Po hrozivém začátku předvedla Slavia smršť a je v osmifinále Evropské ligy

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Po dlouhých šestnácti letech postoupila Slavia do osmifinále evropského poháru.
Zápas přitom začal minelou brankáře Slavie Koláře, který odevzdal balon přímo na nohu Trossarda a domácí kapitán poslal z 25 metrů balon po zemi do opuštěné branky.
Jenže Slavii inkasovaná branka nepoložila. Už ve 23. minutě si naběhl na zadní tyč Vladimír Coufal a dočkal se centru Zmrhala, který mu přímo na hlavu vyrazil domácí gólman.
Také další branka následovala po chybě brankáře. Domácí gólman Vukovic se nedohodl s beky a centr Zmrhala se odrazil k Traorému, který poslal snadno Slavii do vedení.
Aktualizováno 22. 2. 2019 0:35
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v odvetě úvodního kola vyřazovací fáze Evropské ligy v Genku senzačně 4:1 a po dlouhých 16 letech si zahrají v pohárech osmifinále. Úvodní vzájemný zápas před týdnem v Edenu skončil 0:0.

Lídr belgické ligy v odvetě vedl od 10. minuty po chybě brankáře Ondřeje Koláře a trefě Leandra Trossarda, ale ve 23. minutě srovnal Vladimír Coufal a po pauze Pražané během 15 minut třikrát skórovali. V 54. minutě otočil stav Ibrahim Traoré a pak se dvakrát trefil Milan Škoda. Slavia dala v pohárech čtyři góly v jednom utkání poprvé od roku 2005.

Pražané prošli na evropské scéně do osmifinále poprvé od roku 2003, kdy v Poháru UEFA vypadli s Besiktasem Istanbul. Soupeře pro další kolo vyřazovací fáze určí slávistům páteční los v Nyonu.

"Je to velké vítězství, velký úspěch. Sportovně je to největší úspěch v kariéře, i když nechci snižovat zápasy, které byly předtím," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský. "Nemůžu říct, jakého soupeře bych si přál. Takže řeknu tentokrát Krasnodar. Kdybych řekl koho nechci, tak bychom ho určitě dostali," dodal s úsměvem.

Slavia po nedělní ligové prohře 0:2 v Plzni nastoupila s pěti jinými hráči v základní sestavě. Na stoperu nahradil Deli potrestaného Ngadeua, změn však doznala především záloha. Hušbauer se Stochem začali na lavičce a ani na střídačce nebyl Ševčík. Místo nich poprvé na jaře hráli Traoré a zimní posila Masopust, další nováček v kádru Král pak premiérově dostal šanci v zahajovací jedenáctce. Do útoku se vrátil Škoda.

"Postavili jsme to, čemu jsme věřili. Probírali jsme to dva dny zprava, zleva. Neriskovali jsme vůbec, byli jsme přesvědčeni o tom, že je to ta nejlepší varianta pro tenhle zápas. Všichni kluci splnili to, proč tam šli. Potvrdili tu roli, proč v kádru jsou," řekl Trpišovský.

Pražané v souboji lídrů svých domácích soutěží od úvodu předváděli mnohem aktivnější výkon než v Plzni, po velké chybě Koláře ale brzy prohrávali. Hostující gólman nejprve dobře přečetl hru a vyběhl až mimo pokutové území, pak však odevzdal balon přímo na nohu Trossarda a domácí kapitán poslal z 25 metrů balon po zemi do opuštěné branky.

Přehled účastníků osmifinále (los v pátek v Nyonu):

Slavia Praha, Arsenal (Čech), Benfica Lisabon, Chelsea, Dinamo Záhřeb, Dynamo Kyjev, Frankfurt, Inter Milán, Krasnodar, Neapol, Rennes (Koubek), Salcburk, FC Sevilla (Vaclík), Valencie, Villarreal, Petrohrad.

"Ondra Kolář je silná osobnost, když hraje gólman takhle nohama jako on, tak se těmto chybám za sezonu jde asi těžko vyvarovat. Takže myslím, že na to byl i připravený, že to jednou musí přijít. On nás podržel první zápas, my mu pomohli teď," řekl Masopust.

Slavia pokračovala v aktivní hře. Souček nejprve hlavičkoval vedle, ale ve 23. minutě už hosté slavili vyrovnání. Zmrhalův centr přizvedl domácí gólman Vukovic za sebe, kde byl nabíhající Coufal a hlavou poslal balon do opuštěné branky. Červenobílí skórovali poprvé po dvou zápasech.

"Vzhledem k výsledku prvního utkání nám paradoxně rychlý inkasovaný gól pomohl. V první chvíli pro nás ten gól bohužel, ale nakonec bohudík. Z hráčů to spadlo, věděli jsme, že musíme dát gól. Začali jsme hrát, co jsme chtěli - aktivně," řekl Trpišovský. "Samozřejmě nám pomohlo, že jsme rychle vyrovnali. Od té chvíle jsme hráli výborně," dodal.

Po necelé půlhodině musel Genk nuceně střídat, Wouters nahradil Heynena, který se zranil při souboji a za autovou čarou dokonce zvracel. Belgický celek se štěstím přežil poločas za remízového stavu, ale v 54. minutě už inkasoval. Po Zmrhalově centru se domácí gólman Vukovic srazil s obráncem, míč mu vypadl přímo před Traorého, který jej doklepl do sítě a připsal si první soutěžní branku ve slávistickém dresu.

Vukovic nemohl pokračovat a mezi tyčemi ho nahradil Jackers. Neprůstřelnost mu vydržela jen šest minut. Střídající Stoch v 64. minutě krátce po příchodu nacentroval z přímého kopu na Součka, jehož hlavičku ještě gólman Genku vyrazil, ale na Škodovu rybičku už nemohl dosáhnout.

Šokovaný Genk, který v pohárech v minulých 16 domácích zápasech neprohrál, inkasoval za dalších pět minut počtvrté. Na roh si naskočil Škoda a hlavičkou až za penaltou překonal Jackerse. Slavia vyrovnala historicky druhou nejvyšší venkovní výhru v pohárech, protože v závěru domácí Itó trefil jen tyč.

"Napadaly nám tam góly, spadlo nám tam to, co tam nepadlo třeba v předchozích zápasech. To jsme trefovali tyče," řekl Trpišovský. "Výhru 4:1 jsme si asi před zápasem ani nepředstavovali, nakonec to byl docela hladký průběh v druhé půli. Byla to šichta, ale teď je to sladké," dodal Masopust.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

KRC Genk - Slavia Praha 1:4 (1:1)

Branky: 10. Trossard - 64. a 69. Škoda, 23. Coufal, 54. Traoré. Rozhodčí: Madden - Connor, Mulvanny - Clancy, Robertson (všichni Skot.). ŽK: Wouters - Kúdela, Traoré, Škoda, Coufal, Van Buren. První zápas: 0:0, postoupila Slavia.

Sestavy:

Genk: Vukovic (58. Jackers) - Maehle, Dewaest, Lucumí, De Norre (56. Uronen) - Heynen (29. Wouters), Malinovskij - Itó, Pozuelo, Trossard - Samatta. Trenér: Clement.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Deli, Bořil - Souček - Masopust (65. Olayinka), Traoré (63. Stoch), Král, Zmrhal - Škoda (75. Van Buren). Trenér: Trpišovský.