Beer Ševa díky remíze 1:1 v Southamptonu postoupila ze skupiny EL

Aktualizováno 8. 12. 2016 21:24
Fiorentina si pojistila vítězství ve skupině J Evropské ligy výhrou na půdě Karabachu 2:1. Suverénní Šachtar Doněck v Portugalsku porazil Bragu 4:2 a vyhrál i šestý duel ve skupině H. Zápas skupiny F mezi Sassuolem a Genkem byl odložen kvůli husté mlze v Itálii a bude se hrát v pátek.
Fanoušci Beer Ševy - ilustrační foto.
Fanoušci Beer Ševy - ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Praha -  Fotbalisté Hapoelu Beer Ševa na závěr úvodní fáze Evropské ligy remizovali v Southamptonu 1:1 a ze skupiny K postoupili z druhého místa za Spartou Praha. Fiorentina  zvítězila na hřišti Karabachu 2:1 a ovládli skupinu J. Z ní do jarní vyřazovací fáze postoupil také PAOK Soluň, který v šestém kole doma porazil Liberec 2:0.

Ve skupině E Astra Giurgiu v Bukurešti remizovala 0:0 s AS Řím a společně s italským vítězem jde dál. Rumunům pomohla výhra již vyřazené Plzně nad Austrií Vídeň (3:2).

Beer Ševu v Anglii poslal do vedení v 79. minutě Buzaglo. V nastavení sice srovnal Van Dijk, ale víc už Southampton nestihl. Hapoel postoupil díky většímu počtu gólů vstřelených na soupeřově hřišti, protože první vzájemný souboj v Izraeli skončil bez branek.

V prvním poločase v Baku gól nepadl, útočník Karabachu Ndlovu i hostující Bernardeschi trefili jen brankovou konstrukci. Po hodině hry otevřel skóre Vecino. V 73. minutě sice Reynaldo vyrovnal, ale vzápětí vrátil Fiorentině vedení Chiesa. Devatenáctiletý střelec byl sice v závěru po druhé žluté kartě vyloučen, ale "Fialky" už o body nepřišly.

V rumunské metropoli útočník Astry Alibec sice dokázal v úvodu druhého poločasu brankáře Alissona překonat, ale gól nebyl uznán kvůli útočnému faulu. Z dobré pozice v závěru hlavičkoval nepřesně střídající útočník Džeko, jenž v minulém kole nasázel Plzni hattrick.

Manchester United zdolal Luhansk 2:0 a kvalifikoval se z druhé příčky ve skupině A. V Oděse po změně stran skórovali Mchitarjan, který se za "Rudé ďábly" trefil poprvé od letního příchodu z Dortmundu, a kanonýr Ibrahimovic. Fenerbahce Istanbul postoupilo z prvního místa díky vítězství 1:0 nad Feyenoordem. V Rotterdamu ve 22. minutě rozhodl útočník Sow.

Další nizozemský tým Alkmaar před svým publikem zdolal jistého vítěze skupiny D Petrohrad 3:2, jako první v tomto ročníku EL obral Zenit o body a zajistil si play off.

Suverénní Šachtar Doněck v Portugalsku porazil Bragu 4:2 a vyhrál i šestý duel ve skupině H, z níž jde dál také Gent. Belgický tým zvítězil na hřišti Konyasporu 1:0 zásahem Coulibalyho ze čtvrté minuty nastavení.

Ve skupině L, kde byly ve hře všechny čtyři celky, si vybojovaly postup Osmanlispor a Villarreal. Tureckému mužstvu k domácí výhře 2:0 nad Curychem pomohl jedním gólem bývalý liberecký útočník Delarge. Villarreal na svém hřišti zvítězil 2:1 nad Steauou Bukurešť.

V Itálii byla mlha, že by se dala krájet:

Zápas skupiny F mezi Sassuolem a Genkem byl odložen kvůli husté mlze v Itálii a bude se hrát v pátek od 12:30. Belgické mužstvo, kde působí i reprezentační stoper Brabec, už má jistý postup, ale bude bojovat ještě o prvenství ve skupině před Bilbaem. To remizovalo 1:1 na hřišti Rapidu Vídeň.

Ve skupině G si dnes druhé postupové místo za Ajaxem uhrála Celta Vigo, která v Aténách porazila Panathinaikos 2:0. Amsterodamské mužstvo bez českého křídelníka Černého v Lutychu remizovalo 1:1.

Závěrečné 6. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

Luhansk - Manchester United 0:2 (0:0)

Branky: 48. Mchitarjan, 88. Ibrahimovic.

Feyenoord Rotterdam - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:1)

Skupina B:

APOEL Nikósie - Olympiakos Pireus 2:0 (1:0)

Branky: 19. vlastní Da Costa, 83. De Camargo.

Young Boys Bern - Astana 3:0 (0:0)

Branky: 63. Frey, 66. Hoarau, 71. Schick.

1. APOEL 6 4 0 2 8:6 12
2. Olympiakos 6 2 2 2 7:6 8
3. Young Boys 6 2 2 2 7:4 8
4. Astana 6 1 2 3 5:11 5

Skupina C:

Anderlecht Brusel - St. Étienne 2:3 (2:0)

Branky: 21. Chipciu, 31. Stanciu - 62. a 67. Söderlund, 74. Monnet-Paquet.

Alkmaar - Zenit Petrohrad 3:2 (2:0)

Branky: 7. Rienstra, 43. Haps, 68. Tankovic - 58. Giuliano, 80. vlastní Wuytens.

Maccabi Tel Aviv - Dundalk 2:1 (1:1)

Branky: 21. Ben Haim II. z pen., 38. Miha - 27. vlastní Dasa.

1. Petrohrad 6 5 0 1 17:8 15
2. Alkmaar 6 2 2 2 6:10 8
3. Maccabi Tel Aviv 6 2 1 3 7:9 7
4. Dundalk 6 1 1 4 5:8 4

Skupina E:

Viktoria Plzeň - Austria Vídeň 3:2 (1:2)

Branky: 72. a 84. Ďuriš, 44. Hořava - 19. Holzhauser z pen., 40. Rotpuller. Rozhodčí: Bojko - Volodin, Kornijko - Abdula, Žabčenko (všichni Ukr.). ŽK: Krmenčík, Petržela, Řezník - Filipovič, Friesenbichler, Martschinko, Kayode. ČK: 19. Hejda (Plzeň). Diváci: 9117.

Plzeň: Kozáčik - Petržela, Řezník, Hejda, Kovařík - Hromada, Hrošovský - Kopic (83. Bakoš), Hořava (90.+1 Poznar), Zeman - Krmenčík (58. Ďuriš). Trenér: Pivarník.

Austria: Hadžikič - Larsen, Rotpuller, Filipovič, Martschinko - Serbest, Holzhauser - Pires (77. Tajouri-Shradi), Prokop (70. Friesenbichler), Venuto (85. Kvasina) - Kayode. Trenér: Fink.

Branka: 72. Joelinton - 84. Saborit.

Utkání Sassuolo - Genk bylo odloženo kvůli husté mlze.

1. Bilbao 6 3 1 2 10:11 10
2. Genk 5 3 0 2 11:9 9
3. Rapid Vídeň 6 1 3 2 7:8 6
4. Sassuolo 5 1 2 2 9:9 5

Skupina J:

PAOK Soluň - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Branky: 29. Rodrigues, 67. Pelkas. Rozhodčí: Marriner - Beck, Lennard - Madley, Friend (všichni Angl.). ŽK: Crespo, Pelkas, Rodrigues, Matos - Ekpai, Pokorný, Folprecht, Sýkora.

PAOK: Glykos - Matos, Varela, Crespo, Leovac (82. Malezas) - Cimirot, Caňas - Pelkas (80. Šachov) - Campos, Athanasiadis (71. Kuluris), Rodrigues. Trenér: Ivič.

Liberec: Dúbravka - Karafiát (46. Bartl), Coufal, Pokorný, Bartošák - Folprecht (80. Kubyškin), Breite - Ekpai (65. Sýkora), Ševčík, Vůch - Komličenko. Trenér: Trpišovský.

Karabach - Fiorentina 1:2 (0:0)

Branky: 73. Reynaldo - 60. Vecino, 76. Chiesa. ČK: 84. Chiesa.