Atlético porazilo Marseille 3:0 a vyhrálo Evropskou ligu. Udělalo radost i českému vicemistrovi

16. 5. 2018 22:56
Díky triumfu španělského celku má druhý tým české nejvyšší soutěže jistotu, že bude hrát poslední předkolo Ligy mistrů, a pokud neuspěje, půjde do skupiny Evropské ligy.
fotbal, Evropská liga 2017/2018, Atlético Madrid - Olympique Marseille, radost hráčů Atlétika s trofejí | Foto: Reuters

Lyon - Fotbalisté Atlétika Madrid potřetí vyhráli Evropskou ligu. Ve finále v Lyonu porazili Marseille 3:0 a navázali na triumfy z let 2010 a 2012. V obou poločasech se trefil útočník Antoine Griezmann, těsně před koncem uzavřel skóre kapitán Gabi.

Favorizovaný španělský celek uspěl i ve třetím finálovém zápase EL, naopak Olympique i třetí finále této soutěže prohrál a čekání na evropskou trofej prodloužil na 25 let.

Vítězství Atlétika znamená, že český vicemistr se kvalifikuje do třetího předkola Ligy mistrů, které nově přestavuje jistotu skupiny Evropské ligy. Ke druhému místu je blízko pražská Slavia.

Hráči Marseille začali mnohem lépe. Už ve čtvrté minutě po Payetově přihrávce za obranu Germain postupoval na branku, ale zblízka přestřelil. Francouzský tým pak nedotáhl ani další slibné náznaky.

Atlético naopak ve 21. minutě hned první velkou šanci proměnilo. Anguissovi po přihrávce od gólmana Mandandy odskočil míč, Gabi vyslal do úniku Griezmanna a francouzský útočník svému krajanovi v brance nedal šanci.

Další rána pro Marseille přišla po půl hodině hry, kdy se zranil kapitán Payet a se slzami v očích musel opustit hřiště. Madridské mužstvo, jehož trenér Simeone byl kvůli disciplinárnímu trestu na tribuně, si zbytek poločasu v klidu pohlídalo.

Chladnokrevnému Atlétiku vyšel i vstup do druhé půle. Ve 49. minutě si Griezmann vyměnil míč s Kokem a elegantně přehodil Mandandu. Nejlepší střelec "Rojiblancos" si v tomto ročníku EL polepšil na šest gólů.

Druhý tým španělské ligy pak dlouho kontroloval hru a soupeře téměř nepouštěl na svou polovinu. Až v 81. minutě střídající útočník Mitroglu trefil hlavou tyčku. To však bylo ze strany Marseille všechno. Třetí gól přidal minutu před koncem Gabi křížnou střelou po další Kokeho přihrávce.

Finále fotbalové Evropské ligy v Lyonu:

Olympique Marseille - Atlético Madrid 0:3 (0:1)

Branky: 21. a 49. Griezmann, 89. Gabi. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Amavi, Luiz Gustavo, N'Jie - Vrsaljko, Lucas. Diváci: 55.768.

Marseille: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet (32. Lopez), Ocampos (55. N'Jie) - Germain (74. Mitroglu). Trenér: Garcia.

Atlético: Oblak - Vrsaljko (46. Juanfran), Giménez, Godín, Lucas - Correa (88. Thomas), Gabi, Saúl, Koke - Griezmann (90. Torres), Diego Costa. Trenér: Burgos.