Bezgólové trápení ukončilo jablonecké pohárové snažení

Aktualizováno 1. 8. 2019 23:37
Fotbalisté Jablonce vypadli po domácí bezbrankové remíze ve 2. předkole Evropské ligy s Pjunikem Jerevan, první zápas vyhrál arménský celek 2:1.
Smutný Jakub Považanec z Jablonce po vyřazení ve 2. předkole fotbalové Evropské ligy s Pjunikem Jerevan. | Foto: ČTK

Hosté ve čtvrtek dohrávali bez vyloučeného Erika Vardanjana, domácí bez Tomáše Břečky.

Severočeši nenavážou na minulý rok, kdy si poprvé zahráli základní skupinu, kam prošli přímo. Zároveň přišli o atraktivní souboj s anglickým Wolverhamptonem, s nímž si ve 3. předkole zahraje Pjunik.

Jerevanské mužstvo ve druhém pohárovém souboji s českým soupeřem poprvé uspělo, v roce 2011 outsider vypadl s Plzní ve 2. předkole Ligy mistrů po prohrách 0:4 doma a 1:5 venku. Pjunik postupem do 3. předkola vyrovnal své pohárové maximum, skupinu ještě nikdy nehrál.

"Zklamání je to veliké, to jsme nečekali. Hráči sedí v kabině, mají to v hlavách. Vypadnutí mrzí nás všechny, vedení, fanoušky. Dnes se v Evropě nedá nikdo podcenit, pokud hraje kvalifikaci pohárů. Přesto jsme měli na to v tom dvojzápase postoupit. Asi největší problém byl první poločas v Arménii, který jsme vyloženě prospali," řekl novinářům jablonecký trenér Petr Rada, jehož svěřenci první půli úvodního duelu prohráli 0:2.

Jablonec podle očekávání začal odvetu aktivně a ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre. Matoušek přihrál na Doležala, ale ten měl míč trochu za sebou a nedůraznou střelou hostujícího brankáře nepřekonal.

Ve 12. minutě zahrozil arménský vicemistr. Stankov vysunul kolmicí autora obou gólů Pjuniku z prvního duelu Miranjana, který křížnou střelou minul. Na druhé straně pálil na dlouhou nohu Matoušek a nechtěně trefil před brankou stojící spoluhráče Doležala.

Ve 24. minutě domácí zajímavým signálem rozehráli standardku, ale Sýkora v dobré pozici na penaltě promáchl. "Vyložených šancí tam tolik nebylo, Sýkorova ale byla stoprocentní. Byl to nacvičený signál, bohužel to netrefil," uvedl Rada. "To byla asi naše největší tutovka. Ale to se stává," dodal k šanci Sýkora.

Jablonec měl v první půli problémy v koncovce, po půlhodině hry se neprosadil ani Kratochvíl, jehož pokus z otočky se štěstím chytil v leže Dragojevič.

Osm minut po přestávce pálil po Matouškově zblokované střele ve velké šanci těsně vedle Jovovič. Severočeši začali být postupem času nervózní a hosté se několikrát dostali do brejku. Po jednom z nich pálil po hodině hry Miranjan do Hanuše.

V 67. minutě po centru z pravé strany se Severočeši marně dožadovali odpískání penalty za údajnou Stankovovu ruku. Do domácí hry se vkradla křeč a hosté umně poleháváním zápas kouskovali.

V 87. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Vardanjan, kterého o minutu později napodobil domácí Břečka. V šestiminutovém nastavení nejprve střídající Alfred v úniku minul jabloneckou branku a na druhé straně se pak postupové branky nedočkal domácí Krob, jenž vystřelil těsně vedle.

"Rozhodlo neproměňování šancí. Měli jsme jich dost na to, abychom jeden gól vstřelili, bohužel jsme nebyli v zakončení klidní. Byli jsme zbrklí," uvedl Rada.

"Prohráli jsme si to sami, šancí jsme si vytvořili abnormálně hodně. Jednu jsme měli proměnit. Asi škoda, že jsme dali tolik těch gólů Slovácku a aspoň jeden si nenechali na dnešek. Asi jsme se vystříleli. Kdybychom dali Slovácku třeba 3:0, tak by dnes možná některá střela skončila v bráně," doplnil útočník Doležal s odkazem na víkendovou vysokou ligovou výhru nad Slováckem 6:0.

Utrecht s českým útočníkem Václavem Černým překvapivě nestačil na Zrinjski Mostar a po domácí remíze 1:1 prohrál v Bosně a Hercegovině 1:2 po prodloužení. Letní posila z Ajaxu Amsterodam Černý za hosty odehrála úvodních 68 minut.

Postup do třetího předkola si naopak pohlídal Gent. Belgický tým, v jehož sestavě nechyběl bývalý slávistický obránce Michael Ngadeu, v Rumunsku podlehl Viitorulu Konstanta 1:2, ale o domácí náskok 6:3 nepřišel. Gent v dalším dvojzápase vyzve Larnaku.

Odvetná utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

FK Jablonec - Pjunik Jerevan 0:0

Rozhodčí: Lapočkin - Averjanov, Kudrjavcev (všichni Rus.). ŽK: Břečka, Jugas, Sýkora, Hübschman, Rada (trenér) - Stankov, Manucharjan, Vardanjan. ČK: 88. Břečka - 87. Vardanjan. Diváci: 3675. První zápas: 1:2, postoupil Pjunik.

Jablonec: Hanuš - Holík, Jugas, Břečka, Sýkora - Hübschman, Považanec - Kratochvíl (54. Krob), Matoušek (76. Pilík), Jovovič (66. Chramosta) - Doležal. Trenér: Rada.

Pjunik: Dragojevič - Stankov, Žestokov, Marku, Manucharjan - Jefimov, Jedigarjan (32. Simonjan), Mkrtčjan, Vardanjan, Ševčuk - Miranjan (90. Alfred). Trenér: Tarchanov.

FK Ordabasy Šymkent - FK Mladá Boleslav 2:3 (1:2) - více čtěte ZDE

Mistrovská část:

Riga FC - Piast Gliwice 2:1 (1:1), první zápas 2:3, postoupila Riga; FC Astana - Santa Coloma 4:1 (1:1), první zápas 0:0, postoupila Astana; Šeriff Tiraspol - Partizani (Alb.) 1:1 (0:1), první zápas 1:0, postoupil Tiraspol; Ludogorec Razgrad - Valur Reykjavík 4:0 (2:0), první zápas: 1:1, postoupil Ludogorec; Linfield (Sev. Ir.) - Tórshavn (Faer. ostr.) 1:0 (1:0), první zápas: 2:2, postoupil Linfield.

Nemistrovská část:

Kuopio - Legia Varšava 0:0, první zápas 0:1, postoupila Legia; Luhansk (Ukr.) - Budučnost Podgorica 1:0 (1:0), první zápas 3:1, postoupil Luhansk; Debrecín - FC Turín 1:4 (0:2), první zápas 0:3, postoupil Turín; Häcken (Švéd.) - Alkmaar 0:3 (0:1), první zápas 0:0, postoupil Alkmaar; Levski Sofia - AEK Larnaka 0:4 (0:2), první zápas 0:3, postoupila Larnaka; Kajrat Almaty - Hapoel Beerševa (Izr.) 1:1 (1:0), první zápas 0:2, postoupila Beerševa; Viitorul Konstanta - Gent 2:1 (0:1), první zápas 3:6, postoupil Gent; AEL Limassol - Aris Soluň 0:1 (0:1), první zápas: 0:0, postoupil Aris; Atromitos (Řec.) - Dunajská Streda 3:2 (2:0), první zápas: 2:1, postoupil Atromitos; Dinamo Tbilisi - Gabala (Ázerb.) 3:0 (0:0), první zápas: 2:0, postoupilo Tbilisi; Liepaja (Lot.) - Norrköping (Švéd.) 0:1 (0:0), první zápas: 0:2, postoupil Norrköping; Klaksvík (Faer. ostr.) - Lucern 0:1 (0:1), první zápas: 0:1, postoupil Lucern; Maccabi Haifa - Štrasburk 2:1 (2:1), první zápas: 1:3, postoupil Štrasburk; Malmö - Domžale (Slovin.) 3:2 (2:2), první zápas: 2:2, postoupilo Malmö; Neftči Baku - Tula (Rus.) 3:0 (0:0), první zápas: 1:0, postoupilo Neftči; Universitatea Craiova - Honvéd Budapešť 0:0, na pen. 3:1, první zápas: 0:0, postoupila Craiova; Apollon Limassol - Shamrock Rovers (Ir.) 3:1 po prodl. (1:0), první zápas: 1:2, postoupil Limassol; Vaduz - Fehérvár 2:0 po prodl. (0:0), první zápas: 0:1, postoupil Vaduz; Zrinjski Mostar (Bos.) - Utrecht 2:1 po prodl. (0:1), první zápas: 1:1, postoupil Mostar; Niederkorn (Luc.) - Glasgow Rangers 0:0, první zápas: 0:2, postoupili Rangers; Esbjerg (Dán.) - Soligorsk (Běl.) 0:0, první zápas: 0:2, postoupil Soligorsk; Gzira (Mal.) - Ventspils (Lot.) 2:2 (1:0), první zápas: 0:4, postoupil Ventspils; Olimpija Lublaň - Malatyaspor (Tur.) 0:1 (0:0), první zápas: 2:2, postoupil Malatyaspor; Bröndby - Gdaňsk 4:1 (1:0), první zápas: 1:2, postoupilo Bröndby; Eintracht Frankfurt - Flora (Est.) 2:1 (1:1), první zápas: 2:1, postoupil Frankfurt; FCSB (Rum.) - Alaškert (Arm.) 2:3 (1:3), první zápas: 3:0, postoupil FCSB; Štýrský Hradec - Haugesund (Nor.) 2:1 (1:0), první zápas: 0:2, postoupil Haugesund; Aberdeen - Sačchere (Gruz.) 5:0 (2:0), první zápas: 1:1, postoupil Aberdeen; Trnava - Lokomotiv Plovdiv 3:1 (1:0), první zápas: 0:2, postoupil Plovdiv; Partizan Bělehrad - Connah's Quay (Wal.) 3:0 (0:0), první zápas: 1:0, postoupil Partizan; Guimaraes (Portug.) - Jeunesse Esch (Luc.) 4:0 (1:0), první zápas: 1:0, postoupil Guimaraes; Crusaders (Sev. Ir.) - Wolverhampton 1:4 (1:3), první zápas: 0:2, postoupil Wolverhampton; Stjarnan (Isl.) - Espaňol Barcelona 1:3 (0:1), první zápas: 0:4, postoupil Espaňol; Osijek - CSKA Sofia 1:0 po prodl. (1:0), na pen. 3:4, první zápas: 0:1, postoupila Sofia.