Do 89. minuty drželo Slovácko v Bulharsku naději na remízu, pak inkasovalo

Aktualizováno 22. 7. 2021 23:25
Fotbalisté Slovácka prohráli v úvodním utkání 2. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy v Plovdivu s domácím Lokomotivem 0:1.
Fotbal - ilustrační foto
Fotbal - ilustrační foto | Foto: Reuters

Jedinou branku zápasu dal bulharský záložník Petar Vitanov v 89. minutě. Tým z Uherského Hradiště neuspěl v premiéře na evropské scéně, dosud totiž startoval pouze v letech 2001 - 2003 v dnes už neexistujícím Intertoto Cupu.

Ve vyrovnaném duelu měly oba týmy příležitosti vstřelit první gól, největší šanci čtvrtého týmu uplynulého ročníku české nejvyšší soutěže zahodil v první půli Daniel Holzer. Po přestávce zase neuspěli v dresu bulharského vicemistra Georgi Minčev a Connor Ruane, ale štěstí se nakonec přiklonilo k domácím. K odraženému míči se dostal Vitanov a dal vítězný gól.

"Gól v samotném závěru hrozně mrzí, navíc to ani nebyla šance, spíš odražený balon," řekl v on-line rozhovoru s novináři záložník Slovácka Lukáš Sadílek.

Štěstí se přiklonilo na stranu Plovdivu

Jedna z prvních šancí Slovácka se zrodila po dlouhém autu Reinberka, po němž zaváhal gólman Pirgov, ale před dotírajícím Daníčkem uhasil nebezpečí Vitanov. Hostům se ale nedařila kombinace a centry neměly nárok na úspěch.

Přesto bylo Slovácko blízko vedoucímu gólu. Ve 35. minutě dostal Holzer, který nahradil lehce zraněného Petrželu, ideální pas za obranu, ale tváří v tvář brankáři neuspěl. O pár minut později se neujala ani nečekaná rána Kalabišky.

Do druhé půle vstoupili aktivněji domácí fotbalisté. V 53. minutě našel Connor Ruane Minčeva, ale jeho střela o pár centimetrů minula levou tyč Nguyenovy branky. Nicméně hosté hru brzy vyrovnali, dokázali více podržet míč na kopačkách a kombinací se dostávali na polovinu soupeře, ale nikoliv už do šancí, které by mohly změnit skóre.

"Byli jsme víc na balonu, ale dostávali jsme se málo do koncovky, do ní se zapojilo málo hráčů. Pak se nemůžeme divit, že jsme nedali gól," sdělil trenér Slovácka Martin Svědík.

Poslední čtvrthodinu odřídil po zranění hlavního čtvrtý rozhodčí a odpískal i jediný gól zápasu. Zblokovanou střelu Minčeva trefil ideálně záložník Vitanov a rozhodl o šťastném vítězství domácího celku.

"Předcházela tomu řada hloupostí v naší defenzivě. Potvrdilo se, že utkání mohou rozhodnout chyby," konstatoval Svědík

Odveta se hraje příští čtvrtek v Uherském Hradišti a postupující tým se ve 3. předkole utká s vítězem duelu FC Kodaň - Žodino. První zápas vyhrál doma dánský klub jednoznačně 4:1.

Dvě branky vstřelil polský útočník Kamil Wilczek, po jedné trefě přidali Rasmus Falk a Jonas Wind, který proměnil pokutový kop. Za běloruský tým snížil v závěru Fabrício Oya.

Češi v maďarských službách prohráli v Lotyšsku

Postup z 2. předkola se naopak výrazně vzdálil hráčům Puskás Akadémie, kteří i s Patriziem Stronatim a Jakubem Plškem v základní sestavě prohráli na hřišti lotyšského RFS 0:3.

Další český zástupce v týmu maďarského vicemistra Libor Kozák zůstal po celou dobu na lavičce náhradníků. Maďarský celek, přemožitel Interu Turku z úvodní fáze, inkasoval všechny tři branky v první půlhodině zápasu. Postupující tým narazí v další fázi na lepšího z dvojice Gent - Valerenga Oslo.

Vítězství pro změnu slavil jiný český hráč Petr Schwarz. Záložník Vratislavi nastoupil v duelu proti Araratu Jerevan na posledních devět minut a mohl se po závěrečném hvizdu radovat z výhry 4:2. Dvěma góly k ní pomohl slovenský útočník Róbert Pich.

Dvoubrankový náskok bude mít v odvetě i Hajduk Split, který díky dvěma brankám Marina Ljubičiče porazil Tobol Kostanaj 2:0. Za vítězný tým odehrál celý zápas také Stefan Simič.

V domácím prostředí neinkasoval ani rumunský klub FCSB. Ten porazil po brance Andreie Corey Šachtar Karagandu 1:0. Český útočník Zdeněk Ondrášek byl celý zápas na lavičce náhradníků a do utkání nezasáhl.

Těsný výsledek 0:1 vezou do domácí odvety ze hřiště Partizanu Bělehrad fotbalisté Dunajské Stredy. Důležitým hráčem slovenského celku byl český gólman Martin Jedlička, který zneškodnil řadu nebezpečných situací a překonal jej jen v 19. minutě Lazar Markovič.

Remízu 0:0 uhrála na domácím hřišti Trnava, která se rozešla smírně s rumunským celkem Sfantu Gheorghe. V dresu slovenského celku odehrál celý zápas obránce Filip Twardzik a v 82. minutě dostal žlutou kartu.

"Je za námi teprve poločas dvojzápasu, nebudu tady říkat nějaká procenta, ale chceme-li postoupit, musíme zlepšit efektivitu a koncovku," řekl Svědík.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Lokomotiv Plovdiv - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branka: 89. Vitanov. Rozhodčí: Abed (74. Wattellier) - Mugnier, Pasqualotti (všichni Fr.). ŽK: Bykov, Tunčev (trenér, oba Plovdiv).

Plovdiv: Pirgov - Gomis, Craciun, Bykov - Nikolajev (64. Petrovič), Vitanov, Umarbojev, Connor Ruane - Salinas (86. Jančev), Minčev, Iliev. Trenér: Tunčev.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Daníček, Havlík - Navrátil (78. Petržela), Sadílek, Holzer (55. Jurečka) - Cicilia. Trenér: Svědík.

Další zápasy:

Ararat Jerevan (Arm.) - Vratislav 2:4 (0:1), Astana - Aris Soluň 2:0 (1:0), Panevěžys (Lit.) - Vojvodina Novi Sad 0:1 (0:0), Molde - Servette Ženeva 3:0 (2:0), Olimpija Lublaň - Birkirkara (Malta) 1:0 (0:0), Austria Vídeň - Breidablik (Isl.) 1:1 (1:0), Karabach - Ašdod (Izr.) 0:0, Soči - Kesla (Ázerb.) 3:0 (1:0), RFS (Lot.) - Puskás Akadémia 3:0 (3:0), KuPS Kuopio (Fin.) - Vorskla Poltava 2:2 (1:1), Dudelange (Luc.) - Bohemians (Ir.) 0:1 (0:1), Dinamo Tbilisi - Maccabi Haifa 1:2 (0:1), Hammarby - Maribor 3:1 (0:0) Elfsborg - Milsami Orhei (Mold.) 4:0 (3:0), FC Kodaň - Torpedo Žodino (Běl.) 4:1 (1:0), Suduva (Lit.) - Čenstochová (Pol.) 0:0, Laci (Alb.) - Universitatea Craiova 1:0 (1:0), CSKA Sofia - Liepaja (Lot.) 0:0, Gzira (Malta) - Rijeka 0:2 (0:0), Dinamo Batumi - BATE Borisov 0:1 (0:0), Petrocub Hincesti (Mold.) - Sivasspor 0:1 (0:1), Apollon Limassol - Žilina 1:3 (1:2), AEL Limassol - Vllaznia (Alb.) 1:0 (1:0), Riga FC - Škendija Tetovo (Mak.) 2:0 (1:0), Teuta (Alb.) - Inter Club d'Escaldes (And.) 0:2 (0:1), Trnava - Sfantu Gheorghe 0:0, Arda Kardžali (Bulh.) - Beer Ševa (Izr.) 0:2 (0:0), Škupi (Mak.) - Santa Clara (Portug.) 0:3 (0:1), HB Tórshavn (Faer. ostr.) - Budučnost Podgorica 4:0 (1:0), Basilej - Partizani (Alb.) 3:0 (1:0), Gent - Valerenga Oslo 4:0 (2:0), FCSB (Rum.) - Šachtar Karaganda 1:0 (1:0), Velež (Bosna) - AEK Atény 2:1 (1:1), Larne (Sev. Ir.) - Aarhus 2:1 (2:0), Sutjeska (Č. Hora) - Maccabi Tel Aviv 0:0, Aberdeen - Häcken (Švéd.) 5:1 (2:0), Hibernian - Santa Coloma (And.) 3:0 (1:0), Linfield (Sev. Ir.) - Borac Banja Luka (Bosna) 4:0 (2:0), Hajduk Split - Tobol Kostanaj 2:0 (1:0), Újpest - Vaduz 2:1 (1:0), Štětín - Osijek 0:0, Drita (Kos.) - Feyenoord Rotterdam 0:0, Dundalk (Ir.) - Levadia Tallinn 2:2 (2:2), Partizan Bělehrad - Dunajská Streda 1:0 (1:0), Valur (Isl.) - Bodö Glimt (Nor.) 0:3 (0:1), Hafnarfjördur (Isl.) - Rosenborg Trondheim 0:2 (0:0), Soligorsk (Běl.) - Fola Esch (Luc.) 1:2 (0:2).