Liberec doma po vlastních chybách nestačil na Fiorentinu, v prvním poločase rozhodl Kalinič

Aktualizováno 20. 10. 2016 22:43
Fotbalisté Liberce mají po třetím kole Evropské ligy v základní skupině na svém kontě jediný bod. Dnes totiž doma nestačili na italskou Fiorentinu a padli po brankách dvou Chorvata Kaliniče z prvního poločasu 3:1.
Liberec - Fiorentina, Evropská liga 2016/17.Jan navrátil
Liberec - Fiorentina, Evropská liga 2016/17.Jan navrátil | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Fotbalisté Liberce prohráli ve 3. kole základní skupiny Evropské ligy po velkých chybách v defenzivě s Fiorentinou 1:3 a výrazně se jim vzdálil postup. Italský celek vedl ve 23. minutě po dvou trefách Nikoly Kaliniče 2:0, v 58. minutě sice snížil Petr Ševčík, ale v 70. minutě rozhodl Khouma Babacar.

Slovan tak má po třech zápasech skupiny jen bod a uzavírá tabulku. Na dvojici PAOK Soluň, Karabach ztrácí tři body a na vedoucí Fiorentinu šest. Právě na půdě italského týmu se Liberec představí za dva týdny. Ze skupiny postoupí dál první dva celky.

"Máme jen jeden bod po třech zápasech a dostali jsme se do hodně složité situace. Pokud chceme pomýšlet na postupovou pozici, znamená to pro nás, že nesmíme prohrát ani jeden ze tří zbylých zápasů a musíme uspět ve Florencii," řekl trenér Slovanu Jindřich Trpišovský.

Baroš se zranil při rozcvičce

V liberecké sestavě chyběl útočník Baroš, který si při předzápasové rozcvičce natáhl sval a nebyl ani na lavičce. Jeho spoluhráči na rozdíl od úvodních dvou duelů skupiny, v nichž skórovali už v první minutě, vůbec nezachytili začátek a od osmé minuty prohrávali. Za Karafiáta se dostal Kalinič a sám před Dúbravkou nezaváhal.

Slovan se pak trochu probral a po čtvrthodině měl první šance. Breiteho střelu však obrana zblokovala na roh a signál po rohu pak vystihl hostující gólman. Na druhé straně po brejku vychytal Babacara Dúbravka, ale ve 23. minutě už domácí podruhé inkasovali. Karafiát promáchl dlouhý nákop, čímž zmátl gólmana a Kalinič využil nedorozumění severočeské defenzivy k pohodlné trefě do prázdné brány.

Severočeši byli evidentně zaskočení a zvedli hlavy až v závěru poločasu. Střelecky při chuti byl Breite, jehož rány ve 43. minutě i na startu druhého dějství po standardce vyrazil brankář Fiorentiny.

Ševčík zápas zdramatizoval

V 58. minutě už Liberec zlepšený výkon korunoval snižující trefou. Karafiátovu hlavičku po rohu ještě vyrazil Tatarusanu, ale z dorážky už uklidnil míč do sítě Ševčík, který si připsal první gól v Evropské lize.

"První gól jsme dostali po třech odrazech, při druhém špatně odkopneme míč a při třetím jim takhle namažeme do brejku. Tři góly jsme jim připravili sami," litoval Trpišovský.

Bartošák přitom jen chvíli předtím nahradil Sýkoru. "V tuhle chvíli toho střídání trochu lituji. Reagovali jsme na příchod abnormálně rychlého Tella. Chtěli jsme tam dát čerstvého hráče, který má navíc nejlepší centry z našeho týmu. Bohužel z toho bylo tohle, takže jsme týmu v tu chvíli nepomohli," řekl Trpišovský.

Breite nedohrál

Liberec se ještě snažil zdramatizovat závěr, jenže Bartlova patička se mezi tyče nevešla. Naději pak sebralo Slovanu v 84. minutě vyloučení Breiteho po druhé žluté kartě. Liberec tak v základní skupině Evropské ligy nevyhrál domácí zápas poosmé za sebou.

"Je to krutá i poučná porážka. Myslím, že jsme Fiorentinu zatlačili tak, jak nikdo nečekal. Druhý poločas tu hrála jako Soluň, jen odkopávala balony. Bohužel si dáme tři góly sami a s tím v Evropské lize hrát nemůžeme," litoval obránce Vladimír Coufal.

Utkání 3. kola fotbalové Evropské ligy - skupina J:

Slovan Liberec - ACF Fiorentina 1:3 (0:2)

Branky: 58. Ševčík - 8. a 23. Kalinič, 70. Babacar. Rozhodčí: Gözübüyük - Van Dongen, Goossens - Van Boekel, Janssen (všichni Niz.). ŽK: Breite, Karafiát, Navrátil, Coufal - Tomovič, Valero, Bernardeschi. ČK: 84. Breite. Diváci: 9037.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Karafiát, Sýkora (68. Bartošák) - Breite, Folprecht - Navrátil (72. Bartl), Ševčík, Vůch - Komličenko (78. Markovič). Trenér: Trpišovský.

Fiorentina: Tatarusanu - Tomovič, Rodríguez, Astori - Badelj - Vecino, Valero, Cristóforo (62. Bernardeschi), Olivera - Kalinič (53. Tello), Babacar (79. Sánchez). Trenér: Sousa.