Klubový koeficient se lepší, přesto Češi nejspíš budou muset odepsat jedno místo v LM

ČTK ČTK
27. 11. 2020 13:02
České fotbalové kluby se po povedeném čtvrtečním vystoupení ve 4. kole základních skupin Evropské ligy opět mírně přiblížily k první patnáctce v žebříčku národních koeficientů UEFA, zajišťující jako poslední pět účastníků v pohárech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

O necelý bod snížily manko na patnáctý Kypr, na který ztrácejí tři a čtvrt bodu. V žebříčku si Česko upevnilo 19. místo. Návrat do elitní patnáctky však nadále zůstává nepravděpodobný.

České kluby se vinou odečtu výsledků za nadprůměrnou sezonu 2015/16 v úvodu tohoto pohárového ročníku propadly až na 21. místo. Po úspěších ve 3. kole Evropské ligy před třemi týdny se pak posunuly na 19. příčku a na ní zůstaly i po čtvrtečním programu.

Díky výhře Sparty nad Celticem Glasgow 4:1 a vítězství Slavie 3:1 v Nice snížily tuzemské týmy ztrátu na elitní patnáctku stejně jako před třemi týdny o 0,8 bodu. Liberec podlehl 0:2 Hoffenheimu a tentokrát nic nezískal. Za vítězství v hlavní fázi pohárů se připisují dva body, které se dělí počtem zástupců v pohárech, v českém případě pěti.

Aktuálně se hraje o nasazení pro přespříští sezonu 2022/23. V ročníku 2021/22 má ještě český fotbal nadále jistotu pěti účastníků v pohárech, neboť se po minulé sezoně těsně udržel v elitní patnáctce.

Aby se tuzemské kluby do první patnáctky vrátily, musely by přeskočit čtyři země. Čtrnácté Dánsko, těsně patnáctý Kypr, šestnácté Srbsko a osmnácté Švýcarsko mají ve hře už jen jediného zástupce, sedmnácté Řecko pak stejně jako Česko tři celky.

Trojice Slavia, Sparta a Liberec by musela v této sezoně získat ještě o minimálně 17 bodů více než kyperská Omonia Nikósie nebo dánský Midtjylland. Čeští zástupci by tak oproti jednomu z konkurentů museli dosáhnout ještě aspoň na osm výher a jednu remízu.

Zároveň by české trio muselo uhrát ještě nejméně o devět bodů více než Crvena zvezda Bělehrad, o pět bodů více než řecká trojice Olympiakos Pireus, PAOK Soluň a AEK Atény a o čtyři než YB Bern. Posun na 15. místo tak nadále zůstává nepravděpodobný.

Pokud se tuzemské kluby nedokážou do elitní patnáctky vrátit, v přespříští sezoně budou hrát poháry jen ve čtyřech a přijdou o jedno místo v kvalifikaci Ligy mistrů. Do prestižní soutěže by šel pouze šampion, zbylou trojici by čekala Evropská konfederační liga, která bude mít premiéru od příštího ročníku. V sezoně 2021/22 do ní půjdou dva z pěti českých zástupců, první dva celky z domácí ligy čeká kvalifikace Ligy mistrů a jeden tým pak Evropská liga.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy