Čecha ani úspěch nezviklá: Raději skončím o dva roky dřív než o jeden později

Rudolf Černík
10. 5. 2019 8:59
Kdekoho by takový úspěch zviklal. Proč končit, když se takhle daří? Petra Čecha ale ne. Fotbalový brankář potvrdil, že po sezoně ukončí kariéru, přestože v Evropské lize dovedl ve čtvrtek Arsenal do finále Evropské ligy.
Brankář Arsenalu Petr Čech po skončení odvety semifinále fotbalové Evropské ligy proti Valencii
Brankář Arsenalu Petr Čech po skončení odvety semifinále fotbalové Evropské ligy proti Valencii | Foto: Reuters

"Někdy přijdete domů po povedeném výkonu a říkáte si, jestli byste neměli pokračovat," přiznal Čech, že i jeho podobné myšlenky napadly, v rozhovoru po skončení čtvrteční semifinálové odvety Evropské ligy, v níž Arsenal vyhrál ve Valencii 4:2 a v součtu s domácím vítězstvím 3:1 postoupil do závěrečného boje o trofej.

Šestatřicetiletý gólman ale potvrdil, že ten bude skutečně posledním zápasem jeho úžasné kariéry. "Preferuju skončit o dva roky dříve než o rok později. Mým posledním snem bylo zahrát si finále Evropské ligy s Arsenalem, a to se právě splní," vysvětloval Čech.

Kariéru tak uzavře 29. května v Baku, kde se o pohár pro vítěze utká s Chelsea. Život tak napíše úžasnou tečku za jeho kariérou, neboť právě v týmu "Blues" prožil nejlepší léta a sesbíral největší úspěchy.

"Nevím, jestli je to vysněný scénář. Bude to můj poslední zápas, finále evropského poháru a navíc proti Chelsea, ke které mám citový vztah… To už by asi bylo trochu moc. Ale když se to stane, tak se to stane," uvedl v rozhovoru pro deník The Guardian ještě před odvetou ve Valencii.

A stane se tak skutečně. "Ve finále musíme být stateční, klidní a schopní předvést náš nejlepší výkon," burcoval Čech hned po skončení čtvrtečního semifinále.

Čech během jedenácti let v Chelsea vyhrál čtyřikrát anglickou Premier League i Anglický pohár, radoval se z triumfu v Lize mistrů i Evropské lize. S Arsenalem, kam přestoupil před čtyřmi lety, má jedno vítězství v Anglickém poháru a dvě v anglickém Superpoháru.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy