Býval neskutečně na výši a taky trochu monstrum. Trpišovský obdivuje kouče soupeře

ČTK ČTK
4. 11. 2020 20:12
Trenér fotbalistů Slavie Jindřich Trpišovský si velmi váží toho, že se ve čtvrtek potká se svým protějškem Patrickem Vieirou, jehož Nice přivítá v Edenu v souboji 3. kola základní skupiny Evropské ligy.
Patrick Vieira (trenér Nice)
Patrick Vieira (trenér Nice) | Foto: Reuters

Pro kouče českých mistrů je bývalý vynikající defenzivní záložník velkou legendou, kterou dříve s obdivem sledoval v televizi v dresu Arsenalu. Podle Trpišovského dokazuje Vieira velkou kvalitu i jako trenér.

"Pro mě je to neskutečný zážitek stejně jako předtím, když jsem měl možnost setkat se se spoustou jiných trenérů. Pro mě je to absolutní legenda. Mluvím o Arsenalu, ale jde i o Inter Milán a francouzskou reprezentaci, která ve své době neměla konkurenci a obdoby. Byl to fantastický hráč," řekl Trpišovský na dnešní tiskové videokonferenci.

Vieira se na klubové úrovni nejvíce zapsal do povědomí během působení v Arsenalu, za nějž hrál devět let. S "Kanonýry" mimo jiné vyhrál třikrát anglickou ligu. Poté působil v Juventusu Turín a Interu Milán, s nímž získal čtyři mistrovské tituly. Hráčskou kariéru ukončil v Manchesteru City. Dařilo se mu i na mezinárodní úrovni, s Francií vybojoval zlato na mistrovství světa i Evropy.

"Samozřejmě si moc vážím toho, že ho zítra potkám osobně. Když byl kapitánem Arsenalu, tak jsem jako každý hltal anglický fotbal. Arsenal byl za jeho doby lídrem anglické ligy a týmem, který trochu předběhl dobu. Byl kapitánem týmu, který prošel anglickou ligou neporažen celou sezonu (2003/04) a získal titul," prohlásil Trpišovský.

"Neskutečný zážitek dívat se na zápasy třeba s Manchesterem United a jeho souboje s Royem Keanem, ať už na hřišti, tak před zápasem," dodal někdejší trenér Žižkova či Liberce, jemuž je stejně jako Vieirovi 44 let.

Podle něj předběhl rodák z Dakaru svou dobu. "Pro mě to byla jedna z nejlepších šestek, kterou jsem kdy viděl. Obrovsky komplexní hráč, který byl fotbalově neskutečně na výši, navíc to bylo takové monstrum, k tomu ještě spousta osobních soubojů, obsáhl velký prostor a měl vítěznou mentalitu. Myslím si, že byl nejdůležitějším hráčem Arsenalu v jeho éře," konstatoval Trpišovský.

Vieiru považoval na hřišti za obrovskou osobnost, kterou si přenesl i na trenérskou lavičku. "Je to vidět i na tom, jakým způsobem dokáže Nice v letošní sezoně pracovat s rozestavením. Během začátku sezony používají tři rozestavení a plynule na ně přecházejí, ať už před zápasem nebo během něj," uvedl pražský rodák.

V minulosti Vieira trénoval New York City, Nice se ujal v roce 2018. V minulé sezoně francouzské ligy, která se kvůli pandemii koronaviru nedohrála, obsadil s mužstvem páté místo. V současném ročníku je Nice čtvrté. V Evropské lize má po dvou kolech tři body stejně jako Slavia, Leverkusen a Beer Ševa.

Lindsey se opět pochlubila záběry z dovolené. Sledujte Sportovní Sociál | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy