Nestavte proti Kosovu žádné Srby. Slovenský šampion vyhoví požadavku srbské vlády

Rudolf Černík
24. 7. 2019 10:20
S neobvyklým přáním se na bratislavský Slovan obrátila srbská vláda a tamní fotbalový svaz. Slovenského šampiona požádaly, aby ve 2. předkole Evropské ligy nepostavil proti kosovskému Feronikeli srbské hráče, které má v kádru.
Srbská opora fotbalového Slovanu Bratislava Aleksandar Čavrič si duely proti kosovskému celku nezahraje.
Srbská opora fotbalového Slovanu Bratislava Aleksandar Čavrič si duely proti kosovskému celku nezahraje. | Foto: Miro Gasidlo/www.skslovan.com

Slovan čeká úvodní duel dnes v Bratislavě, odveta se hraje v Glogovaci, kde KF Feronikeli sídlí, příští týden. A srbská vláda i tamní svaz by byly rády, aby do zápasů nenastoupili jeho hráči, kteří ve Slovanu působí. Slovenský šampion jim vyhoví.

"Hráči Aleksandar Čavrič, Dejan Dražič a tréner Vladimír Radenkovič respektovali výzvu srbské vlády a nezasáhnou ani do jednoho zápasu s KF Feronikeli," uvedl mluvčí Slovanu Tomáš Schügerl.

"ŠK Slovan respektuje jejich rozhodnutí. Vedením týmu bude během domácího zápasu pověřen současný trenér juniorky Ján Kozák mladší," doplnil mluvčí.

Kosovo má dlouhodobě napjaté vztahy se Srbskem, které neuznává jeho samostatnost - ostatně stejně jako Slovensko (na rozdíl od České republiky). Kosované však na své pasy na Slovensko přicestovat mohli.

Původně Srbský fotbalový svaz požadoval pouze to, aby srbští hráči Slovanu nenastoupili jen v odvetě, nakonec se jich nebude týkat ani jeden duel. "Jsou to členové týmu, kteří jsou pro nás velmi důležití. Mrzí nás, že politika takhle zasahuje do sportu, ale musíme to respektovat. Budeme bojovat i za ně," slíbil na předzápasové tiskové konferenci obránce Slovanu Myenty Abena.

Útočník Čavrič i záložník Dražič zatím nastoupili do všech tří soutěžních utkání, které v této sezoně Slovan odehrál. Trenér Radenkovič vedl mužstvo zatím v jediném ligovém duelu poté, co po ostudném vyřazení z předkola Ligy mistrů odvolalo vedení kouče Martina Ševelu.

Srbští hráči Slovanu nejsou prvními fotbalisty, kteří kvůli politické situaci nenastoupí do zápasu. V květnu například přišel záložník londýnského Arsenalu Henrik Mchitarjan o finále Evropské ligy proti Chelsea v Baku. Arménský fotbalista se bál o svoji bezpečnost, jeho země totiž kvůli probíhajícímu konfliktu o Náhorní Karabach neudržuje s Ázerbájdžánem diplomatické vztahy.

Politickou ožehavost souboje Slovanu s kosovským týmem navíc přiostřuje fakt, že fanoušci Slovanu mají družbu s příznivci Crvené zvezdy Bělehrad. Při vzájemných zápasech slovanisti skandovali "Kosovo je Srbsko" i další podobná hesla.

Mezinárodní fotbalová federace UEFA ale politické projevy na stadionech vidí nerada a důrazně je trestá. Vedení Slovanu proto vyzvalo fanoušky, aby se na stadionu vyvarovali jakýchkoliv politických projevů.

"Vyzýváme a prosíme všechny příznivce Slovanu, kteří přijdou ve středu na Tehelné pole, aby se na stadionu zdrželi jakýchkoliv projevů souvisejících s politickou situací týkající se našeho soupeře. Zástupci UEFA nás důrazně upozornili na to, že případné politické projevy budou tvrdě a nekompromisně trestat v neprospěch našeho klubu a fanoušků," stojí v prohlášení klubu na webové stránce Slovanu.

"V praxi to znamená, že pokud by taková situace i přes naši výzvu a prosbu nastala, klub by mohl dostat nejen vysokou finanční pokutu, ale také mnohem bolestnější trest v podobě uzavření celého stadionu na další evropský zápas. Tuto výzvu adresujeme proto, že je pro nás opravdu důležité, abychom předešli jakékoliv tvrdé sankci, která by byla trestem pro celý klub a především pro fanoušky," napsalo vedení bratislavského mistra.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy