Plzeň porazila Brest, škoda inkasovaného gólu v závěru

Na stadion Viktorie po rozvolnění opatření proti šíření koronaviru dorazilo 4468 diváků.
V prvním poločase se prosadili Pavel Šulc...
Po změně stran ale západočeští favorité polevili...
...a v 79. minutě snížil střídající Aleksandr Šestjuk.
22. 7. 2021 20:53
Fotbalisté Plzně porazili v úvodním zápase 2. předkola Evropské konferenční ligy běloruské Dynamo Brest 2:1. Západočeši vedli 2:0, ale 11. minut před koncem hosté snížili.

Na stadionu Viktorie, kam po rozvolnění opatření proti šíření koronaviru dorazilo 4468 fanoušků, se v prvním poločase prosadili Pavel Šulc a Filip Kaša.

Po změně stran ale západočeští favorité polevili a v 79. minutě snížil střídající Aleksandr Šestjuk.

"Očekával jsem od zápasu takovou větší šťávu. Po první půli to bylo velmi dobře rozehrané. Vítězství 2:1 je relativně slušné, ale čeká nás v odvetě perný boj, musíme se zlepšit," řekl plzeňský trenér Michal Bílek na on-line tiskové konferenci.

Domácím kvůli zdravotním problémům chyběli brankář Staněk, obránci Havel s Hejdou nebo záložníci Bucha, Kalvach a Kopic. Soutěžní premiéru za plzeňský A-tým si připsali záložníci Hlavatý, Mosquera a Ndiaye.

Plzeňští v prvním soutěžním utkání sezony poprvé zahrozili v páté minutě, ale Beauguel po akci Šulce a Mosquery křížnou střelou minul branku Brestu. O chvíli později gól francouzského útočníka neplatil kvůli ofsajdu.

Aktivnější Západočeši ve 22. minutě otevřeli skóre. Kayamba po chybě Slabaševiče zblízka trefil tyčku a dorážející Šulc snadno zamířil do odkryté branky. Plzeňský tým za 11 minut přidal druhý gól. Falta z rohu nacentroval do šestnáctky a nepokrytý stoper Kaša se prosadil razantní hlavičkou.

Na začátku druhé půle domácí brankář Hruška vyrazil na roh Šestjukovu ránu z úhlu. Na druhé straně zahodil další příležitost Beauguel a po "zasekávačce" obránci přestřelil.

"Bogy udělal spousty práce a je pro nás hodně platný. Do šancí se i sám dobře uvolnil. Těžko mu něco vyčítat. Udělal všechno dobře kromě toho, že netrefil branku," uvedl Bílek.

Aleš Čermák v zápase Evropské konferenční ligy Plzeň - Brest
Aleš Čermák v zápase Evropské konferenční ligy Plzeň - Brest | Foto: Tomáš Liška

Domácí v dalších minutách ubrali z ofenzivní aktivity a nebyli tak dominantní jako v prvním dějství. Běloruský mistr z roku 2019 si ale dlouho větší šance nevytvořil.

Brest ale nakonec pasivní Viktorii potrestal v 79. minutě z protiútoku. Oreškevič dostal míč za plzeňskou obranu a vyzval dalšího náhradníka Šestjuka, který tváří v tvář Hruškovi nezaváhal. V nastavení mohl dokonce vyrovnat Affi, ale hlavičkoval nad břevno.

"Ve druhé půli jsme neudrželi míč, byl tam špatný pohyb a hodně nevynucených ztrát. Pak samozřejmě soupeř, když to vidí, tak toho využil, začal si víc věřit a byl nebezpečnější pro naší bránu," konstatoval Bílek. "Viktoria je silný tým, ale ve druhém poločase jsme našli svou hru a jsme připraveni také v odvetě ukázat to, co v sobě máme," dodal kouč Brestu Sergej Kovalčuk.

Postupující ve 3. předkole EKL narazí na vítěze souboje mezi Kaunem Žalgiris a The New Saints. Velšský tým vyhrál první duel venku 5:0.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň - Dynamo Brest 2:1 (2:0)

Branky: 22. Šulc, 33. Kaša - 79. Šestjuk. Rozhodčí: Lardot - Conotte, Di Vincenzo (všichni Belg.). ŽK: Ndiaye, Šulc - Bilenkij, Lynko, Jasjukevič. Diváci: 4468 (omezený počet).

Plzeň: Hruška - Hybš, Kaša (89. Pernica), Brabec, Falta - Ndiaye - Kayamba (74. Ba Loua), Šulc, Hlavatý (60. Čermák), Mosquera - Beauguel (74. Chorý). Trenér: Bílek.

Brest: Stěpanov - Slabaševič, Jasjukevič (90.+4 Miljutin), Affi, Ščerbo (76. Oreškevič) - Olechnovič, Šapoval (46. Šestjuk), Tichonovskij, Seďko - Sanusi (63. Lynko), Bilenkij. Trenér: Kovalčuk.

před 50 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).