Dostali jsme školení, glosoval po remíze s Tiraspolem zlínský trenér Páník

Marek Janoš Marek Janoš
14. 9. 2017 21:45
Zlín v prvním zápase Evropské ligy získal bod za bezbrankovou remízu. Se Šeffirem Tiraspol český tým podržel skvělým výkonem brankář Dostál. "Sekundovali jsme," přiznal trenér Bohumil Páník po zápase.
Trenér Bohumil Páník
Trenér Bohumil Páník | Foto: Dalibor Sosna

Olomouc - Zlínští fotbalisté získali první bod v Evropské lize. V Olomouci remizovali s Tiraspolem 0:0. Velký podíl na bodovém zisku Zlína má brankář Stanislav Dostál. Jedinou vážnější šanci domácích nedokázal proměnit v 70. minutě Vukadin Vukadinovič.

"Neřešil jsem to úplně správně," věděl po utkání zlínský křídelník. V brejkové situaci prováhal ideální možnost ke střelbě a ani nepřihrál na dobíhajícího Bartošáka. Žádnou jinou velkou gólovou šanci ale Zlínští v zápase neměli.

Nebezpečnější byl Tiraspol, čehož si byl vědom i trenér zlínských fotbalistů Bohumil Páník. "Teď konečně víme, jak se hraje Evropská liga - obrovsky rychle, bez chyb ve zpracování, tvrdě," komentoval po zápase. "Dostali jsme školení. Alespoň víme, v čem se máme zlepšit," glosoval.

Tiraspol měl silné začátky obou poločasů. Navíc dělal Zlínu problémy svým rozestavením, které není pro české kluby obvyklé. V systému 3-5-2 Tiraspol přehrával soupeře především v záložní řadě, kterou držel svým výkonem pouze Jiráček. Další důležité články skládanky tvořili stopeři Bačo a Gajič. Největší podíl na zisku bodu měl ale brankář Dostál.

Už v šesté minutě zázračně vyrazil pokus Jairo da Silvy a zneškodnil i tři brankové šance Šeriffu v první pětiminutovce druhé půle. "Bod je úspěch, protože nás brankář několikrát podržel. Kdybychom vyhráli, tak by to bylo nespravedlivé," řekl Páník po utkání.

S atmosférou Evropské ligy se jeho svěřenci vyrovnávali dobře, vyjma začátku utkání. "Asi deset minut jsme byli obrovsky nervózní. Odevzdávali jsme každý míč, ale přežili jsme to," oddechl si Páník. Hráčům mohla s trochou nadsázky odlehčit od nervozity i menší návštěva. "Divákům to nezazlívám, ne každý si může vzít volno z práce. Naopak jim děkuji za podporu," byl smířlivý zlínský trenér.

Jeho hráči si příliš příležitostí před brankářem Mikuličem nevytvořili. "Měli jsme více střílet. V první půli jsme ani netrefili bránu," věděl Páník, co by měl Zlín zlepšit, aby vstřelil branku.

Bod je pro Zlín z úvodního utkání ve skupině F Evropské ligy cenný. "Soupeř demonstroval výborný fotbal, my jsme se snažili sekundovat," musel uznat zlínský kouč. "V lize to hráči dokáží vytočit, uhrát silou. Tady s rychlým dostupováním soupeře měli problémy," všiml si.

To šéf tiraspolské lavičky byl s průběhem utkání spokojený, mrzely ho jen neproměněné šance jeho svěřenců Jaira da Silvy, Mugoši a De Nooijera. Všichni tři se ocitli sami před Dostálem, ale vylámali si na něm zuby. "Měli jsme dost brankových příležitosti, ale brankář domácích nás dokázal vynulovat," věděl trenér Moldavanů Roberto Bordin.

Jak by mohli Zlínští napříště v Evropské lize uspět? "Když jsme rychle přenášeli těžiště hry, tak se nám dařilo přes Tiraspol dostávat," věděl Páník. Z rychlého přenesení hry vznikla také jediná gólovka Zlína, jak už ale bylo řečeno, Vukadinovič neuspěl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy