Češi na Rumuny neumí. Je to náhoda, myslí si Uhrin. Astra je průměrná, její hvězdu chtěl do Slavie

Petr Havlíček
3. 11. 2016 6:06
Největším rozdílem mezi českými a rumunskými mužstvy je podle trenéra Dušana Uhrina mladšího schopnost hledat a uplatňovat zahraniční hráče.
Ve Štruncových sadech se radovala Astra Giurgiu po výhře 2:1, skóre otevřel nebezpečný snajpr Denis Alibec.
Ve Štruncových sadech se radovala Astra Giurgiu po výhře 2:1, skóre otevřel nebezpečný snajpr Denis Alibec. | Foto: Tomáš Liška

Praha/Bukurešť - Český pohárový koeficient sice krůček po krůčku stoupá a měl by reálně zajistit přímý postup domácího mistra do Ligy mistrů (pokud UEFA nezmění její formát, jak slíbila), radost ovšem Plzeň, Sparta a Liberec letos rozdávají spíše střídmě. A pokud by se ve svých taženích za dalšími body měly střetávat s rumunskými mužstvy, moc šancí na úspěch statisticky nemají.

Bilance českých celků s těmi z Balkánského poloostrovu je totiž tristní. V paměti nejen libereckých fanoušků určitě zůstává blamáž proti Dinamu Bukurešť z roku 2009, kdy ani kontumace 3:0 ve prospěch Slovanu po výtržnostech v prvním zápase nestačila na postup. 

Sparta si pak ještě na podzim té samé sezony v základní skupině Evropské ligy poradila s Kluží, od té doby ovšem Liberec nepochodil proti Rumunům dvakrát, Letenští nepřešli přes Vaslui a Steauu a Plzeň si vylámala zuby na Ploješti.

České trápení proti rumunským mužstvům

Srpen 2009: Liberec vs. Dinamo Bukurešť, předkolo EL - 3:0, 0:3, na penalty postoupilo Dinamo

Podzim 2009: Sparta vs. Kluž, základní skupina EL - 2:0, 3:2

Srpen 2011: Sparta vs. Vaslui, předkolo EL - 0:2, 1:0, postoupila Vaslui

Srpen 2012: Liberec vs. Kluž, předkolo LM - 0:1, 1:2, postoupila Kluž

Srpen 2014: Liberec vs. Astra Giurgiu, předkolo EL - 0:3, 2:3, postoupila Astra

Srpen 2014: Plzeň vs. Petrolul Ploješť, předkolo EL - 1:1, 1:4, postoupila Ploješť

Srpen 2016: Sparta vs. Steaua Bukurešť, předkolo LM - 1:1, 0:2, postoupila Steaua

Říjen 2016: Plzeň vs. Astra Giurgiu, skupina EL - 1:2

Napravit reputaci mohla Viktoria před dvěma týdny v domácím prostředí proti Astře Giurgiu, jenže prohrou 1:2 si pořádně zavařila v boji o postup do jarní vyřazovací části Evropské ligy.

Možná že se tedy už u břehů Černého moře radují, když jim osudí losu přisoudí českého soupeře. Dnes od 19:00 dostane Viktoria Plzeň v Bukurešti, kde podruhé narazí na Astru, další šanci.

Dušan Uhrin mladší, naposledy trenér pražské Slavie, který má za sebou dvě štace v Temešváru a jednu v Kluži, ovšem negativní sérii nepřeceňuje. "Myslím, že je to zcela náhodné," uvedl kouč, který dění v rumunském fotbale stále zběžně sleduje.

Ještě jako lodivod Plzně byl u dvojutkání s Ploještí, které se mu po domácí prohře 1:4 a vypadnutí nakonec stalo osudným. "Ploješť tehdy zrovna nabrala hráče jako Mutu, kteří měli vysoké platy, a potřebovali postoupit, aby měli zajištěné peníze na sezonu," vybavuje si a podobné okolnosti shledal rovněž u sparťanského vypadnutí s Vasluií.

Ještě čerstvější "zážitek" má Sparta z letošního léta, kdy jí bránu do vysněné Champions League zavřela Steaua Bukurešť. I zde vidí Uhrin objektivní příčinu. "Steaua je o krůček dál ve vyhledávání hráčů, kteří jsou většinou ofenzivní. Už od doby, kdy jsem tam působil, všechna rumunská mužstva hledají hráče v cizině, pokud ho na daný post nemají v domácí lize. To my tady ještě neumíme," myslí si.

Rumuni se lépe adaptují. Když koupíte hráče ze Zlína, trvá to

Podle Uhrina se navíc tamější hráči dovedou lépe vypořádat s tíhou evropských utkání. "Kvalita hráčů v českých mužstvech teď nedosahuje toho, co chceme, a musí se lépe připravit na to, že musí každý zápas vyhrávat. Když uděláte hráče z Jihlavy nebo ze Zlína, chvilku trvá, než se adaptuje. V Rumunsku to takhle není," dodal.

Díky dobrému skautingu tak Steaua, která podobně jako dříve Sparta skupuje ty nejlepší z rumunské ligy, a její konkurenti disponují technicky vybavenými hráči. "I Rumuni si myslí, že jejich liga je o krůček vepředu z hlediska techniky. Nám v Česku se doteď nepovedlo vybírat takové hráče z ciziny. Všechna východní mužstva, s nimiž Plzeň hrála, měla cizince, kteří udávali rytmus utkání," všiml si Uhrin.

Alibeca chtěl Uhrin do Slavie, cena však byla příliš vysoká

Z technických hráčů se Plzeň obávala především útočníka Denise Alibeca, který se ovšem nakonec kvůli zranění na hřiště nepodívá. Síla Astry by tak měla být výrazně omezena. "Je to průměrné mužstvo, má jen dva dobré hráče," postřehl devětačtyřicetiletý trenér.

"Útočníka Alibeca jsme shodou okolností chtěli v létě do Slavie, ale cena byla příliš vysoká," odhalil přestupový cíl červenobílých, který Dušan Uhrin plánoval, ještě než ho kvůli neuspokojivým výsledkům a hernímu projevu vedení nahradilo Jaroslavem Šilhavým. Alibec nakonec i díky zákulisním dohodám majitelů od 1. ledna zamíří za nižší cenu do Steauy.

Jediným nebezpečným hráčem by tak měl být s desítkou hrající Constantin Budescu, kmenový hráč čínského klubu z Dalianu, který v Astře hostuje. Ofenzivní dvojice by ovšem podle Uhrina neměla českému mistrovi zavařit tak jako v prvním utkání. "Plzeň má na to, aby Astru porazila, protože to mužstvo nemá zas tak špičkové hráče," věří Uhrin, že Viktoria prolomí takřka ostudnou bilanci českých pohárových zástupců.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy