Slovácko
17. Emre Mor
45+2 Lincoln
81. Lincoln

Dobrý večer, vítejte u on-line přenosu z fotbalového utkání 3. předkola Evropské ligy mezi Fenerbahce Istanbul a Slováckem. Duel startuje ve čtvrtek 4. srpna v 19 hodin.

Den "D" pro klub z Uherského Hradiště je tady. Svěřenci Martina Svědíka se představí na půdě zvučného tureckého týmu v boji o Evropskou ligu. Od 19:00 je čeká utkání 3. předkola druhé nejprestižnější evropské soutěže na hřišti istanbulského Fenerbahce. Vítěz domácího poháru MOL Cupu usiluje o premiérovou účast v hlavní fázi některého z evropských pohárů. V tomto dvojutkání je Slovácko outsiderem, ale určitě může překvapit. K postupu do hlavní soutěže Evropské ligy by muselo kromě Fenerbahce přejít případně ve 4. předkole ještě přes Austrii Vídeň. Pokud by dnes Moravané neuspěli, zahráli by si závěrečné předkolo Konferenční ligy. Zkrátka potřebují vyhrát alespoň jeden dvojzápas. A začít na tom pracovat chtějí už dnes v Turecku.

Pokud Slovácko s tureckým vicemistrem vypadne, utká se v play off o postup do skupiny Evropské konferenční ligy s vítězem z dvojice AIK Stockholm - Škendija Tetovo. Obě utkání by hrálo ve stejné dny jako proti Austrii, začalo by však doma. Tým z Uherského Hradiště měl coby vítěz MOL Cupu původně startovat ve 3. předkole Evropské konferenční ligy, k přesunu do lepší soutěže mu pomohly ostatní výsledky v uplynulé sezoně evropských pohárů. Slovácko v minulé sezoně vypadlo hned na úvod ve 2. předkole Evropské konferenční ligy. Předtím hrálo pouze dnes již neexistující letní Pohár Intertoto.

Slovácko se v přípravě utkalo dokonce i s tureckým mistrem z Trabzonsporu a remizovalo 2:2. Stejným výsledkem začal moravský celek i nový ročník Fortuna:Ligy. V sobotu sice na hřišti nováčka z Brna herně dominoval, přesto bral jen bod, který dvacet minut před koncem zachraňoval brankou Michal Trávník. Ten před třemi lety přicházel po parádní sezoně v Jablonci do Sparty jako obrovská posila, očekávání však nenaplnil. Po dvou rozporuplných sezonách loni hostoval v turecké Kasimpase a nyní se vydal osmadvacetiletý ofenzivní středopolař hostovat právě do Slovácka. Vrátil se tak na místo, kde okusil první ligové momenty. Navíc dobře zná i kouče Martina Svědíka.

Tuto jedenáctku zvolil dnes kouč Slovácka Martin Svědík. Ten vybral identickou sestavu, která nastoupila v sobotu v Brně. Překvapivě na hrotu útoku opět nastupuje krajní obránce či záložník Kalabiška. Šanci dostává i nová posila Michal Trávník, ten bude tvořit ze středu pole jištěn zkušenými Havlíkem s Daníčkem. Zkušenosti dodá z pravého křídla také Milan Petržela a ze srdce obrany kapitán Michal Kadlec.

Turecký vicemistr má menší handicap proti Slovácku. A to, že ligová sezona v turecké lize začíná až tento víkend. Fenerbahce si však nemůže stěžovat na nerozehranost. Za sebou má totiž už i druhé předkolo Ligy mistrů proti kyjevskému Dynamu. První duel v polském exilu ukrajinského celku skončil nerozhodně 0:0. Před domácí odvetou byli favority, jenže v prodloužení podlehli Dynamu 1:2. V utkání se ještě více než hráči Feneru projevili jejich fanoušci. Avšak ne v úplně pozitivním slova smyslu. Během duelu totiž skandovali jméno ruského prezidenta Vladimira Putina zodpovědného za válku na Ukrajině.

Takto vypadá sestava, kterou vybral zkušený kouč Jorge Jesus. O ofenzivu by se měli starat Jihoameričané Rossi, Valencia a Lincoln podporováni kdysi zlatým dítětem tureckého fotbalu Emre Morem, který před 6 lety s velkou pompou přicházel do Dortmundu. Obranu pak bude řídit tradičně Maďar Sttila Szalai. Překvapení nalezneme v bráně, kde nastupuje teprve devatenáctiletý Osman Cetin.

Utkání v Istanbulu začalo. Domácí hrají tradičně v žlutomodrém a Slovácko v bílém. Utkání řídí Portugalec Pinheiro.

1

Petrželovo přenesení hry před vápnem nezpracoval Doski ideálně.

2

Irácký obránce Merchas Doski znovu v akci. Tentokrát z rohu vápna vypálil pravou nohou a trefil brankovou konstrukci zvenčí. Velmi zajímavý start od týmu z Uherského Hradiště.

4

Znovu byl v akci Doski, který si dobře vyměnil míč s Holzerem. Jeho centr byl zablokován, ale dvaadvacetiletý Iráčan měl větší chuť jít za míčem než domácí obránci.

5

Lincoln posílal nadýchaný centr do vápna na Ennera Valenciu, Michal Kadlec ale míč odvrátil včas do bezpečí. Navíc jej otřel o hlavu Valencii, takže domácí neměli možnost rozehrávat ani rohový kop.

7

Obrovský nedůraz v obraně Slovácka využil slovinský záložník Miha Zajc. Vtrhl do vápna, nachystal si střelu, naštěstí pro český celek však bránu Nguyena minul.

12

Šikovní hráči Fenerbahce až jednu výjimku zatím nemají příliš prostoru k vymýšlení ofenzivních akcí. Tentokrát proti Lincolnovi zasáhl velmi dobře Reinberk.

17

Podruhé v utkání nabídlo Slovácko příliš mnoho prostoru hráči ve vápně a doplatilo na to. Lincoln měl spoustu času, Reinberk s Holzerem na něj dlouho koukali, brazilský záložník tak mohl zvednout hlavu, přihrát vedle sebe na volného Emre Mora a turecký křídelník přizemní ranou překonal Nguyena.

19

Po standardní situaci pálil z hranice vápna Rossi, Nguyen ale tentokrát lapil míč do náruče.

20

Zajímavý brejk Slovácka zakončoval zevnitř vápna Petržela, jenže trefil jen dobře stojícího stopera Szalaie.

25

Havlík poslal krásný pas za obranu na Holzera, jenže před ním odvrátil míč skvěle vyběhnutý brankář Cetin.

27

Stanislav Hofmann je prvním žlutě potrestaným hráčem utkání. U půlicí čáry si jej umě obhodil Lincoln a obránce Slovácka mu vystavil tělem tvrdou stopku.

31

Mor hledal ve vápně Valenciu, ale jeho centr našel jen hlavu Hofmanna.

37

Doski se hezky uvolnil, vběhl do vápna, jenže až příliš ochotně se pustil k zemi s přáním odpískání penalty.

39

Diego Rossi se zjevil za obrannou linií Slovácka, ale naštěstí pro hosty byl uruguayský záložník v ofsajdovém postavení.

44

Doski se snažil poslat míč do lajny Holzerovi, jenže míč byl až příliš dlouhý.

45

Nastavovat se bude jedna minuta. A v ní budou domácí zahrávat standardní situaci. Emre Mor se na rohu vápna krásně uvolnil a vykoledoval si na Trávníkovi faul.

45+2

Tak tohle byla fotbalová nádhera. Míč si vzal k exekuci přímého kopu Brazilec Lincoln a famózně levačkou zakroutil míč za záda bezmocného Nguyena. Náramně kopnuto a pro brankáře nechytatelné.

Výsledek první půle není pro Slovácko přívětivý. Moravané nezačali vůbec špatně, jenže úvodní nadšení rychle vyprchalo. Už v 7. minutě mohl nedůrazu v obraně využít Zajc, bránu však minul. O 10 minut později se už z podobné pozice nemýlil Ermre Mor. Poté byly k vidění zajímavé možnosti na obou stranách, jenže před přestávkou Trávník fauloval Mora a přímý kop zpoza vápna poslal přes zeď do brány šikovný Brazilec Lincoln. Do druhé půle se tak půjde celku z Uherského Hradiště těžko.

Před druhou půlí Martin Svědík jednou střídá. Vladislav Levin nahradil na hřišti Marka Havlíka.

Druhá půle byla zahájena.

48

Velký problém pro Slovácko. Stanislav Hofmann po souboji s Lincolnem zahrál rukou, obdržel druhou žlutou kartu, což znamená jediné = utkání bude dohrávat v oslabení.

52

Do středu obrany se místo Hofmanna zasunul ze zálohy Vlastimil Daníček. V záloze teď vedle sebe budou hrát tedy Levin s Trávníkem.

57

Po standardní situaci Fenerbahce skórovalo, jenže Szalaiovu radost zhatila píšťalka sudího. Ta zaznamenala faul Gustava.

58

Filip Nguyen si nadvakrát poradil z ranou Ennera Valencii z úhlu.

60

Hned trojí střídání v kádru Fenerbahce. Diega Rossiho nahrazuje Serdar Dursun. Emre Mor také dohrál, nahradil jej Bruma a Zajce vystřídal na trávníku Miguel Crespo.

62

Z úhlu pálil Ferdi Kadioglu, Nguyen ale byl na první tyči pozorný.

63

Dvojí střídání připravil Martin Svědík. Ze hry odešla obě křídla Petržela a Holzer, nahradili je Michal Tomič a Vlasij Sinyavskij.

70

Petr Reinberk už nemohl pokračovat ve hře, na hřišti jej tak nahradil Filip Vecheta. Vypadá to tedy tak, že Tomič se zatáhne na pravý kraj obrany a Kalabiška na pravé křídlo. Nový muž Vecheta se postavil na hrot.

73

Lincoln není úplně hlavičkář, navíc míč měl za sebou, takže jeho pokus nemohl Nguyena zaskočit.

77

Dvojí změna v tureckém týmu. Lehce zraněného Kadiogla nahradil český bek Filip Novák, Ennera Valenciu pak teprve sedmnáctiletý Arda Guler.

81

Slovácko dlouho odolávalo v deseti hráčích, jenže až do konce to nevyšlo. Deset minut před koncem přichází třetí trefa, která hodně přibližuje Fenerbahce k postupu. Lincoln se zhruba z 20 metrů famózně opřel do míče a poslal dnes už druhou nechytatelnou ránu levačkou.

86

Michal Trávník opouští hřiště a nahrazuje ho Michal Kohút.

90

Sinyavskij zkoušel v závěru zdramatizovat utkání, ale před vápnem soupeře byl úplně sám a v obklíčení míč ztratil.

90+1

Nastavovat se budou 3 minuty.

90+4

V závěru ještě estonský křídelník Sinyavskij obdržel žlutou kartu.

Je konec, Slovácko nestačilo na Fenerbahce prohrává 0:3.

Fotbalisté Slovácka nevstoupili do 3. předkola Evropské ligy příliš dobře a s postupem už to budou mít složité. První minuty působili sice na hřišti Fenerbahce odvážně, jenže pak přišly zbytečné chyby v defenzivě, které turecký celek do přestávky 2x využil. Po přestávce se nechal vyloučit Stanislav Hofmann a jakýkoliv odpor celku z Uherského Hradiště byl pryč. Dopředu nedokázali nic vymyslet a jen se snažili udržet dvoubrankové manko. To se bohužel nepovedlo, deset minut před koncem totiž podruhé dnes zakroutil Lincoln famózně míč za záda Nguyena.

Slovácko tak v odvetě musí předvést obrat z říše snů. V případě vypadnutí však stále bude mít možnost hrát předkolo Evropské konferenční ligy. Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.