Komentář: Slavia se loučí s pohárem. Skvělá, statečná, s uznáním fotbalové Evropy

Jiří Škuba Jiří Škuba
19. 4. 2019 7:00
Červenobílý festival v ochozech Stamford Bridge podtrhl fantastický dojem, který Slavia v Anglii zanechala.
Slávistická děkovačka
Slávistická děkovačka | Foto: Reuters

Když před dvanácti lety Slavia prohrála v Londýně 0:7, červenobílá děkovačka po zápase obletěla svět. Důvod? Fanoušci sešívaných dokázali svůj tým, zrovna potupený slavným Arsenalem, ocenit.

Také čtvrteční slávistický rituál zaujal média. Dokonce natolik, že britský režisér věnoval Slavii několik minut televizního přenosu. Na trávník si poslušně kecli i členové ochranky, tak mocná energie z červenobílé záplavy čišela.

Přitom po sedmnácti minutách to spíš vypadalo na repete výbuchu s Arsenalem. Skvělý Pedro organizoval smrtící nájezdy do zkoprnělé slávistické defenzivy a mnozí příznivci sešívaných děkovali Velkému pátku, že je na druhý den ušetří konfrontaci s "nesešívanými" kolegy v práci.

Hororový úvod ovšem slávisty kupodivu nesrazil, naopak, ve druhém poločase předvedli mimořádný výkon. Když hráči Chelsea i britští novináři Slavii po prvním zápase chválili, dodávali, že na Stamfod Bridge čeká Trpišovského partu úplně jiný duel. Jinými slovy: v Edenu to byla zajímavá bitva, v Londýně to ale už bude válec.

O to senzačnější byl pohled na Slavii, jaký strach slovutnému soupeři ve druhé půli nahnala.

Na borce v modrých dresech, po dlouhé minuty zamčených na své vlastní polovině.

Na nejdražšího gólmana světa Kepu Arrizabalagu, jenž musel natahovat čas tak intenzivně, že dostal žlutou kartu.

Na rozpačité výrazy fanoušků Chelsea, pod nimiž nervozně "tancoval" manažer Maurizio Sarri - sem a tam podél postranní čáry.

Na kdyby se nehraje, nemá cenu řešit, jak daleko byla Slavia od senzačního postupu do semifinále Evropské ligy. Faktem ale už je to, že červenobílí sehráli s Chelsea naprosto vyrovnaný dvojzápas - s jemnou nadsázkou se dá napsat, že kdyby teď dostal laso z Londýna třeba takový Traoré, nikdo by se po jeho výkonech ani nedivil.

Před slávistickou jízdou Evropskou ligou by se zkrátka slušelo smeknout. A co jiného než kšiltovku.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy