Komentář: Slavia se loučí s pohárem. Skvělá, statečná, s uznáním fotbalové Evropy

Jiří Škuba Jiří Škuba
19. 4. 2019 7:00
Červenobílý festival v ochozech Stamford Bridge podtrhl fantastický dojem, který Slavia v Anglii zanechala.
Slávistická děkovačka
Slávistická děkovačka | Foto: Reuters

Když před dvanácti lety Slavia prohrála v Londýně 0:7, červenobílá děkovačka po zápase obletěla svět. Důvod? Fanoušci sešívaných dokázali svůj tým, zrovna potupený slavným Arsenalem, ocenit.

Také čtvrteční slávistický rituál zaujal média. Dokonce natolik, že britský režisér věnoval Slavii několik minut televizního přenosu. Na trávník si poslušně kecli i členové ochranky, tak mocná energie z červenobílé záplavy čišela.

Přitom po sedmnácti minutách to spíš vypadalo na repete výbuchu s Arsenalem. Skvělý Pedro organizoval smrtící nájezdy do zkoprnělé slávistické defenzivy a mnozí příznivci sešívaných děkovali Velkému pátku, že je na druhý den ušetří konfrontaci s "nesešívanými" kolegy v práci.

Hororový úvod ovšem slávisty kupodivu nesrazil, naopak, ve druhém poločase předvedli mimořádný výkon. Když hráči Chelsea i britští novináři Slavii po prvním zápase chválili, dodávali, že na Stamfod Bridge čeká Trpišovského partu úplně jiný duel. Jinými slovy: v Edenu to byla zajímavá bitva, v Londýně to ale už bude válec.

O to senzačnější byl pohled na Slavii, jaký strach slovutnému soupeři ve druhé půli nahnala.

Na borce v modrých dresech, po dlouhé minuty zamčených na své vlastní polovině.

Na nejdražšího gólmana světa Kepu Arrizabalagu, jenž musel natahovat čas tak intenzivně, že dostal žlutou kartu.

Na rozpačité výrazy fanoušků Chelsea, pod nimiž nervozně "tancoval" manažer Maurizio Sarri - sem a tam podél postranní čáry.

Na kdyby se nehraje, nemá cenu řešit, jak daleko byla Slavia od senzačního postupu do semifinále Evropské ligy. Faktem ale už je to, že červenobílí sehráli s Chelsea naprosto vyrovnaný dvojzápas - s jemnou nadsázkou se dá napsat, že kdyby teď dostal laso z Londýna třeba takový Traoré, nikdo by se po jeho výkonech ani nedivil.

Před slávistickou jízdou Evropskou ligou by se zkrátka slušelo smeknout. A co jiného než kšiltovku.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu uskupení Spolu. Chtějí silnou, vzdělanou a na Západ patřící republiku

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy