Jasná dominance, pak trápení a nakonec vysoká výhra. Liberec jde v Evropské lize dál

17. 9. 2020 20:04
Fotbalisté Liberce postoupili do třetího předkola Evropské ligy. Svěřenci trenéra Pavla Hoftycha v zápase druhého předkola v Litvě porazili Riteriai Vilnius 5:1 a potvrdili roli jasného favorita. V další fázi kvalifikace se příští týden utkají znovu venku s rumunským celkem FCSB.
Radost fotbalistů Liberce Jakuba Hromady a Jhona Mosquery
Radost fotbalistů Liberce Jakuba Hromady a Jhona Mosquery | Foto: ČTK

Proti poslednímu týmu litevské ligy v prvním poločase skórovali Kamso Mara z penalty a Jakub Hromada, další regulérní branka Jhona Mosquery nebyla uznána. Po hodině hry snížil Ángel Lezama a hosté se začali trápit, ale v závěru pojistili vítězství Slovanu střídající Michael Rabušic, Júsuf Hilál z druhého pokutového kopu a další náhradník Jan Matoušek.

Liberečtí, kteří se představili v pohárech poprvé od sezony 2016/17, začali na umělé trávě velkým náporem. Už po minutě hry Mosquerův střílený centr vytáhl Simaitis na roh, po něm domácí brankář zlikvidoval i Peškovu střelu.

Hosté se ve 12. minutě ujali vedení. Dombrauskis fauloval Koscelníka a nařízený pokutový kop proměnil Mara. Už za osm minut Pešek v šestnáctce našel Hromadu a slovenský záložník zvýšil přesnou ranou k tyči.

O chvíli později se výstavní ranou z dálky prosadil také Mosquera, jenže norští rozhodčí nepochopitelně gól neuznali, přestože se míč odrazil od břevna evidentně za brankovou čáru a ven. Riteriai pak vyrovnal hru a favorita už do přestávky do větší šance nepustil.

Ve druhém poločase se zpočátku nic zajímavého nedělo a Slovan se ani moc netlačil do útoku. V 61. minutě domácí vrátil do hry Lezama, který se z hranice vápna krásnou střelou trefil nechytatelně k tyči.

Liberečtí pak znervózněli a pouštěli litevského soupeře do tlaku a příležitostí. Z té největší střídající Filipavičius z dálky těsně minul Nguyenovu branku. Na druhé straně mohl hosty uklidnit Mosquera, ale zblízka nepřekonal gólmana Simaitise.

Severočeské mužstvo však dokonale zvládlo závěr utkání. V 84. minutě si náhradník Rabušic naskočil na Peškův přímý kop a gólovou hlavičkou oslavil dnešní 31. narozeniny.

Poté Rabušice v šestnáctce fauloval Šveikauskas a v 89. minutě proměnil další penaltu Hilál. V nastavení se po brejku ještě trefil další liberecký náhradník Matoušek. Riteriai až ve 12. utkání doma utrpěl první porážku v evropských pohárech.

Severočeši v další fázi kvalifikace narazí v Rumunsku na FCSB. Bývalá Steaua Bukurešť porazila na penalty srbské mužstvo Bačka Topola, divoká přestřelka po prodloužení skončila remízou 6:6.

Utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

FK Riteriai Vilnius - Slovan Liberec 1:5 (0:2)

Branky: 61. Lezama - 12. Mara z pen., 20. Hromada, 84. Rabušic, 89. Hilál z pen., 90.+3 Matoušek. Rozhodčí: Eskas - Ytterland, Jensen (všichni Nor.). ŽK: Grigaravičius, Paulauskas, Borovski, Šveikauskas (všichni Riteriai). Bez diváků.

Riteriai: Simaitis - Malžinskas, Barauskas, Šveikauskas, Borovskij (83. Virkšas) - Dombrauskis (62. Filipavičius) - Grigaravičius, Lezama, Traoré (40. Ramanauskas) - Kazlauskas, Paulauskas. Trenér: Pikkarainen.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Tijani, Mikula - Beran (62. Rabušic), Hromada (79. Chaluš), Mara - Pešek (88. Matoušek), Hilál, Mosquera. Trenér: Hoftych.