Kureš: Hejda byl vyloučen správně. Pravidla o trojím trestu se měnila, ale tohle nebyl ten případ

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2016 15:30
Pravidlový expert Jiří Kureš vysvětluje, kdy se za faul v pokutovém území uděluje červená karta, a kdy podle nových pravidel nikoli. V případě plzeňského Lukáše Hejdy v utkání s Austrií podle Kureše sudí postupoval správně
Lukáš Hejda
Lukáš Hejda | Foto: Tomáš Liška

Praha - Běží 19. minuta utkání Evropské ligy mezi Viktorií Plzeň a Austrií Vídeň. Po chybě domácího brankáře Matúše Kozáčika v rozehrávce se do nadějného nájezdu dostává Felipe Pires. A domácí stoper Lukáš Hejda ho uvnitř šestnáctky v nouzi stáhne rukama.

Ukrajinský sudí Serhiy Boyko signalizuje pokutové kop, o tom nikdo nepochybuje. Zároveň ukazuje Hejdovi i červenou kartu. A tady i televizní experti zaváhali, jeslti se možná na situaci neměla aplikovat nová pravidla, zmírňující takzvaný trojí trest. S tím spojená inovovaná regule platí teprve od začátku sezony.

Na trojí trest v minulosti opakovaně poukazovaly mnohé fotbalové autority. Za příliš přísný ho opakovaně označil například Franz Beckenbauer. Jde o to, že se při přestupku v pokutovém území nařizuje penalta, velmi často je faulující hráč také vyloučen - a ještě je pak navíc potrestán i tím, že zpravidla nesmí hrát ani v dalším utkání.

Pravidla se sice letos poněkud liberalizovala, v tom smyslu, že za některé prohřešky, za něž se dříve vylučovalo, postačí nyní žlutá karta. "Jenže tento konkrétní případ, ve kterém účinkoval plzeňský Hejda, do této kategorie nepatřil," zdůrazňuje Jiří Kureš, předseda Pravidlové komise FAČR.

"Nadále platí, že je-li zjevná branková příležitost zmařena mimo pokutové území, vylučuje se," předesílá Kureš. "Dojde-li k takovému zmaření uvnitř šestnáctky, pak je přesně popsána možnost, kdy lze udělit pouze žlutou kartu. A to konkrétně v případě, že se bránící fotbalista dopustí kopnutí či podražení protihráče, ale pozor: Pouze žlutou může dostat toliko v případě, kdy k tomu dojde v souboji o míč."

Dost často se tedy tato novinka může týkat například gólmanů. "Ti se obvykle vrhají útočníkům pod nohy, čímž k tomu podražení mnohdy dojde - ale v takových chvílích bývá zjevné, že šlo o souboj o míč. V takových případech tedy vedle nařízení pokutového kopu postačí žlutá karta," vysvětluje Kureš.

Pokud sudí vyhodnotí, že došlo k podražení či kopnutí, aniž měl bránící hráč snahu bojovat o míč, pak musí být vyloučen, stejně jako v minulosti.

"Zároveň pravidlo zcela konkrétně specifikuje, že pokud dojde ze strany bránícího hráče k držení, strčení, tahání za dres nebo hře rukou, pak se opět rozhodně uděluje červená karta," zakončuje Kureš. "A to se asi shodneme, že to byl přesně Hejdův případ. Červená karta mu tedy byla ukrajinským sudím udělena správně a oprávněně."

Austria se posléze dostala v utkání do dvougólového vedení, přesto Viktoria Plzeň i navzdory dlouhé přesilovce soupeře dokázala skóre otočit a zvítězila nakonec 3:2.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy