Poslední naději na pohárové jaro vzala Liberci porážka v Soluni

8. 12. 2016 18:53
Liberec nevyužil poslední šanci a v Evropské lize končí. V základní skupině obsadil po porážce v Soluni 0:2. poslední čtvrté místo.
Liberecký Petr Ševčík (22) v akci v zápase v Soluni.
Liberecký Petr Ševčík (22) v akci v zápase v Soluni. | Foto: Reuters

Soluň - Fotbalisté Liberce se rozloučili s Evropskou ligou porážkou 0:2 na hřišti řeckého celku PAOK Soluň. V konečné tabulce skupiny J obsadili poslední čtvrté místo. Domácí naopak po porážce Karabachu s Fiorentinou mohli slavit postup z druhého místa za italským celkem.

Soluň poslal ve 29. minutě do vedení Garry Rodrigues a v 67. minutě pojistil náskok Dimitris Pelkas.

Bídná forma Liberce se nezlepšila

Liberec si zahrál základní skupinu pohárů počtvrté v historii a stejně jako v minulé sezoně nepostoupil. Do jarní vyřazovací fáze prošel jen v ročníku 2013/14.

Slovan v Soluni potvrdil, že ho závěr roku nezastihl v ideální formě. Severočeši vyhráli jediný z posledních devíti zápasů, v domácí soutěži nezvítězili šestkrát za sebou a přezimují jen dva body od sestupové pozice.

Liberecký kouč Trpišovský nasadil v Soluni očekávanou základní sestavu. Uzdravený reprezentant Sýkora začal jen na lavičce a na levém kraji obrany nastoupil Bartošák.

PAOK byl celou první půli aktivnější a hned ve třetí minutě mohl jít do vedení. Přetažený centr vrátil před bránu Crespo a Varela z několika kroků hlavičkoval nad břevno.

Soluň trestala chyby Severočechů

Slovan potřeboval k postupu nejen vyhrát, ale zároveň doufat, že Karabach v druhém duelu prohraje s Fiorentinou. První předpoklad se Severočechům začal vzdalovat po půlhodině, kdy aktuálně jedenáctý celek řecké ligy otevřel skóre. Hosté zbytečně ztratili míč, Matos z pravé strany zacentroval do vápna a Rodrigues ranou po zemi překonal Dúbravku.

Před pauzou slovenský brankář Liberec dvakrát podržel. Nejprve dokázal zareagovat na patičku Athanasiadise, který dvěma góly zajistil PAOK výhru 2:1 v Liberci, a ve 45. minutě vykopl Matosovu střelu.

Slovan za celou první půli nevystřelil mezi tyče a trenér Trpišovský se pokusil ofenzivu zvednout tím, že místo obránce Karafiáta poslal na hřiště Bartla. Jenže hosté se dál spíše bránili a krátce poté, co v 65. minutě nahradil Ekpaie Sýkora, inkasovali podruhé. Leovac poslal centr do vápna a před Dúbravkou umístil balon do sítě Pelkas.

Až poté poprvé vystřelili na bránu i Severočeši. Po Bartlově centru hlavičkoval Komličenko a gólman Glykos zasáhl jen s pomocí tyče. Na víc už se ale Slovan nezmohl.

Utkání 6. kola základní skupiny J fotbalové Evropské ligy:

PAOK Soluň - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Branky: 29. Rodrigues, 67. Pelkas. Rozhodčí: Marriner - Beck, Lennard - Madley, Friend (všichni Angl.). ŽK: Crespo, Pelkas, Rodrigues, Matos - Ekpai, Pokorný, Folprecht, Sýkora.

PAOK: Glykos - Matos, Varela, Crespo, Leovac (82. Malezas) - Cimirot, Caňas - Pelkas (80. Šachov) - Campos, Athanasiadis (71. Kuluris), Rodrigues. Trenér: Ivič.

Liberec: Dúbravka - Karafiát (46. Bartl), Coufal, Pokorný, Bartošák - Folprecht (80. Kubyškin), Breite - Ekpai (65. Sýkora), Ševčík, Vůch - Komličenko. Trenér: Trpišovský.

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.