Manchester nastřílel v Evropské lize AS Řím šest gólů, Arsenal prohrál s Villarrealem

29. 4. 2021 23:35
Fotbalisté Manchesteru United deklasovali v úvodním semifinále Evropské ligy doma AS Řím 6:2 díky pěti brankám z druhého poločasu. Arsenal, přemožitel Slavie ze čtvrtfinále, prohrál 1:2 na stadionu Villarrealu, který vede bývalý trenér "kanonýrů" Unai Emery.
Útočník Manchesteru United Edinson Cavani při tomto akrobatickém zakončení neuspěl, dvakrát ale míč do sítě AS Řím v semifinále Evropské ligy přece jen dostal | Foto: Reuters

United na Old Trafford poprvé skórovali v deváté minutě zásluhou Fernandese. Z penalty rychle odpověděl kapitán Pellegrini.

Poté si však hostující brankář López poranil rameno a musel přenechat místo náhradníkovi Mirantemu. Kvůli zdravotním problémům v první půli odstoupili i další dva hráči AS Veretout se Spinazzolou.

Římský tým po půl hodině hry otočil skóre po trefě Džeka, bývalého útočníka Manchesteru City nebo Teplic. Těsně před pauzou domácí Cavani zahodil velkou šanci na vyrovnání.

Uruguayský kanonýr zaváhání napravil po změně stran, kdy během čtvrthodiny vstřelil dva góly. Pojistku United přidal v 71. minutě Fernandes z penalty a chvíli nato zvýšil Pogba hlavou. Debakl zdecimovaného AS krátce před koncem dokonal střídající Greenwood šestou trefou.

Villarreal výtečně začal a už v páté minutě mu zařídil vedení Trigueros a ve 29. minutě zvýšil Albiol po rohovém kopu. Chvíli nato se mohli hosté vrátit do hry, ale rozhodčí původně odpískanou penaltu po kontrole u videa zase odvolal.

Arsenal, který v odvetě čtvrtfinále v Edenu deklasoval Slavii 4:0, v prvním dějství ani jednou nevystřelil na branku.

Pro londýnské mužstvo přišla další komplikace v 57. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Ceballos. Arsenal ale i v oslabení dal důležitý venkovní gól. V 71. minutě ho z přísně nařízeného pokutového kopu zařídil Pépé.

Poté dostal červenou kartu také Capoue, ale výsledek už se nezměnil. Villarreal v tomto ročníku EL udržel neporazitelnost a vyhrál i sedmý duel vyřazovací části.

Odvety se hrají příští čtvrtek.

Úvodní semifinálová utkání fotbalové Evropské ligy:

Manchester United - AS Řím 6:2 (1:2)

Branky: 9. a 71. z pen. Bruno Fernandes, 48. a 64. Cavani, 75. Pogba, 86. Greenwood - 15. Pellegrini z pen., 34. Džeko. Rozhodčí: Del Cerro Grande - Yuste, Alonso Fernandez - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Pogba - Villar, Smalling. Bez diváků.

Manchester: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelöf, Maguire, Shaw - McTominay, Fred (83. Matič) - Rashford (76. Greenwood), Bruno Fernandes (89. Mata), Pogba - Cavani. Trenér: Solskjaer.

Řím: López (28. Mirante) - Smalling, Cristante, Ibaňez - Karsdorp, Diawara, Veretout (5. Villar), Spinazzola (37. Bruno Peres) - Pellegrini, Mchitarjan - Džeko. Trenér: Fonseca.

Villarreal - Arsenal 2:1 (2:0)

Branky: 5. Trigueros, 29. Albiol - 73. Pépé z pen. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares - Pinheiro (video, všichni Portug.). ŽK: Torres, Capoue - Ceballos, Partey, Aubameyang. ČK: 80. Capoue - 57. Ceballos. Bez diváků.

Villarreal: Rulli - Foyth (70. Gaspar), Albiol, Torres, Pedraza (80. A. Moreno) - Parejo, Capoue, Trigueros (80. Gómez) - Gerard Moreno, Alcácer (46. Coquelin), Chukwueze. Trenér: Emery.

Arsenal: Leno - Chambers, Holding, Marí, Xhaka - Smith-Rowe (90.+5 Elneny), Ceballos, Partey, Saka (85. Aubameyang) - Odegaard (63. Martinelli) - Pépé (90.+5 Willian). Trenér: Arteta.

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.