Legenda Rangers volá po vyřazení Slavie. UEFA musí zaujmout nejpřísnější postoj, míní

mar mar
22. 3. 2021 20:16
Ačkoliv současná pravidla UEFA vyřazení klubu z evropských pohárů za projevy xenofobie a rasismu vylučují, legendární útočník skotských Rangers Kris Boyd volá po vyškrtnutí Slavie z další fáze Evropské ligy. Podle něj by měla UEFA zaujmout co nejpřísnější postoj.
Steven Gerrard a Jindřich Trpišovský po zápase ve Skotsku.
Steven Gerrard a Jindřich Trpišovský po zápase ve Skotsku. | Foto: Reuters

Bývalého střelce Rangers pobouřil především naprosto nevhodný transparent skupiny fanoušků, který se hrubě rasisticky vymezil vůči Glenu Kamarovi, který čelil urážkám ze strany Ondřeje Kúdely. Strany probíhajícího sporu se neshodly, zda Kúdela soupeře urážel také na základě rasy.

"UEFA musí zaujmout nejpřísnější možný postoj," požaduje Boyd, který v dresu Rangers vstřelil více než sto gólů. "Za sebe říkám, že takovým trestem by bylo vyškrtnutí Slavie z evropských pohárů," požaduje.

Motivace bývalého hráče Rangers se nabízí: chce pomoci svému týmu. To ovšem bývalý skotský reprezentant odmítá. "Nic takového, Rangers jsou ze hry. Vyhrál lepší tým," ubezpečil pro deník Daily Mail.

"Prostě Slavii vykopněte a Arsenal tak postoupí přímo do semifinále," navrhl Boyd o víkendu. V duchu předchozích vyjádření zástupců Rangers i Glena Kamary se obává, že v opačném případě bude záležitost zametena pod koberec.

"Tím rasismu dáte zelenou. Rasismus ve fotbale je naprosto ostudný," rozzlobil se. Odkazoval na to, že dění na trávnících má vliv na celou společnost.

V současné chvíli probíhá vyšetřování incidentu mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou ze strany UEFA. Současná pravidla vyřazení týmu ze soutěže na základě rasismu neumožňují.

V případě prokázání rasistické urážky však hrozí velký trest obránci Kúdelovi. Za určitých podmínek je jeho spodní hranice stop na deset zápasů v evropských pohárech. To by pro Kúdelu znamenalo pravděpodobně trest delší než na jednu sezonu. Přesná délka je odvislá na úspěšnosti jeho klubu v Lize mistrů a Evropské lize.

Nevkusný transparent skupiny fanoušků rozezlil fotbalovou komunitu na twitteru. Pod hashtagem #StandWithGlen projevují podporu Kamarovi a naopak #BanSlavia požaduje přísný trest pro Slavii.

"Můžete takovým klubům dát pokutu, můžete je pokutovat, jak moc jen chcete, ale je to irelevantní. Musíme k tomu zaujmout přísnější postoj," dožaduje se Boyd.

Slavia obvinění Kúdely z rasismu popírá, na skupinu fanoušků podala trestní oznámení. "Klub je naprosto znechucen rasistickou fotografií zveřejněnou v pátek večer skupinou ‚údajných příznivců‘ na sociálních sítích. Odsuzujeme ji jako lidsky zcela nepřijatelný a nechutný akt, od kterého se naprosto distancujeme. Je to bezprecedentní podraz ke klubu a jeho ideálům," odsoudila transparent v prohlášení.

"Rasismus v našem klubu nemá žádný prostor a dlouhodobě proti němu bojujeme. Za členy naší rodiny považujeme všechny naše hráče bez rozdílu barvy pleti, národnosti, kultury či vyznání. Stejný respekt a úctu cítíme k hráčům našich soupeřů. Maximálně podporujeme také naše hráče v aktuálním boji na sociálních sítích proti zveřejněné fotografii," pokračuje sdělení.

Ve čtvrtfinále Evropské ligy se Slavia utká s londýnským Arsenalem. Na jaře tak potřetí v řadě tedy zamíří na Britské ostrovy. Zápasy jsou na programu v dubnu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 18 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 45 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy