Další rána pro Slavii. Předlouhé oslabení nezvládla, zahraje si jen Konferenční ligu

26. 8. 2021 23:03
Fotbalisté pražské Slavie si skupinu Evropské ligy nezahrají. Český šampion v odvetě závěrečného 4. předkola ve Varšavě proti Legii neudržel v dlouhém oslabení vedení a po porážce 1:2 do hlavní fáze soutěže nepostoupil. Úvodní zápas před týdnem v Edenu skončil nerozhodně 2:2.

Už ve třetí minutě dostal červenou kartu záložník Pražanů Tomáš Holeš. Navzdory oslabení otevřela těsně před pauzou skóre slávistická letní posila Nigerijec Ubong Ekpai, pak neproměnil obří šanci Stanislav Tecl a mezi 59. a 70. minutou dvěma góly otočil stav Mahir Emreli. Za Legii hrál od 56. minuty český reprezentant Tomáš Pekhart.

Slavia si po vyřazení z kvalifikace Evropské ligy zahraje pouze skupinu nově vzniklé Evropské konferenční ligy. Za účast v ní český šampion inkasuje v přepočtu zhruba 75 milionů korun.

Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského v letošní kvalifikaci evropských pohárů prohráli oba dvojzápasy, předtím ve 3. předkole Ligy mistrů nestačili na Ferencváros Budapešť. Skupinu Evropské ligy si z českých klubů zahraje jen Sparta, Evropská konferenční liga čeká vedle Slavie ještě na Jablonec.

Poprvé v této pohárové sezoně nastoupili za Slavii uzdravený kapitán Bořil a další obránce Kúdela, který si odpykal desetizápasový disciplinární trest v mezinárodních soutěžích za rasistickou urážku protihráče v březnové odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow proti Rangers.

Pražanům hned ve třetí minutě velmi zkomplikoval zápas Holeš. Kousek od vápna ostrým šlapákem proti stojné noze fauloval Martinse a portugalský rozhodčí ho rovnou vyloučil. Polský šampion mohl hrát prakticky celý zápas v přesilovce, slávisté ovšem zpočátku oslabení zvládali.

Ve 13. minutě ve skluzu vystřelil kousek vedle Mladenovič, první gólovou šanci ale měli Pražané. Tecl se ocitl sám před brankářem Borucem, který však zasáhl. Další Mladenovičův pokus skončil těsně vedle a ve 30. minutě gólman Kolář vyrazil Jedrzejczykovu ránu.

V poslední minutě první půle nečekaně otevřeli skóre slávisté. K odraženému míči se na hranici vápna dostal Ekpai a povedenou ranou trefil přesně horní roh branky. Připsal si svůj první gól v červenobílém dresu.

Po změně stran mohl zvýšit náskok Tecl, ale v 53. minutě po chybě domácí defenzivy prováhal i druhý únik a znovu nechal vyniknout Boruce. Polskému šampionovi, který přešel do 4. předkola Evropské ligy stejně jako soupeř po vyřazení z kvalifikace Ligy mistrů, poté pomohl příchod českého útočníka Pekharta.

Dvaatřicetiletý reprezentant byl na trávníku zhruba tři minuty, když Lopes poslal z pravé strany centr do vápna a nabíhající Emreli hlavou v pádu srovnal. Ázerbájdžánský útočník navázal na svou branku z Edenu.

Legia pokračovala v tlaku a v 64. minutě podržel hosty Kolář, který vytáhl Lopesovu ránu. O necelých šest minut později už ale Legia otočila stav. Mladenovičův jemný centr lehce tečoval hlavou Emreli a slávistický gólman už nestačil zasáhnout.

V závěru se poprvé dostala na trávník i letní slávistická posila Krmenčík, srovnat už ale hosté nedokázali. V nastavení v poslední šanci mířil nad střídající Olayinka.

Hodnocení Jindřicha Trpišovského:

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Legia Varšava - Slavia Praha 2:1 (0:1)

Branky: 59. a 70. Emreli - 45. Ekpai. Rozhodčí: Dias - Tavares, Ribeiro (všichni Portug.). ŽK: Holownia, Mladenovič, Lopes - Ekpai, Kúdela, Bořil. ČK: 3. Holeš (Slavia). První zápas: 2:2, postoupila Legia.

Legia: Boruc - Nawrocki, Wieteska, Holownia (56. Pekhart) - Jedrzejczyk, Slisz, Martins (25. Lopes), Mladenovič - Josué, Luquinhas - Emreli (80. Muci). Trenér: Michniewicz.

Slavia: Kolář - Bah (71. Sima), Kúdela, Zima, Bořil - Hromada (70. Traoré), Holeš - Ekpai, Stanciu (81. Olayinka), Schranz (81. Krmenčík) - Tecl (65. Lingr). Trenér: Trpišovský.

Další výsledky:

Alaškert - Glasgow Rangers 0:0, první zápas: 0:1, postupili Rangers; HJK Helsinky - Fenerbahce Istanbul 2:5 (1:2), první zápas: 0:1, postupilo Fenerbahce; Luhansk - Rapid Vídeň 2:3 (1:2), první zápas: 0:3, postoupil Rapid; Galatasaray Istanbul - Randers 2:1 (0:1), první zápas: 1:1, postoupil Galatasaray; Alkmaar - Celtic Glasgow 2:1 (2:1), první zápas: 0:2, postoupil Celtic, Kluž - Crvena zvezda Bělehrad 1:2 (1:1), první zápas 0:4, postoupila Crvena zvezda, Slovan Bratislava - Olympiakos Pireus 2:2 (1:1), první zápas: 0:3, postoupil Olympiakos, Sturm Štýrský Hradec - Mura 2:0 (1:0), první zápas: 3:1, postoupil Štyrský Hradec.