Plzni stojí v cestě první dáma izraelského fotbalu, zbohatla v Silicon Valley

mar mar
1. 10. 2020 15:36
Stala se první ženou, která kdy v izraelské nejvyšší soutěži vlastnila fotbalový klub. Před třinácti lety Alona Barkatová převzala Hapoel Beer Ševa do svých rukou a vybudovala z něj klub, který pravidelně bojuje i na evropské scéně. Dnes večer se utká její tým s Plzní o postup do Evropské ligy.
Takto bojovali viktoriáni s Hapoelem před třemi lety
Takto bojovali viktoriáni s Hapoelem před třemi lety | Foto: Tomáš Liška

Barkatová se narodila kousek od pásma Gazy. Po studiích se s manželem vydala do Spojených států, kde zbohatli díky investicím v Silicon Valley. Peníze vydělané především izraelsko-americkou firmou zaměřenou na kyberbezpečnost následně vložila do Hapoelu Beer Ševa.

Pod jejím vedením se z něho stal klub, který pravidelně hraje o špičku v Izraeli a šestou sezonu v řadě tým z pouštního města usiluje na evropské scéně o postup do základní skupiny Evropské ligy. Zatím se mu to podařilo dvakrát.

Krátce po převzetí byl klub ale ve druhé nejvyšší domácí soutěži a o postup mezi elitu se rval s městským rivalem Maccabi Beer Ševa. V turbulentním období fanoušci Hapoelu dokonce fyzicky napadli trenéra týmu a v reakci na incident Barkatová plánovala z klubu odejít. Ovšem fanoušci uspořádali několik akcí, které ji přiměly v klubu zůstat.

Postupně pak vystudovaná historička vybudovala klub, který nyní patří k nejlepším v Izraeli. Její svěřence teď čeká v pokusu o třetí účast v základní skupině Evropské ligy Plzeň.

Tématem je pro oba týmy neobvyklý herní formát, kdy se předkola hrají pouze na jeden duel. Zatímco viktoriáni by jako favorit ocenili původní dvouzápasovou variantu, Hapoel preferuje systém "rychlé smrti".

"Byl bych radši, kdyby to bylo na dva zápasy, ale s tím se nedá nic dělat. Musíme do toho dát všechno, do Plzně se chceme vrátit s postupem," slíbil odhodlaně obránce Lukáš Hejda.

Beer Ševa vnímá českého soupeře jako favorita. "V systému na jeden zápas ale můžeme postoupit," doufá trenér Yossi Abukasis.

Zatímco Viktoria jde do zápasu po vyřazení z předkol Ligy mistrů a vítězství nad dánským Sönderjyske, Beer Ševa bojuje v Evropské lize od prvního předkola. Přešla přes gruzínské Batumi, albánské Laci a skotský Motherwell.

Oba týmy se střetly v základní skupině Evropské ligy před třemi lety. Tehdy byla v obou duelech lepší Viktoria. Doma přehrála izraelského soupeře 3:1 a na jeho půdě potvrdila kvalitu výhrou 2:0. Gól tehdy dal i Hejda.

"Hrají poháry delší dobu. Jsou zaměření na držení míče, mají technické hráče a zajímavé individuality," všiml si trenér Adrián Guľa.

Utkání můžete na Aktuálně.cz sledovat v online přenosu.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport
 

Právě se děje

před 35 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 40 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy