18. Pepe
21. Lacazette (pen)
24. Saka
77. Lacazette

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z druhého čtvrtfinálového utkání fotbalové Evropské ligy mezi Slavií a Arsenalem. Zápas začne v Edenu ve čtvrtek 15. dubna ve 21 hodin.

Zřejmě největší zápas v novodobé historii Slavie je tady. Sešívaní sice budou hrát před prázdným stadionem v Edenu, jenže to na jejich motivaci nemůže nic změnit. Jde totiž o semifinále Evropské ligy, druhé nejprestižnější soutěže na evropských trávnicích. Navíc proti pražskému celku stojí světový pojem z britských ostrovů - severolondýnský Arsenal. Ten sice neprožívá úplně vydařenou sezonu, přesto je to tým plný skvělých hráčů, jehož vyřazení by určitě bylo v žebříčku fotbalových úspěchů většiny hráčů na té nejvyšší příčce. A nakročeno k tomu není vůbec špatně. Z Londýna si totiž před týdnem Slávisté přivezli remízu 1:1, která jim dává nemalé šance na historický úspěch.

Kouč Slavie Jindřich Trpišovský ví, že úspěch zaručí jen stoprocentně koncentrovaný výkon a výkonnostní strop týmu i jednotlivců. V první duelu měli Pražané pověstné štěstíčko, když přečkali množství šancí soupeře. Arsenal v závěru sice udeřil, jenže sešívaní se nevzdali a v 94. minutě po posledním rohovém kopu zápasu srovnal Tomáš Holeš. Remíza 1:1 znamená, že Slavii stačí uhrát i remíza 0:0. Na tu však hrát nechce a věří, že postup si urve aktivním výkonem. Hráčům prý chce vštěpit, aby nemysleli na první utkání a chtěli vyhrát.

Na Arsenal se Slavia naladila v nedělním ligovém derby proti Spartě. V první půli sice nebyli sešívaní lepším týmem a přečkali jednu nebo dvě šance letenských, v závěru prvního dějství však udeřil znovu hrdina Holeš. V druhém poločase Slavia dominovala a po druhé trefě si pohlídala výhru a zvýšila náskok v čele. Výkon Arsenalu určitě pečlivě sledoval i kouč Arsenalu Mikel Arteta. Ten nešetřil slovy chvály směrem k pražskému celku. Podle něj ukazuje kvalitu dlouhodobě, vyzdvihl pak nezdolnou bojovnost sešívaných.

Jindřich Trpišovský dnes do boje vyslal tuto sestavu. Ve stoperské dvojici opět naskakuje Tomáš Holeš. Jeho post defenzivního štítu dnes patří Jakubu Hromadovi, pomoct Provodovi se Stanciem při tvorbě hry by měl Petr Ševčík. Do zápasové kondice se stihl dostat Peter Olayinka, Abdallah Sima naproti tomu dnes začne z lavičky. Na hrotu bude operovat Jan Kuchta.

Kanonýři neprožívají ideální sezonu a hrozí jim, že příští sezonu budou bez evropských pohárů. Liga mistrů je pro ně v posledních letech příliš velké sousto, ale doteď pravidelně hráli alespoň Evropskou ligu. Momentálně jsou však v lize devátí s devítibodovou ztrátou na první čtyřku. Jejich jedinou nadějí je výhra v Evropské lize, z ligové soutěže se zřejmě do žádného poháru neprobojují a triumf v FA Cupu nezopakují. Naprosto z formy je v této sezoně kapitán a nejlepší střelec týmu z posledních let Pierre-Emerick Aubameyang. Ten před týdnem jen střídal, o víkendu při výhře na půdě Sheffieldu United chyběl údajně kvůli nemoci. Na severu Londýna se bojí, že po podpisu lukrativní smlouvy nemá kanonýr motivace a dopadne jak bývalý kolega Mesüt Özil.

A kapitán Arsenalu chybí v sestavě i dnes. Nakonec není ani na lavičce náhradníků. Kromě něj chybí zranění Tierney, Ödegaard a Luiz. Z nouze ctnost hraje levého beka Granit Xhaka, který si tuto roli vyzkoušel už v neděli v ligovém utkání. Střed pole obstarají Thomas Partey, Ceballos a Smith-Rowe, z křídel pak budou Lacazetta na hrotu podporovat Pepe a Saka.

Slavia musí řešit ještě mimofotbalové trable. Včera totiž UEFA potrestala Ondřeje Kúdelu zákazem startu v 10 utkáních včetně těch mezinárodních. Přijde tak nejen o případný zbytek Evropské ligy, ale také o letní Euro, kde měl být jedním ze základních kamenů obrany českého týmu. Údajné rasistická urážka Glena Kamary z Rangers tak přijde stopera draho. Samotný Kamara za fyzické napadení českého obránce dostal stop jen na 3 zápasy a Kemar Roofe za likvidační zákrok na brankáře Koláře jen čtyři utkání. Celé Česko se diví, jenže tak bylo rozhodnuto a moc toho změnit nepůjde, ačkoliv to mnohým přijde absurdní.

Oba celky už jsou na hrací ploše. Slavie bude hrát klasicky v sešívaných dresech, Arsenal zvolil tmavě modrou variantu dresů. Hlavním rozhodčím bude Turek Cakir.

Utkání právě odstartovalo.

2

Arsenal se v úvodu pustil do ofenzivy, aktivní Pepe vybojoval rohový kop.

5

Nadějný brejk Slavie po výborné práci Olayinky s Kuchtou, nakonec však skončil útočným faulem.

7

Pablo Marí se sice diví, ale na půli hřiště vzal Kuchtu hodně ostře přes kotníky.

8

Stanciu hledal nákopem za obranu Kuchtu, jenže míč byl příliš dlouhý a první u něj byl brankář Bernd Leno.

11

Provod velmi dobře vystihl přihrávku Arsenalu ve středu pole, nadějný brejk Slavie však zastavil faul Thomase Parteyho.

14

Arsenal se z ojedinělé akce dostává do vedení. Stanciu na útočné půli ztratil míč a hosté se vrhli do brejku. Bukayo Saka si navedl z pravé strany míč na levačku a vypálil parádní ránu na zadní tyč. Kolář vyrazil míč do tyče a úplně volný Emile Smith-Rowe jej dorazil do odkryté brány.

17

Slávisté si oddechli. Přes dvě minuty se zkoumal záběr u videa. Střelec Arsenalu Smith-Rowe byl zřejmě v době střely v ofsajdovém postavení a branka tak neplatí.

18

Napodruhé se už Arsenal dočkal. Smith-Rowe si na hranici vápna udělal prostor proti přesile soupeřů a krásnou uličkou vybídl do gólové situace Pepeho. Ten si počkal na pohyb Koláře a s přehledem zavěsil.

20

Slavii se naprosto bortí plány. Další chyba v defenzivě, kterou hasil faulem ve vápně Hromada. Nejen že obdržel žlutou kartu, Arsenal také bude kopat penaltu.

21

Alexandre Lacazette penaltu s přehledem proměnil a naděje Slavie začínají hodně upadat.

24

Slavia se nyní nachází v obrovsky těžké pozici. Musí totiž vstřelit 3 branky k postupu.

24

No a situace se pro Slavii jen zhoršila. Bořil neuvěřitelně netakticky vystoupil, nechal za sebou mezeru. Bukayo Saka si poté poradil i se Zimou a parádní ranou na přední tyč zmrazil Koláře.

27

Další rychlý brejk Arsenalu, ale tentokrát Saka volil přihrávku do strany. Chambers poté nikoho z kolegů ve vápně nenašel.

31

Slavia se snaží, jenže vůbec se nedostává s míčem do nebezpečných prostor.

34

Holdingovi v zakončení zabránil hraniční zákrok Olayinky, penalta se tentokrát nepískala.

39

Slavia konečně mohla zakončit, jenže Stanciu zevnitř vápna trefil jen přesilu v modrém.

45

Slavia se stále snaží, poslední minuty předvádí lepší výkon, jenže ne a ne zakončit. Nastavovat se budou dvě minuty.

45+2

Sudí Cakir přehlédl jasný faul Chamberse na Ševčíka mimo souboje o míč.

První půle je za námi, Arsenal vede v Edenu 3:0.

První půli by fotbalisté Slavie nejraději vymazali ze svých hlav. Už ve 14. minutě prohrávali, jenže dlouhé zkoumání akce ukázalo ofsajd Smith-Rowa. Arsenal to však neodradilo a Pepe hned z další akce udeřil. Neuběhly ani dvě minuty a po faulu Hromady kopali hosté penaltu. Lacazette se nemýlil a za další tři minuty rozvlnil síť za Kolářem Saka. Hororová desetiminutovka takřka zmařila šance Slavie na postup. V závěru půle už to bylo lépe, ale přesto jsou sešívaní dost otřeseni.

Druhá půle začala i rovnou čtyřnásobným střídáním v kádru Slavie. Na krajích obrany jsou místo Baha s Bořilem Masopust a Oscar Dorley. V záložní řadě nahradil Stancia Ondřej Lingr a Hromadu mladičký útočník Višinský.

50

Slavia v úvodu druhé půle drží míč, Arsenal vyčkává, jenže k ohrožení Lena se sešívaní nedostali.

52

Na výlet se vydal a po kombinaci s Olayinkou pálil z ostrého úhlu, trefil však jen obranu soupeře.

55

Ševčík posadil míč ze standardní situace na hlavu Olayinkiy. Nigerijský útočník byl však lehce zasažen.

63

Na hřišti je po dlouhé době hodně živo. Na zemi po odpískání skončil Ceballos, ale i přes jeho solidní herecký výkon byl žlutě potrestán hráč Slavie Olayinka.

66

Nadějnou akci Arsenalu zastavil praporek pomezního, Pepe byl v ofsajdu.

67

Emile Smithe-Rowe dnes dohrál, nahradil jej Mohamed Elneny.

71

Jan Kuchta na posledních 20 minut pustil do utkání Stanislava Tecla.

77

Mizérie pokračuje, Arsenal přidává i v druhé půli branku. Pepeho centr prošel do vápna, kde uklouzl Zima a zaspal Masopust. Lacazette si udělal prostor a s přehledem zakončil.

78

Dnešní kapitán Lacazette dohrál, stejně jako Saka nebo Partey. Na trávník naskočili Nketiah, Martinelli a Cedric Soares.

82

Martinelli se chtěl prodrat k míči, ale podařilo se mu to je s faulem.

86

Moc nechybělo k tomu, aby dorazil Arsenal Slavii i pátou brankou. Martinelli se prosmýkl přes Masopusta, dostal se až před Koláře, ale těsně minul bránu.

88

Dnes má odpracováno i Nicolas Pepe, nahradil jej Folarin Balogun, další z mladíků.

90

Nastavuje se 1 minuta.

Je konec, Arsenal vyloupil Eden poměrem 4:0 a postoupil do semifinále Evropské ligy.

Dnešní očekávaný duel se Slavii vůbec nevyvedl. Pasáž mezi 14. a 24. minutou naprosto rozhodla celé dvojutkání. Neuznaná branka, úvodní trefa, penalta a zářez číslo tři. Hororových deset minut pohřbilo naděje sešívaných na postup. Zbytek zápasu se dohrával v podivně odevzdaném rytmu a branku nakonec přidal už jen Arsenal. Odváží si tak postup po výhře 4:0 a v semifinále se utká  Villarrealem. Druhou dvojici budou tvořit Manchester United a AS Řím.

Slavii se sluší poděkovat za skvělou jízdu Evropskou ligou. Výborně zvládla skupinu a ve vyřazovací části poslat z kola ven silné ostrovní celky Leicester a Rangers, zvlášť venkovní výkony stály za to. Pouť EL však končí. Končím dnes i já. Přeji vám hezký zbytek večera a dobrou noc.