Nepřátelská půda, arogance, nečekané posily. Liberec se v Rumunsku připravuje na vše

ČTK ČTK
24. 9. 2020 6:01
Přestože fotbalisté FCSB mají 13 hráčů nakažených koronavirem a před čtvrtečním utkáním 3. předkola Evropské ligy s Libercem jen velmi složitě dávají dohromady sestavu, trenér Severočechů Pavel Hoftych svůj tým za favorita nepovažuje.
Pavel Hoftych
Pavel Hoftych | Foto: ČTK

Hráče před nečitelným soupeřem a zápasem ve městě Giurgiu připravuje na to, aby nepodlehli ztrátě koncentrace.

"Kdyby hrál FCSB v plné sestavě, byli bychom outsiderem. Šance by byly vzhledem k jednomu zápasu malé, teď se vyrovnávají. Nedávám to do pozice, že bychom byli favoriti. Pořád hrajeme na nepřátelské půdě a vím, že Rumuni to dokážou soupeři znepříjemnit i tahy mimo hřiště a určitou arogancí," řekl v nahrávce pro média Hoftych.

Kvůli koronavirové pandemii se celá kvalifikace Evropské ligy hraje na jedno utkání a bez diváků. "Domácí znají prostředí, navíc se hraje dvě hodiny od Bukurešti. Beru to tak, že se nám šance zvýšily. Uvidíme, s kým soupeř nakonec nastoupí. A i kdyby nastoupili s kýmkoliv, pořád je to líheň FCSB, která je velmi kvalitní," dodal zkušený trenér, jehož tým v 2. předkole vyhrál na půdě litevského Riteriai 5:1.

Sestava soupeře je značně nejistá

Severočeši mohou jen odhadovat, s jakou sestavou FCSB nastoupí. "Musíme se chystat hlavně sami na sebe. Ligový duel s Karvinou (1:1) nás po cestě z Litvy nezasáhl v úplné pohodě, snažili jsme se, abychom se do ní zase vrátili. Soupeř má zažitý styl s držením míče a velkou šikovností hráčů v soubojích jeden na jednoho i jeden proti dvěma. Mají i velmi dobré individuality. Zaměříme se na hráče, kteří momentálně budou moci nastoupit, ale budeme počítat i s variantou, že k nim přibudou další. Budeme se chystat tak, abychom měli informace i o těch, kteří jsou momentálně označeni jako pozitivní," uvedl Hoftych.

Podle rumunských médií ve čtvrtek ráno proběhne další kolo testů na koronavirus a je tedy možné, že do zápasu nakonec přeci jen bude moci naskočit i některý z hráčů, kteří jsou dosud vedeni jako pozitivní. 

Média také spekulují o možnosti, že FCSB pro zápas s Libercem získá na poslední chvíli čtyři posily ze spřáteleného klubu Astra Giurgiu, kteří by ale za tým z Bukurešti právě jen čtvrteční duel.  

Liberečtí se každopádně snaží na nečitelný zápas připravit psychicky. "Nejvíc se věnujeme tomu, abychom mužstvo uklidnili, připravili hlavy na to, že tam může být cokoliv. Chystáme se na osobnosti, které v týmu zbyly, třeba útočník Man. Zároveň se chystáme na to, abychom nepodlehli nervozitě nebo nějaké nekoncentrovanosti. Jak se nám to stalo i s Karvinou, někteří hráči nebyli v hlavách ideálně nachystaní," uvedl Hoftych.

Hlavně ne jako před 11 lety

FCSB požádal o odklad utkání na sobotu, Severočeši však věří, že se zápas odehraje. Před 11 lety Liberečtí kvůli výtržnostem fanoušků Dinama Bukurešť kontumačně 3:0 vyhráli předčasně ukončený úvodní duel v Rumunsku, v domácí odvetě však podlehli 0:3 a vypadli na penalty.

"Bavili jsme se o tom s Jiřím Neumanem (vedoucím týmu) a Petrem Ulihrachem (kustodem), kteří během té doby ve Slovanu působili. Na zápas si vzpomínám, říkal jsem si 3:0 venku, jasná hitparáda doma. U Nisy však přišla otočka s nepochopitelnými chybami libereckého týmu a neproměněnou penaltou," podotkl Hoftych.

Před Libercem se otevírá velká šance na účast v základní skupině evropských pohárů, kde byl naposledy před čtyřmi lety. V případě postupu přes FCSB by totiž hrál závěrečné 4. předkolo doma a narazil by na vítěze duelu APOEL Nikósie - Zrinjski Mostar.

"Já tak nikdy neuvažuji, vše je zápas od zápasu. Klidně jsme mohli mít velké problémy v zápase v Litvě, kde měl soupeř jednu dvě možnosti na vyrovnání na 2:2. Teď nás čeká nečitelný tým FCSB, nevíme, co nás tam čeká za podmínky, různé karanténní věci. Bude to určitě složité na psychiku. Budeme se snažit na to nachystat a postoupit. Pak nás čeká liga s Pardubicemi a teprve pak případné 4. předkolo. Zatím jsme nikam nepostoupili. Jediná jistota je, že snad z Bukurešti přiletíme," prohlásil Hoftych.

Fotbalová republika, díl druhý: Břidličná otevírá sezonu | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy