Plzni stojí v cestě první dáma izraelského fotbalu, zbohatla v Silicon Valley

mar mar
1. 10. 2020 15:36
Stala se první ženou, která kdy v izraelské nejvyšší soutěži vlastnila fotbalový klub. Před třinácti lety Alona Barkatová převzala Hapoel Beer Ševa do svých rukou a vybudovala z něj klub, který pravidelně bojuje i na evropské scéně. Dnes večer se utká její tým s Plzní o postup do Evropské ligy.
Takto bojovali viktoriáni s Hapoelem před třemi lety
Takto bojovali viktoriáni s Hapoelem před třemi lety | Foto: Tomáš Liška

Barkatová se narodila kousek od pásma Gazy. Po studiích se s manželem vydala do Spojených států, kde zbohatli díky investicím v Silicon Valley. Peníze vydělané především izraelsko-americkou firmou zaměřenou na kyberbezpečnost následně vložila do Hapoelu Beer Ševa.

Pod jejím vedením se z něho stal klub, který pravidelně hraje o špičku v Izraeli a šestou sezonu v řadě tým z pouštního města usiluje na evropské scéně o postup do základní skupiny Evropské ligy. Zatím se mu to podařilo dvakrát.

Krátce po převzetí byl klub ale ve druhé nejvyšší domácí soutěži a o postup mezi elitu se rval s městským rivalem Maccabi Beer Ševa. V turbulentním období fanoušci Hapoelu dokonce fyzicky napadli trenéra týmu a v reakci na incident Barkatová plánovala z klubu odejít. Ovšem fanoušci uspořádali několik akcí, které ji přiměly v klubu zůstat.

Postupně pak vystudovaná historička vybudovala klub, který nyní patří k nejlepším v Izraeli. Její svěřence teď čeká v pokusu o třetí účast v základní skupině Evropské ligy Plzeň.

Tématem je pro oba týmy neobvyklý herní formát, kdy se předkola hrají pouze na jeden duel. Zatímco viktoriáni by jako favorit ocenili původní dvouzápasovou variantu, Hapoel preferuje systém "rychlé smrti".

"Byl bych radši, kdyby to bylo na dva zápasy, ale s tím se nedá nic dělat. Musíme do toho dát všechno, do Plzně se chceme vrátit s postupem," slíbil odhodlaně obránce Lukáš Hejda.

Beer Ševa vnímá českého soupeře jako favorita. "V systému na jeden zápas ale můžeme postoupit," doufá trenér Yossi Abukasis.

Zatímco Viktoria jde do zápasu po vyřazení z předkol Ligy mistrů a vítězství nad dánským Sönderjyske, Beer Ševa bojuje v Evropské lize od prvního předkola. Přešla přes gruzínské Batumi, albánské Laci a skotský Motherwell.

Oba týmy se střetly v základní skupině Evropské ligy před třemi lety. Tehdy byla v obou duelech lepší Viktoria. Doma přehrála izraelského soupeře 3:1 a na jeho půdě potvrdila kvalitu výhrou 2:0. Gól tehdy dal i Hejda.

"Hrají poháry delší dobu. Jsou zaměření na držení míče, mají technické hráče a zajímavé individuality," všiml si trenér Adrián Guľa.

Utkání můžete na Aktuálně.cz sledovat v online přenosu.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy