Krize Arsenalu bobtná, prohrál doma s Frankfurtem. Slovan přišel v Istanbulu o naději

Aktualizováno 28. 11. 2019 23:33
Tlak na trenéra Unaie Emeryho, o jehož konci se čile spekuluje, znovu vzrostl. Londýnský Arsenal totiž doma ve fotbalové Evropské lize prohrál 1:2 s Frankfurtem.
Kouč Arsenalu Unai Emery po prohře s Frankfurtem v utkání Evropské ligy
Kouč Arsenalu Unai Emery po prohře s Frankfurtem v utkání Evropské ligy | Foto: Reuters

Arsenal vedl po brance Aubameyanga ze závěru první půle. Eintracht si ale díky dvěma gólům Kamady po přestávce odvezl tři body. Londýnský klub už sedm soutěžních zápasů čeká na vítězství, což se mu naposledy stalo v roce 1992, tedy před érou pozdějšího dlouholetého trenéra Arséna Wengera.

Jako možný Emeryho nástupce je nejčastěji zmiňován Mauricio Pochettino. Proti němu však hovoří skutečnost, že ještě minulý týden - než byl odvolán - vedl celek Tottenhamu, tedy nesmiřitelného rivala "Kanonýrů".

Bratislavský Slovan sice v Istanbulu díky trefě českého záložníka Erika Daniela vedl a virtuálně byl ve hře o postup, ale nejenže mu nakonec nenahrál výsledek souběžného duelu v Braze, Besiktas navíc ve druhé půli zápas otočil. V nastaveném čase dokonal z penalty obrat Adem Ljajič. Druhý Čech působící ve Slovanu Jurij Medveděv kvůli zranění chyběl.

V Braze sice Wolverhampton, jehož kouč Nuno Espirito Santo je mimochodem rovněž mezi možnými kandidáty na post v Arsenalu, inkasoval jako první, ale v poločase vedl 3:1 i díky devátému gólu Mexičana Raúla Jimenéze v sezoně Evropské ligy včetně kvalifikace. Po změně stran však Paulinho a Fransergio zařídili dělbu bodů, která oběma soupeřům zajistila jarní play off.

Manchester United s vědomím jistého postupu prohrál 1:2 s Astanou. Kazašský tým přitom dosud nezískal ve skupině ani bod a v posledních dvou utkáních podlehl 0:6 a 0:5…

Tým trenéra Oleho Gunnara Solskjaera tak pokračuje v bídných výkonech. V anglické lize prožil nejhorší vstup do soutěže za třicet let, ze dvanácti posledních střetnutí v Premier League vyhrál jen tři a v Evropské lize v jednom z předchozích duelů s Alkmaarem poprvé v historii v evropském poháru ani jednou nevystřelil na branku soupeře. A teď podlehl Astaně, která ve skupině počítala jen porážky a v posledních dvou zápasech inkasovala jedenáct gólů…

Red Devils přitom dostal do vedení už v 10. minutě Jesse Lingard, jenže kazašský soupeř po změně stran utkání otočil i díky vlastnímu gólu Di´Shona Bernarda. Jen pár vteřin před vyrovnáním přitom mohl navýšit vedení hostů Tahith Chong, jenže uvnitř malého vápna neuvěřitelně přestřelil prázdnou branku.

Podívejte se na šanci Tahitha Chonga:

Solskjaer postavil do základní sestavy sedm teenagerů, na střídačce bylo dalších sedm hráčů, kterým ještě nebylo 20 let. Mezi nimi i český brankář Matěj Kovář, jenž byl na lavičce náhradníků v evropských pohárech vůbec poprvé.

Dramatický závěr se odehrál v Haagu, kde hraje zápasy při opravách stadionu Alkmaar. Domácí prohrávali s Partizanem Bělehrad ještě v 88. minutě 0:2, navíc hráli v deseti bez vyloučeného Myrona Boadua. Dvěma brankami Ferdyho Druijfa ale dokázali vyrovnat a zajistili si postup právě na úkor srbského mužstva.

Podobně hektické utkání sledovali i diváci v Budapešti. Domácí Ferencváros neproměnil pokutový kop, přesto ale díky další penaltě z první minuty nastaveného času vedl nad Espaňolem Barcelona 2:1. Jen tři minuty poté byl ale vyloučen domácí Eldar Čivič a hosté přesilovku využili, v šesté minutě nastavení vyrovnal Sergi Darder.

Trabzonspor bez zraněného Filipa Nováka prohrál doma s Getafe 0:1. Jedinou branku dal v 50. minutě z otočky uvnitř pokutového území Jaime Mata.

AS Řím si hladce poradil s Basaksehirem 3:0. Hosté se ujali tříbrankového vedení už v první půli, góly vstřelili Jordan Veretout z penalty, Justin Kluivert a Edin Džeko.

Fotbalová Evropská liga - 5. kolo základních skupin:

Skupina A:

FC Sevilla - Karabach 2:0 (0:0)

Branky: 61. Gil, 90.+2 Dabur.

Dudelange - APOEL Nikósie 0:2 (0:2)

Branky: 12. Matič z pen., 43. Merkis. ČK: 90. Sinani - 83. Vuros.

Malmö - Dynamo Kyjev 4:3 (1:2)

Branky: 48. a 90.+6 Rosenberg, 2. Bengtsson, 57. Rakip - 18. Mykolenko, 39. Cygankov, 77. Verbič. ČK: 65. Sydorčuk (Dynamo).

1. FC Kodaň 5 2 3 0 5:3 9
2. Malmö 5 2 2 1 7:6 8
3. Dynamo Kyjev 5 1 3 1 6:6 6
4. Lugano 5 0 2 3 1:4 2

Skupina C:

Krasnodar - Basilej 1:0 (0:0)

Branka: 72. Ari z pen. ČK: 90.+5 Ari (Krasnodar).

Rosenborg - Linec 1:2 (1:1)

Branky: 48. Johnsen - 20. Goiginger, 54. Frieser.

Sporting Lisabon - PSV Eindhoven 4:0 (3:0)

Branky: 16. a 64. z pen. Fernandes, 9. Phellype, 43. Mathieu.

1. Sporting Lisabon 5 4 0 1 11:4 12
2. Linec 5 3 1 1 8:4 10
3. PSV Eindhoven 5 2 1 2 8:11 7
4. Rosenborg 5 0 0 5 2:10 0

Skupina E:

Celtic Glasgow - Rennes 3:1 (2:0)

Branky: 22. Morgan, 45.+1 Christie, 74. Johnston - 89. Hunou.

Arsenal - Frankfurt 1:2 (1:0)

Branky: 45.+1 Aubameyang - 55. a 64. Kamada.

Guimaraes - Standard Lutych 1:1 (1:1)

Branky: 45.+2 André Pereira - 40. Lestienne z pen.

1. Arsenal 5 3 1 1 12:5 10
2. Frankfurt 5 3 0 2 6:7 9
3. Standard Lutych 5 2 1 2 6:8 7
4. Guimaraes 5 0 2 3 4:8 2

Skupina G:

Feyenoord Rotterdam - Glasgow Rangers 2:2 (1:0)

Branky: 33. Toornstra, 68. Sinisterra - 53. a 65. Morelos.

Bern - FC Porto 1:2 (1:0)

Branky: 6. Fassnacht - 76. a 79. Aboubakar.

1. Glasgow Rangers 5 2 2 1 7:5 8
2. Bern 5 2 1 2 7:6 7
3. FC Porto 5 2 1 2 5:7 7
4. Feyenoord Rotterdam 5 1 2 2 5:6 5

Skupina H:

CSKA Moskva - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:0)

Branky: 76. Čalov - 66. Keseru.

Ferencváros Budapešť - Espaňol Barcelona 2:2 (1:1)

Branky: 23. Siger, 90.+1 Škvarka - 31. Melendo, 90.+6 Darder. ČK: 90.+4 Čivič (Ferencváros).

Basaksehir - AS Řím 0:3 (0:3)

Branky: 30. Veretout z pen., 41. Kluivert, 45.+1 Džeko.

Braga - Wolverhampton 3:3 (1:3)

Branky: 6. Horta, 64. Paulinho, 79. Fransergio - 14. Jimenéz, 34. Doherty, 35. Traoré.

Besiktas Istanbul - Slovan Bratislava 2:1 (0:1)

Branky: 75. Roco, 90.+2 Ljajič z pen. - 35. Daniel.

1. Braga 5 3 2 0 11:7 11
2. Wolverhampton 5 3 1 1 7:5 10
3. Slovan Bratislava 5 1 1 3 8:9 4
4. Besiktas 5 1 0 4 6:11 3