Liberec znovu v Evropské lize, postup doma hattrickem potvrdil Sýkora. Slavia prohrála i v Belgii

Aktualizováno 25. 8. 2016 22:36
Fotbalisté Liberce si znovu zahrají základní skupinu Evropské ligy. Dnešní odvetu proti kyperské Larnace Liberec zvládl bez větších problémů a po vítězství 3:0 slaví Slovan postup. Vítězství Liberce zařídil hattrickem čerstvý reprezentant Jan Sýkora. Slavia Praha prohrála o tři branky i v Belgii a Evropskou ligu si nezahraje.
Milan Baroš blahopřeje Janu Sýkorovi k brance do sítě kyperské Larnaky.
Milan Baroš blahopřeje Janu Sýkorovi k brance do sítě kyperské Larnaky. | Foto: ČTK

Liberec – Slovan si opět po roce zahraje základní skupinu Evropské ligy. Severočeši i bez trenéra Jindřicha Trpišovského na lavičce porazili v odvětě čtvrtého předkola Larnaku 3:0. O vítězství rozhodl třemi góly v prvním poločase Jan Sýkora.

Slavia Praha prohrála i v Belgii o tři branky a v součtu padla s Anderlechtem 6:0 a do Evropské ligy se nepodívá. Úvodní dvě branky v odvetě padly z pokutových kopů, z nichž se prosadili Youri Tielemans a Lukasz Teodorczyk. Výhru belgického celku pečetil Michaël Heylen.

Baroš asistoval, Sýkora střílel branky

Dvaadvacetiletý záložník se poprvé prosadil v osmé minutě, když za záda Miňa usměrnil prudkou přihrávku Baroše. Po čtvrthodině hry už Liberec vedl 2:0, tentokrát akci po pravé straně vedl Vůch, zakončoval opět Sýkora.

"Oba dva postupy jsou krásné, těžko se to porovnává. Vloni jsme byli v roli outsidera a nikdo nám moc nevěřil. Na druhou stranu tady byli zkušení hráči Pavelka, Šural, Bakoš. Letos to bylo daleko složitější. I když to podle výsledku nevypadá, Larnaka byla jednoznačně nejtěžší z loňských i letošních soupeřů," uvedl trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

Larnaca se v prvním poločase nedostala do žádné významnější šance. Domácí kontrolovali hru a hlídali si vedení 2:0, které jim v součtu s úspěchem z prvního zápasu na Kypru zajišťovalo pohodlný postup do základní skupiny. V závěru poločasu Sýkora udeřil potřetí, když pro něj míč hlavičkou prodloužil opět Baroš.

Sýkora zažil nejlepší den v životě

"Je to jeden z nejlepších dnů v mém životě, když se to spojí s tou nominací. Nakoplo mě to, jsem rád, že jsem nominaci dostal, ale soustředil jsem se na tenhle zápas. Může to vypadat jako sen, ale já vím, čím jsem si prošel, jak si za tím vším jdu. Je to oprávněné, co se děje," zářil radostí Sýkora.

Hra pokračovala v podobném duchu i po pauze. Hosté přidali na agresivitě, ale k ohrožení Dúbravky se dostávali jen sporadicky. Naopak útok Sýkory, Bartla a Baroše v sedmdesáté minutě mohl skončit další brankou.

Nejzajímavější část druhého poločasu přišla v poslední desetiminutovce. Hosté měli dvě velké šance na zkorigování skóre, ale obrana obětavými zákroky Dúbravku podržela. Brankář Slovanu tým podržel při penaltě Tomáse, když správně vystihl směr střely. V nadstavení ještě viděl červenou kartu kyperský Murillo a Liberec vyhrál přesvědčivě 3:0.

Slavia přišla o 65 milionů

Slavia nedosáhla na první postup do skupiny od roku 2009, a unikla jí tak prémie 65 milionů korun, kterou UEFA vyplácí za postup do hlavní fáze.

Trenér Slavie Dušan Uhrin mladší už po prvním utkání tušil, že postup je hodně daleko, proto se rozhodl šetřit některé opory na nedělní ligový zápas v Plzni.

Slavia živila naději na zvrat jen do 21. minuty, než stoper Ngadeu stáhl Badjiho a sudí odpískal pro Anderlecht penaltu. Tu zahrával Tielemans, a i když brankář Berkovec vystihl směr, na dobře umístěnou střelu nedosáhl.

Anderlecht s přehledem kontroloval hru a do poločasu ještě zvýšil po další penaltě. Tentokrát však zřejmě sudí odpískal kontakt Hušbauera s Acheampongem chybně, jelikož domácí bek situaci přihrál. Berkovec šel znovu na správnou stranu, ale střelu Teodorczyka opět nezastavil.

Slavia toho směrem dopředu při absenci kanonýra Škody příliš nevymyslela. Naopak po změně stran přežila další velkou šanci domácích. Po závaru se ocitl ve vápně sám Badji, jeho technickou střelu však zastavila tyč. V 60. minutě už ale přišel třetí gól domácích. Pravý bek Heylen se z dálky opřel do míče a parádní střelou do šibenice nedal Berkovcovi šanci. Utkání se pak už jen dohrávalo.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec – AEK Larnaka 3:0 (3:0)

Branky: 8., 15. a 41. Sýkora. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Bartošák, Baroš, Pokorný - Tomás. ČK: 90. Murillo (Larnaka). Diváci: 7570. První zápas: 1:0, postoupil Liberec.

Sestavy:

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Breite - Bartl (79. Navrátil), Folprecht, Sýkora, Vůch (89. Súkenník) - Baroš (82. Komličenko). Trenér: Köstl.

Larnaka: Miňo - Mintikkis (46. Charalambides), Mojsov, Murillo, Charalambus (46. Acorán) - Larena, Boljevič - Tričkovski, Tomás, Tete (59. Englezu) - Alves. Trenér: Idiakez.

Anderlecht Brusel – Slavia Praha 3:0 (2:0)

Branky: 22. Tielemans z pen., 40. Teodorczyk z pen., 60 Heylen. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.). ŽK: Sylla - Mikula, Ngadeu. První zápas: 3:0, postoupil Anderlecht.

Anderlecht: Roef - Heylen, Dendoncker, Nuytinck, Acheampong - Chipciu, Badji, Tielemans (62. Doumbia), Capel - Hanni (70. Sowah) - Teodorczyk (57. Sylla). Trenér: Weiler.

Slavia: Berkovec - Mikula, Frydrych, Ngadeu, Jablonský - Souček - Van Kessel, Hušbauer (69. Bílek), Barák (46. Mihalík), Zmrhal - Mešanovič (46. Van Buren). Trenér: Uhrin ml.