Dynamo Kyjev porazilo Rennes s Koubkem a v Evropské lize je blízko postupu

Aktualizováno 8. 11. 2018 23:32
Fotbalisté Dynama Kyjev v Evropské lize doma porazili Rennes s brankářem Tomášem Koubkem 3:1. Ukrajinský tým se přiblížil postupu ze skupiny K, v níž má osm bodů stejně jako Astana. Ta na svém hřišti zdolala Jablonec 2:1. Petrohrad remizoval v Bordeaux 1:1 a dál vede skupinu C o bod před pražskou Slavií, která doma hrála bez branek s Kodaní.
Enver Banega
Enver Banega | Foto: Reuters

Koubka v Kyjevě poprvé překonal ve 13. minutě Benjamin Verbič hlavičkou po rohu. V 68. minutě přidal druhý gól Vitalij Mykolenko opět hlavou po standardní situaci. Chvíli po něm přidal třetí zásah přesnou střelou Mykola Šaparenko. V předposlední minutě už pouze zmírnil porážku hostů střídající Theoson Siebatcheu.

Rennes potřetí ve skupině prohrálo a je třetí se třemi body. V příštím kole se za tři týdny představí na hřišti posledního Jablonce, který ve čtyřech zápasech získal dva body.

Bordeaux začalo lépe. Francois Kamano nejprve zamířil do tyče, ale v 35. minutě už vstřelil vedoucí gól z penalty. Domácí však těsný náskok neudrželi a v 72. minutě po zaváhání obrany vyrovnal nepokrytý Anton Zabolotnyj. Girondins se záložníkem Jaroslavem Plašilem v sestavě získali první bod v soutěži a v příštím kole hostí Slavii.

Dalšímu reprezentačnímu brankáři Tomáši Vaclíkovi se vedlo lépe než Koubkovi a se Sevillou v tureckém Akhisaru oslavil výhru 3:2. Španělskému mužstvu zajistili dvoubrankové poločasové vedení Nolito a Luis Muriel. V 52. minutě však snížil Elvis Manu a chvíli nato byl hostující Sergi Gómez vyloučen po druhé žluté kartě.

Při penaltě domácích měl Vaclík štěstí, protože Güray Vural trefil tyč. V 78. minutě přece jen vyrovnal Onur Ayik, ale těsně před koncem Seville vrátil náskok Éver Banega z druhého pokutového kopu.

Další český gólman Petr Čech poprvé v tomto ročníku Evropské ligy nastoupil za Arsenal a pomohl k domácí remíze 0:0 se Sportingem Lisabon. Londýnský tým poprvé ve skupině E zaváhal, přesto mu bod stačil k postupu do play off.

Účast v jarní vyřazovací fázi Evropské ligy si s předstihem zajistila také Chelsea, který zdolala BATE 1:0 a ve skupině L vyhrála i počtvrté. O triumfu favorizovaných "Blues" v Borisově rozhodl v 53. minutě Olivier Giroud. Domácí však třikrát trefili brankovou konstrukci.

Dinamo Záhřeb porazilo Trnavu 3:1 a rovněž se zařadilo mezi postupující. Svěřenci Radoslava Látala ve skupině D prohráli potřetí za sebou a jsou třetí se třemi body. Celý zápas za Spartak odehrál český záložník Jakub Rada, jeho krajan Jiří Kulhánek naskočil na posledních sedm minut.

Ve skupině H vybojovaly postup Frankfurt i Lazio. Eintracht zvítězil v Limassolu 3:2 a udržel stoprocentní úspěšnost v soutěži. Římský tým doma zdolal Marseille 2:1. Francouzský finalista minulého ročníku získal ve čtyřech kolech jediný bod. Leverkusen ve skupině A zdolal Curych 1:0 a obě mužstva si zajistila místo ve vyřazovací fázi.

Dalšímu reprezentačnímu brankáři Tomáši Vaclíkovi se vedlo lépe a se Sevillou v tureckém Akhisaru oslavil výhru 3:2. Španělskému mužstvu zajistili dvoubrankové poločasové vedení Nolito a Luis Muriel. V 52. minutě však snížil Elvis Manu a chvíli nato byl hostující Sergi Gómez vyloučen po druhé žluté kartě.

Při penaltě domácích měl Vaclík štěstí, protože Güray Vural trefil tyč. V 78. minutě přece jen vyrovnal Onur Ayik, ale těsně před koncem Seville vrátil náskok Éver Banega z dalšího pokutového kopu.

Účast v jarní vyřazovací fázi Evropské ligy si s předstihem zajistila londýnská Chelsea, který zdolala BATE 1:0 a ve skupině L vyhrála i počtvrté. O triumfu favorizovaných "Blues" v Borisově rozhodl v 53. minutě Olivier Giroud. Domácí však třikrát trefili brankovou konstrukci.

Celtic Glasgow - Lipsko 2:1 (1:0)

Branky: 11. Tierney, 79. Edouard - 78. Augustin.

Rosenborg Trondheim - Salcburk 2:5 (0:4)

Branky: 52. Adegbenro, 62. Jensen - 6., 20. a 45. Minamino, 37. Gulbrandsen, 57. vlastní Hovland.

1. Salcburk 4 4 0 0 14:5 12
2. Lipsko 4 2 0 2 8:6 6
3. Celtic Glasgow 4 2 0 2 4:6 6
4. Rosenborg 4 0 0 4 3:12 0

Skupina C:

Bordeaux - Zenit Petrohrad 1:1 (1:0)

Branky: 35. Kamano z pen. - 72. Zabolotnyj.

Sestavy:

Bordeaux: Costil - Sabaly, Jovanovič, Pablo, Poundjé - Lerager, Sankharé, Plašil (84. De Préville), Kalu - Cornelius (46. Briand), Kamano (67. Karamoh). Trenér: Bedouet.

Zenit: Luněv - Aňukov (60. Mak), Neto, Mevlja, Mammana, Nabiullin - Paredes, Marchisio, Jerochin (65. Kuzjajev) - Zabolotnyj, Driussi (78. Šatov). Trenér: Semak.

Slavia - Kodaň 0:0

1. Zenit Petrohrad 4 2 2 0 5:3 8
2. Slavia Praha 4 2 1 1 2:1 7
3. FC Kodaň 4 1 2 1 3:3 5
4. Bordeaux 4 0 1 3 3:6 1

Skupina D:

Fenerbahce Istanbul - Anderlecht 2:0 (0:0)

Branky: 71. Valbuena, 74. Frey. ČK: 79. Bakkali (Anderlecht).

Dinamo Záhřeb - Trnava 3:1 (2:0)

Branky: 12. Gojak, 36. vlastní Kadlec, 80. Oršič - 63. Čanturišvili.

Olympiakos Pireus - Dudelange 5:1 (4:0)

Branky: 15. a 36. Fortunis, 6. Torosidis, 26. Christodulopulos, 71. Fetfatzidis - 69. Sinani.

Skupina G:

Spartak Moskva - Glasgow Rangers 4:3 (2:3)

Branky: 22. Melgarejo, 35. vlastní Goldson, 58. Luiz Adriano, 59. Hanni - 5. vlastní Jeremenko, 27. Candeias, 41. Middleton.

Rapid Vídeň - Villarreal 0:0

1. Villarreal 4 1 3 0 10:5 6
2. Glasgow Rangers 4 1 2 1 8:7 5
3. Spartak Moskva 4 1 2 1 7:8 5
4. Rapid Vídeň 4 1 1 2 3:8 4

Skupina H:

Lazio Řím - Olympique Marseille 2:1 (1:0)

Branky: 45.+1 Parolo, 55. Correa - 60. Thauvin.

Apollon Limassol - Eintracht Frankfurt 2:3 (0:1)

Branky: 71. a 90.+4 z pen. Zelaya - 17. Jovič, 55. Haller, 58. Gačinovič. ČK: 81. Stendera (Frankfurt).

Akhisar - FC Sevilla 2:3 (0:2)

Branky: 52. Manu, 78. Ayik - 12. Nolito, 38. Muriel, 87. Banega z pen. ČK: 56. Gómez (Sevilla).

Krasnodar - Standard Lutych 2:1 (0:1)

Branky: 79. Sulejmanov, 82. Wanderson - 19. Carcela.

1. FC Sevilla 4 3 0 1 15:5 9
2. Krasnodar 4 3 0 1 6:4 9
3. Standard Lutych 4 2 0 2 6:9 6
4. Akhisar 4 0 0 4 3:12 0