Bezzubý Arsenal padl na Atléticu. To se ve finále Evropské ligy utká s Marseille

Aktualizováno 3. 5. 2018 23:48
Atlético Madrid je ve finále Evropské ligy. Španělský velkoklub v odvetě semifinále doma porazil londýnský Arsenal 1:0. O výhře týmu trenéra Diega Simeoneho rozhodl v první půli kanonýr Diego Costa.
Diego Costa slaví rozhodující gól v semifinále Evropské ligy.
Diego Costa slaví rozhodující gól v semifinále Evropské ligy. | Foto: Reuters

Madrid/Salcburk - Ve finále Evropské ligy si zahrají fotbalisté Atlética Madrid a Olympique Marseille. Španělský celek dnes v domácí semifinálové odvetě porazil díky brance Diega Costy 1:0 Arsenal a po remíze 1:1 z Londýna postoupil do finále.

Olympique v Salcburku nejprve promrhal dvoubrankový náskok z prvního zápasu, ale v prodloužení snížil Rolando a zajistil hostům postup. Finále je na programu za dva týdny v Lyonu.

O výhře Atlética, které se muselo obejít bez distancovaného trenéra Simeoneho, rozhodl v nastavení prvního poločasu Costa. Ve zbytku zápasu si pak domácí vedení bez větších potíží pohlídali a podvanácté za sebou na domácím stadionu neinkasovali.

Madridský celek si díky tomu zahraje o třetí triumf v soutěži, kterou už ovládl v letech 2010 a 2012. V letech 2014 a 2016 si navíc Atlético zahrálo finále Ligy mistrů.

Arsenalu nevyšel už úvod zápasu a kvůli zranění kotníku hosté přišli už ve 12. minutě o kapitána Koscielného. Francouzský stoper opustil hřiště na nosítkách a podle bolestivé grimasy by mohl být ohrožen i jeho start na mistrovství světa, které v Rusku začne za šest týdnů.

Londýnský celek tak přišel o poslední šanci zajistit si triumfem v Evropské lize účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Pro trenéra Wengera, který dal jako obvykle v pohárech v brance přednost Ospinovi před Čechem, šlo navíc o rozloučení s evropskou scénou na lavičce Arsenalu.

Francouzský kouč nedávno oznámil, že po sezoně z klubu po 22 letech odejde, a hořký konec musel strpět v jubilejním 250. pohárovém utkání na lavičce Arsenalu.

Marseille rozhodlo v prodloužení

Fotbalisté Marseille v odvetě semifinále Evropské ligy v Salcburku prohráli 1:2 po prodloužení, ale díky brance střídajícího Rolanda ze 116. minuty postoupili do finále.

Salcburk ve druhém poločase díky brance Haidary a vlastnímu gólu Sarra vymazal prohru 0:2 z Francie, ale další gól už přidat nedokázal. Trest přišel v prodloužení, kdy se po sporně nařízeném rohovém kopu prosadil ve 116. minutě Rolando. Domácí poté ještě dohrávali v deseti po vyloučení Haidary.

Marseille si tak zahraje první finále evropských pohárů od roku 2004 a na třetí pokus bude usilovat o první triumf v soutěži.

Odvetná semifinálová utkání fotbalové Evropské ligy:

Atlético Madrid - Arsenal 1:0 (1:0)

Branka: 45.+2 Costa. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). ŽK: Gabi, Níguez, Costa - Wilshere, Monreal, Mustafi. První zápas 1:1, postoupilo Atlético.

Atlético: Oblak - Partey (90.+3 Savič), Giménez, Godín, Lucas - Níguez, Gabi, Koke, Vitolo (74. Correa) - Costa (83. Torres), Griezmann. Trenér: Burgos.

Arsenal: Ospina - Bellerín, Mustafi, Koscielny (12. Chambers), Monreal - Ramsey, Xhaka, Wilshere (68. Mchitarjan) - Welbeck, Lacazette, Özil. Trenér: Wenger.

Salcburk - Olympique Marseille 2:1 po prodl. (2:0, 0:0)

Branky: 53. Haidara, 65. vlastní Sarr - 116. Rolando. Rozhodčí: Karasjov - Averjanov, Kalugin (všichni Rus.). ŽK: Haidara, Ramalho, Čaleta-Car, Dabbur - Sarr, Lopez, Rami, Germain, Payet, Amavi, Rolando. ČK: 119. Haidara. Diváci: 29.520. První zápas 0:2, postoupila Marseille.

Salcburk: Walke - Lainer, Ramalho, Čaleta-Car, Ulmer (96. Pongračič) - Haidara, Samassekou, Berisha - Dabbur, Schlager (84. Minamino), Gulbrandsen (69. Hwang Hi-čchan). Trenér: Rose.

Marseille: Pelé - Sarr, Rami, Gustavo, Amavi - Thauvin, Lopez (69. Andre-Frank), Payet, Sanson (101. Rolando), Ocampos - Germain (84. N'Jie). Trenér: Garcia.