.

Po změně stran se Olomouc přece jen dostávala více do hry a snažila se bitvu o postup alespoň zdramatizovat, ale Sevilla si vedení v klidu hlídala a hrozila z brejků.

V 73. minutě byl blízko čestnému úspěchu střídající Hála, jenže Vaclíka zblízka neprostřelil. Naopak chvíli nato po brejku zvýšil Ben Yedder. Vaclíka ještě protáhl Sladký, ale na gól už hosté nedosáhli.

Výsledky odvetných utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy

Nemistrovská část:

FC Sevilla - Sigma Olomouc 3:0 (2:0)

Branky: 21. Gonalons, 26. vlastní Nešpor, 75. Ben Yedder. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene (všichni Rum.). ŽK: Banega. Diváci: 41.000. První zápas: 1:0, postoupila Sevilla.

Sevilla: Vaclík - Gomez, Carrico, Gnagnon - Vidal, Banega (68. Mesa), Gonalons, Arana - Vázquez (79. Muriel), Silva (65. Ben Yedder), Nolito. Trenér: Machín.

Olomouce: Buchta - Sladký, Kotouč, Polom, Vepřek - Kalvach (60. Hála) - Zahradníček, Plšek (58. Texl), Houska, Falta (70. Dvořák) - Nešpor. Trenér: Jílek.

Ufa - Glasgow Rangers 1:1 (1:1), první zápas: 0:1, postoupil Glasgow Rangers

AEK Larnaka - Trenčín 3:0 (2:0), první zápas: 1:1, postoupila Larnaka

Lipsko - Luhansk 3:2 (1:1), první zápas: 0:0, postoupilo Lipsko

FC Kodaň - Bergamo 0:0 po prodl., na pen. 4:3, první zápas: 0:0, postoupila Kodaň

Molde - Petrohrad 2:1 (0:1), první zápas: 1:3, postoupil Petrohrad

Apollon Limassol - Basilej 1:0 (0:0), první zápas: 2:3, postoupil Apollon

Maccabi Tel Aviv - Sarpsborg 2:1 (0:0), první zápas: 1:3, postoupil Sarpsborg

Besiktas Istanbul - Partizan Bělehrad 3:0 (2:0), první zápas: 1:1, postoupil Besiktas

Bröndby Kodaň - Genk 2:4 (1:2), první zápas: 2:5, postoupil Genk

FCSB - Rapid Vídeň 2:1 (2:0), první zápas: 1:3, postoupil Rapid

Burnley - Olympiakos Pireus 1:1 (0:0), první zápas: 1:3, postoupil Olympiakos

Bordeaux - Gent 2:0 (1:0), první zápas: 0:0, postoupilo Bordeaux.

Mistrovská část:

Astana - APOEL Nikósie 1:0 po prodl. (1:0, 1:0), na pen. 2:1, první zápas: 0:1, postoupila Astana

Ludogorec Razgrad - Torpedo Kutaisi 4:0 (2:0), první zápas: 1:0, postoupil Ludogorec

Karabach - Šeriff Tiraspol 3:0 (2:0), první zápas: 0:1, postoupil Karabach

Kluž - F91 Dudelange 2:3 (0:0), první zápas: 0:2, postoupilo Dudelange

Midtjylland - Malmö 0:2 (0:1), první zápas: 2:2, postoupilo Malmö

Škendija Tetovo - Rosenborg Trondheim 0:2 (0:0), první zápas: 1:3, postoupil Rosenborg

Trnava - Olimpija Lublaň 1:1 (1:1), první zápas: 2:0, postoupila Trnava

Celtic Glasgow - Süduva Marijampole 3:0 (1:0), první zápas: 1:1, postoupil Celtic.