Souček gólem pomohl vyřadit Sevillu a West Ham je ve čtvrtfinále EL, Schick nehrál

Aktualizováno 17. 3. 2022 23:55
Český záložník Tomáš Souček pomohl fotbalistům West Hamu gólem k postupu do čtvrtfinále Evropské ligy. Londýnský tým v domácí odvetě osmifinále porazil FC Sevilla 2:0 po prodloužení a smazal úvodní porážku 0:1. Leverkusen na svém hřišti podlehl Bergamu 0:1 a nenapravil prohru 2:3 z Itálie. Ani na lavičce Bayeru nebyl další reprezentant útočník Patrik Schick, který se vrací po zranění lýtka.
Tomáš Souček slaví branku v Evropské lize
Tomáš Souček slaví branku v Evropské lize | Foto: Reuters

Mezi nejlepší osmičkou soutěže je také Barcelona. Favorizovaní Katalánci v Istanbulu zdolali Galatasaray po obratu 2:1, první utkání skončilo bez branek.

Souček otevřel skóre ve 39. minutě přesnou hlavičkou po centru Antonia. Sedmadvacetiletý středopolař v této sezoně zaznamenal premiérovou branku v Evropské lize a celkově pátou soutěžní. Souček mohl přidat další trefu v první části prodloužení, ale tentokrát hlavou minul. Ve 112. minutě zařídil "Kladivářům" postup střídající Ukrajinec Jarmolenko.

West Hamu chyběl zraněný obránce Vladimír Coufal, další český záložník Alex Král zůstal na domácí lavičce. Rekordní šestinásobní vítězové Evropské ligy ze Sevilly tak v soutěži prohráli až devátý duel s anglickými soupeři.

Leverkusen mohl v zápase s Atalantou poslat do vedení Diaby, kterého však několikrát vychytal gólman Musso. O triumfu italského klubu rozhodl v první minutě nastaveného čase střídající Boga po individuální akci.

Dnešní odveta tak nenapověděla, jak je na tom klíčový český útočník Schick týden před soubojem se Švédskem v semifinále play off o postup na mistrovství světa. Leverkusen ještě v neděli sehraje bundesligový zápas proti Wolfsburgu.

Barcelona v Istanbulu inkasovala jako první. Na Marcaovu hlavičku z 28. minuty ale ještě do poločasu odpověděl Pedri, jenž si pohrál s domácí obranou. Aubameyang v nastavení první půle ještě hlavičkoval do břevna, ale v 50. minutě už se gabonský útočník dočkal gólu.

Mezi nejlepší osmičku Evropské ligy podle očekávání postoupili i Rangers. Glasgowské mužstvo sice v Bělehradu s Crvenou Zvezdou prohrálo 1:2, ale náskok 3:0 z domácího utkání skotským mistrům stačil.

Braga vyřadila Monako, když po domácím vítězství 2:0 na hřišti účastníka francouzské ligy remizovala 1:1. Český brankář Lukáš Horníček se na rozdíl od prvního duelu na lavičku portugalského týmu nedostal.

Leicester jde v Konferenční lize dál

Leicester v Konferenční lize uhájil navzdory porážce 1:2 v Rennes dvougólový náskok z úvodního osmifinále a postoupil do čtvrtfinále. Arnhem bez zraněného obránce Tomáše Hájka remizoval 1:1 na hřišti AS Řím a po domácí porážce 0:1 z minulého týdne v soutěži skončil.

PSV Eindhoven vyřadil vítězstvím 4:0 FC Kodaň, dvakrát se trefil útočník Eran Zahavi. Po výhře 2:1 v Basileji je mezi nejlepší osmičkou premiérového ročníku soutěže i Marseille. Los čtvrtfinálových dvojic je v Nyonu na programu v pátek od 15:00.

Rennes poslal do vedení už v osmé minutě Bourigeaud, krátce po změně stran ale srovnal hlavou po rohovém kopu Fofana, jenž se v dresu Leicesteru trefil poprvé. V 76. minutě vstřelil ještě jednou kontaktní gól Tait, prodloužení už si ale francouzský celek nevynutil. "Lišky" postoupily do čtvrtfinále evropského poháru po pěti letech, v sezoně 2016/17 se jim to povedlo dokonce v Lize mistrů.

Arnhem po Wittekově trefě dlouho sahal po senzaci a prodloužení, v nastaveném čase ale srovnal nejlepší střelec Římanů Abraham. Čtyřiadvacetiletý útočník dal 21. soutěžní branku v sezoně a po Harrym Kaneovi z Tottenhamu je druhým nejproduktivnějším Angličanem v rámci pěti elitních evropských lig.

Souboj PSV Eindhoven s Kodaní přinesl v úvodním duelu přestřelku 4:4, odveta v Dánsku už ale byla zcela v režii favorita. Druhý tým nizozemské ligy v první půli nasměroval za postupem německý mistr světa z roku 2014 Götze, jenž první branku připravil pro Zahaviho a druhou vstřelil sám. Zahavi se navíc v 79. minutě prosadil v pokutovém území podruhé a čtvrtý zásah přidal střídající Madueke. PSV neprohrálo 11. utkání v řadě.

Nizozemsko bude mít ve čtvrtfinále jako jediná země dva zástupce. Feyenoord po výhře 5:2 na hřišti Partizanu Bělehrad uspěl i v domácí odvetě a přemožitele pražské Sparty zdolal 3:1. Oba duely vyhrála i PAOK Soluň, dnes zvítězila v Gentu 2:1.

Marseille zvládla domácí duel 2:1 a brzy mohla jít do vedení i v Basileji, Harit ale neproměnil v 35. minutě penaltu. A tak přišel v 62. minutě trest v podobě gólové "rybičky" Ndoyeho. Francouzský velkoklub nakonec poslal do čtvrtfinále v 74. minutě povedeným volejem Ünder a v nastavení přidal vítěznou branku Rongier.

Alkmaar oplatil Bodö/Glimt porážku 1:2 z úvodního měření sil, ukončil norským šampionům po 30 soutěžních utkáních sérii neporazitelnosti a vynutil si prodloužení. Přesto se nakonec radovali hosté, v nastaveném čase prvního prodloužení jim vystřelil postup Sampsted.

Odvetná utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Crvena zvezda Bělehrad - Glasgow Rangers 2:1 (1:0)

Branky: 10. Ivanič, 90.+3 Ben Nabouhane z pen. - 56. Kent. První zápas: 0:3, postoupili Rangers.

Galatasaray Istanbul - FC Barcelona 1:2 (1:1)

Branky: 28. Marcao - 37. Pedri, 50. Aubameyang. První zápas: 0:0, postoupila Barcelona.

Leverkusen - Bergamo 0:1 (0:0)

Branka: 90.­+1 Boga. První zápas: 2:3, postoupilo Bergamo.

Monako - Braga 1:1 (0:1)

Branky: 90. Disasi - 20. Ruiz. První zápas: 0:2, postoupila Braga.

Lyon - FC Porto 1:1 (1:1)

Branka: 13. Dembélé - 27. Pepé. První zápas: 1:0, postoupil Lyon.

West Ham United - FC Sevilla 2:0 po prodl. (1:0, 1:0)

Branky: 39. Souček, 112. Jarmolenko. První zápas: 0:1, postoupil West Ham.

Eintracht Frankfurt - Betis Sevilla 1:1 po prodl. (0:1, 0:0)

Branky: 120.+1 Hinteregger - 90. Iglesias. První zápas: 2:1, postoupil Frankfurt.

Odvetná utkání osmifinále fotbalové Evropské konferenční ligy:

FC Basilej - Marseille 1:2 (0:0)

Branky: 63. Ndoye - 74. Ünder, 90.+3 Rongier. První zápas: 1:2, postoupila Marseille.

Rennes - Leicester 2:1 (1:0)

Branky: 8. Bourigeaud, 76. Tait - 51. Fofana. První zápas: 0:2, postoupil Leicester.

FC Kodaň - PSV Eindhoven 0:4 (0:2)

Branky: 10. a 79. Zahavi, 38. Götze, 90.+1 Madueke. První zápas: 4:4, postoupil PSV Eindhoven.

Alkmaar - Bodö/Glimt 2:1 (2:1) po 90 minutách

Branky: 18. a 30. Pavlidis - 26. Pellegrino. První zápas: 1:2, prodlužuje se.

Gent - PAOK Soluň 1:2 (1:1)

Branky: 40. Depoitre - 20. Crespo, 77. Augusto. První zápas: 0:1, postoupil PAOK.

AS Řím - Arnhem 1:1 (0:0)

Branka: 90.+1 Abraham - 62. Wittek. První zápas: 1:0, postoupil AS Řím.

Feyenoord Rotterdam - Partizan Bělehrad 3:1 (1:0)

Branky: 45. Dessers, 59. Nelson, 90. Linssen - 61. Gomes. První zápas: 5:2, postoupil Feyenoord.