Sevilla posedmé ovládla Evropskou ligu. Ve finále zdolala AS Řím na penalty

1. 6. 2023 0:19
Fotbalisté Sevilly porazili ve finále Evropské ligy po penaltovém rozstřelu AS Řím a sedmým triumfem potvrdili pozici nejúspěšnějšího týmu v historii soutěže.
Radost fotbalistů Sevilly z ovládnutí Evropské ligy
Radost fotbalistů Sevilly z ovládnutí Evropské ligy | Foto: Reuters

Skóre otevřel ve 35. minutě útočník italského celku Paulo Dybala, v 55. minutě si ale dal vlastní gól Gianluca Mancini. Zápas v Budapešti další branku nenabídl ani v prodloužení a za stavu 1:1 rozhodly penalty. Vítěznou trefu v rozstřelu na 4:1 obstaral ve čtvrté sérii Gonzalo Montiel.

Sevilla zvládla i sedmé velké evropské finále a zajistila si účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Andaluský klub pětkrát uspěl v Evropské lize a dva triumfy přidal v Poháru UEFA, předchůdci EL. Čtyřikrát u toho byl nynější kapitán Jesús Navas, který nechyběl ani u premiérového vítězství v roce 2006.

První trofej v kariéře slaví kouč José Luis Mendilibar. Dvaašedesátiletý trenér přitom převzal mužstvo teprve v polovině března po odvolaném Jorgem Sampaolim.

AS Řím nenavázal na loňský triumf v Evropské konferenční lize. Trenér José Mourinho ve svém šestém finále v evropských pohárech poprvé odešel poražen. "Vlci" prohráli třetí souboj o trofej, v roce 1984 neuspěli v Poháru mistrů evropských zemí a o sedm let později v Poháru UEFA.

Úvodní šanci měl ve 12. minutě Spinazzola, po Celikově zpětné přihrávce ale trefil z ideální pozice pouze připraveného gólmana Búnúa. Nervózní a rozkouskovaná první půle dlouho další šance nenabídla. Až v 35. minutě vyslal Mancini kolmicí do zakončení Dybalu, jenž poslal míč křižnou střelou k zadní tyči. Argentinský mistr světa se dal včas do pořádku po čtyřzápasové absenci způsobené zraněním a pátou trefou v soutěži se dostal na třetí místo tabulky střelců.

Sevilla zahrozila až v závěru sedmiminutového nastavení, kdy Rakitič nastřelil ránou z 20 metrů tyč. Římané tak udrželi i v devátém zápase play off v úvodním dějství čisté konto.

Trenér Mendilibar udělal do druhého poločasu dvě změny v sestavě a španělské mužstvo převzalo iniciativu. V 55. minutě vytěžila Sevilla z tlaku vyrovnání, když si Navasův centr z pravé strany srazil do vlastní sítě Mancini.

Římané hrozili po standardních situacích, Sevillu ale držel Búnú. Marocký gólman vychytal jak Abrahamovo pohotové zakončení po skrumáži před bránou, tak i střídajícího Belottiho skvělým zákrokem po signálu z přímého kopu.

Čtvrthodinu před koncem nařídil anglický sudí Taylor pokutový kop po Ocamposově pádu ve vápně. Videorozhodčí ale odhalil, že Ibaňez vypíchl soupeři míč čistě, a Taylor svůj verdikt opravil.

Finále tak stejně jako v předchozích dvou ročnících dospělo za stavu 1:1 do prodloužení. Přidaná půlhodina včetně dalších 14 minut nastavení nabídly oboustranně opatrnou hru, a tak musely potřetí za sebou rozhodnout penalty. Smallingova hlavička po rohovém kopu z 11. minuty nastavení totiž dopadla jen zeshora na břevno.

V rozstřelu se blýskli dva hrdinové z loňského mistrovství světa v Kataru. Búnú neuspěl pouze proti Cristantemu, Manciniho ránu doprostřed vykopl a Ibaňezův pokus vytáhl konečky prstů na tyč. Navázal tak na výkon z osmifinále MS, ve kterém proti Španělsku nepustil za záda ani jednu penaltu.

Střelci Sevilly byli naopak neomylní. Postupně se prosadili Ocampos, Lamela, Rakitič i Montiel. Právě argentinský obránce proměnil vítěznou penaltu i ve finále MS proti Francii. Dnes napoprvé neuspěl, brankář Patrício ale opustil brankovou čáru dřív a z opakovaného pokusu už Montiel zápas ukončil.

Španělé tak po semifinálovém triumfu nad Juventusem zdolali v závěru soutěže další italský celek. S AS Řím vyhráli i druhý vzájemný zápas, v tom prvním ho vyřadili v osmifinále v roce 2020 při cestě za dosud posledním triumfem v Evropské lize.

Finále fotbalové Evropské ligy v Budapešti:

FC Sevilla - AS Řím 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), na pen. 4:1

Branky: 55. vlastní Mancini - 35. Dybala. Penaltu proměnili: Ocampos, Lamela, Rakitič, Montiel - Cristante. Penaltu neproměnili: Mancini, Ibaňez. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Rakitič, Lamela, Montiel, Jordán, Ocampos, Mir (mimo hřiště) - Matič, Pellegrini, Mancini, Cristante, Celik, Zalewski, Karsdorp (mimo hřiště), Mourinho (trenér). Diváci: 65.000

Sevilla: Búnú - Navas (95. Montiel), Badé, Gudelj (120.+8 Marcao), Telles (95. Rekik) - Fernando (120.+9 Jordán), Rakitič - Ocampos, Torres (46. Suso), Gil (46. Lamela) - Nasírí. Trenér: Mendilibar.

AS Řím: Patrício - Mancini, Smalling, Ibaňez - Celik (91. Zalewski), Cristante, Matič (120. Bove), Spinazzola (106. Llorente) - Pellegrini (106. El Shaarawy) - Dybala (68. Wijnaldum), Abraham (75. Belotti). Trenér: Mourinho.