Necid umožnil Slavii rozšířit pohárovou soupisku, neboť je odchovancem klubu. Plzeň řešila Řezníčka

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 9. 2017 7:36
UEFA našla způsob, jak kluby přinutit držet na svých pohárových soupiskách vlastní odchovance.
Takhle se spolu Milan Škoda s Tomášem Necidem radovali v reprezentačním dresu na Euru 2016. Teď budou konkurenty či parťáky v útoku Slavie.
Takhle se spolu Milan Škoda s Tomášem Necidem radovali v reprezentačním dresu na Euru 2016. Teď budou konkurenty či parťáky v útoku Slavie. | Foto: Reuters

Praha - Po reprezentační pauze je teď ještě o víkendu čeká ligové kolo. Ale v příštím týdnu, přesně za týden, tedy ve čtvrtek 14. září, už tři české kluby vstoupí do bojů základních skupin Evropské ligy.

Připomeňme, že Slavia bude hostit tým Maccabi Tel Aviv, Zlín přivítá celek jménem Šeriff Tiraspol a Plzeň jede zase do Bukurešti, opět k utkání s FCSB, tedy bývalou Steauou, na niž letos narazila už ve 3. předkole Ligy mistrů.

Abychom si při čekání na tyto zápasy ukrátili čas, můžeme si zevrubněji prohlédnout pohárové soupisky českých zástupců, které se objevily na webu uefa.com.

Začneme-li u pražské Slavie, zaujmou tu dvě věci. Za prvé, že se na její evropskou soupisku nevešli Bosňan Jasmin Ščuk a norský krajní obránce Per-Egil Flo. V souvislosti s oběma probíhají jednání o tom, že by nyní mohli odejít na hostování. V rámci české ligy, stejně jako například do Turecka, to ještě lze do pátku 8. září.

Druhá pozoruhodnost tkví v tom, že se počet jmen na slávistické pohárové soupisce zvýšil oproti play-off proti APOELu z 24 jmen na 25 fotbalistů. Ne že by předtím Slavia tolik fotbalistů neměla. Ale na maximální počet 25 hráčů mohla svou pohárovou soupisku rozšířit díky příchodu Tomáše Necida, který dorazil na hostování z Bursasporu.

Necid je totiž odchovancem červenobílého klubu, což v souvislosti s regulemi UEFA hraje relativně důležitou roli.

UEFA klubům počítá každého odchovance

Pravidla totiž upřesňují, že na takzvané "A" soupisce pro pohárové soutěže se může vyskytovat až 25 jmen. Přitom však UEFA vyžaduje splnění dvou parametrů:

1) Na soupisce musí být alespoň 8 "lokálně odchovaných hráčů". Abychom to vysvětlili: lokálně odchovaný hráč je v případě českých klubů fotbalista, který ve svém věkovém rozmezí 15-21 let strávil alespoň 3 roky v některém z českých klubů. Zpravidla jde tedy o domácí, tedy české hráče, ale může jít také o fotbalisty s jiným občanstvím, kteří však byli fotbalově vychováni v Česku.

2) Zároveň UEFA chce, aby z těchto 8 "lokálně odchovaných hráčů" byla alespoň polovina, tedy 4 z nich, odchována přímo tím příslušným klubem, který se nyní chystá na boje v pohárové Evropě a na UEFA za tím účelem svou soupisku posílá.

Pokud v bodě 1) či 2) klub podmínky nesplňuje, musí svou soupisku o příslušný počet chybějících lokálních či vlastních odchovanců zúžit. Příklad na vysvětlenou: v play-off proti APOELu disponovala Slavia na soupisce jen 3 odchovanci (Souček, Zmrhal, Otáhal), proto směla mít na pohárové soupisce typu "A" jen 24 jmen, o 1 méně, než je povolené maximum.

"Díky příchodu Tomáše Necida jsme mohli dopsat dalšího vlastního odchovance, už tedy máme všechny 4 požadované, takže teď už na soupisce smíme mít plný počet 25 jmen," konstatuje Jiří Vrba, generální sekretář Slavie.

Tvrdík prozradil turecký zájem o Bořila

I z tohoto důvodu se před zápasy s APOELem musela Slavia rozhodnout, jestli na soupisce bude mít Slováka Miroslava Stocha, nebo Ukrajince Eduarda Sobola. Teď už jsou tam oba. Vypadli ale už zmínění Ščuk s Floem, ani mezi 25 "pohárových" slávistů se nevešli.

Jan Bořil
Jan Bořil | Foto: Milan Kammermayer

Mimochodem, včera na Twitteru informoval šéf klubu Jaroslav Tvrdík, že turecké kluby ještě na poslední chvíli projevily zájem o novopečeného reprezentata Jana Bořila. Ten se však rozhodl ve Slavii zůstat.

To, o čem jsme se dosud bavili, je pohárová soupiska typu A. Zároveň kluby v pohárech mohou pracovat se soupiskou typu B, na kterou mohou před každým jednotlivým zápasem napsat libovolný počet svých mladých hráčů, a to ve věku 21 let a mladších. Konkrétně letos jde tedy o ročník narození 1996 a mladší, fotbalisté ze soupisky typu B musí splňovat vedle věku jedinou podmínku, a sice že v daném klubu musí působit alespoň 2 roky.

A kouzla využití soupisky typu B využívá i Fastav Zlín, který na ni umístil svého mladého stopera jménem Ondřej Bačo (ročník 1996), a ušetřil tak jedno místo na klasické soupisce typu A, na níž tak může mít komplet dalších 25 jmen. Z ligového kádru se na ni nevešel jen Duval Nzembi z Gabonu.

Kvůli Řezníčkovi volali z Plzně na UEFA

Jakub Řezníček
Jakub Řezníček | Foto: Tomáš Liška

Největší podivnost, kterou si neumí vysvětlit ani v Plzni, se na webu uefa.com objevila právě u pohárové soupisky Viktorie. Tam se totiž útočník Jakub Řezníček objevil jaksi pod čarou, s poznámkou, že nefiguruje v aktuálním seznamu hráčů.

Plzeňské to překvapilo, kontaktovali UEFA a ověřili si tam, že soupisku odeslali řádně. "Jakub Řezníček je na soupisce Viktorie Plzeň pro evropské poháry. Pokud se to na webu UEFA zobrazuje jinak, je to patrně chyba toho webu," říká Václav Hanzlík, mluvčí Viktorie Plzeň.

Řezníčkovi by tedy nemělo nic bránit v tom, aby v Bukurešti nastoupil. Pro klub jde o téma o to citlivější, že právě v utkání hraném v rumunské metropoli si bude ještě jeden, poslední duel svého třízápasového disciplinárního trestu odpykávat reprezentační útočník Michael Krmenčík.

Mimochodem, i když započítáme Řezníčka (a odmyslíme si juniory ze soupisky "B" označené hvězdičkou), napočítáme na plzeňské pohárové soupisce jen 24 jmen. Na plnou kvótu 25 fotbalistů se Plzeň nedostala, protože na A-soupisce nemá předepsané 4, ale jen 3 odchovance.

Konkrétně Davida Limberského, Michaela Krmenčíka a Patrika Hrošovského. Což je sice Slovák, ale v Plzni se objevil už ve svých 17 letech, takže by měl splňovat podmínku jak lokálně, tak i klubem odchovaného hráče.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy