Plzeň v Římě sestřelil hattrickem Džeko a vzhledem k vítězství Astry ve Vídni Viktoria končí

Aktualizováno 24. 11. 2016 23:15
Viktoria Plzeň padla v Římě s tamním AS 1:4 a vzhledem k výhře Astry Giurgiu nad Austrií Vídeň 1:0 Plzeň v Evropské lize končí už ve skupině.
Edin Džeko slaví gól AS Řím
Edin Džeko slaví gól AS Řím | Foto: Reuters

Řím - Fotbalisté Plzně prohráli na hřišti favorizovaného AS Řím 1:4 a kolo před koncem základní fáze Evropské ligy jsou bez šance na postup ze skupiny. Naopak italský celek si postup dnes zajistil. Třemi góly se o to zasloužil bývalý hráč Teplic Edin Džeko. V závěru se prosadil nádherným lobem Diego Perotti. Za Plzeň vyrovnal na průběžných 1:1 Martin Zeman.

Viktoria prodloužila trápení v Evropě

Viktoria tak prodloužila čekání na výhru v evropských pohárech už na 14 utkání a v tabulce skupiny je s třemi body poslední, když ke třem remízám přidala druhou prohru. V závěrečném kole bude hrát s Austrií Vídeň už jen o čestnou výhru a vylepšení českého koeficientu.

Plzeň nastoupila bez kapitána Hubníka, kterého do hry na poslední chvíli nepustilo zranění. Na post stopera naskočil jinak krajní bek Limberský, který si vzal i kapitánskou pásku. A na kraji obrany se objevil záložník Kovařík.

Kombinovaná defenziva odolala jen deset minut. Pak předvedl svou extratřídu bosenský kanonýr Džeko. Hráč se zkušenostmi z české ligy ve vápně zasekl míč před skluzujícím Kovaříkem a z úhlu zaskočil brankáře Kozáčika tvrdou střelou dokonale umístěnou do šibenice.

Krátce nato byl Džeko v další velké šanci, ale tentokrát mu střela nesedla. Plzeň se nevzdávala a našla poměrně rychlou odpověď. V 18. minutě se dostala k nebezpečnému brejku, Hromada našel na levé straně volného Kovaříka, ten hned odcentroval a Zeman hlavou vstřelil svůj první gól po letním návratu do klubu.

Plzeň dokázala srovnat

Inkasovaný gól Římany trochu znejistěl a Plzeň měla zajímavé útoky, ale bez pořádného zakončení. Až ve 36. minutě znovu zahrozil Džeko, kterému chybělo pár centimetrů, aby hlavou přesněji zakončil. Iturbe pak nepropálil hráz těl před sebou a znovu Džeko pálil nad.

Těsně před poločasem se ocitl ve stoprocentní šanci Salah, který vystihl sklepnutí od Matějů a byl tváří tvář Kozáčikovi. Dotírající Limberský však egyptskou hvězdu donutil poslat míč jen do tyče.

Konstrukce branky zvonila i krátce po změně stran, kdy Paredes trefil z přímého kopu jen horní stranu břevna. A v další šanci selhal Salah, když po pasu za obranu napálil míč jen do nohou vybíhajícího Kozáčika.

Římané tlak zúročili v 61. minutě, kdy Rüdiger dobře nacentroval na malé vápno a Džeko hlavičkou do protipohybu Kozáčika znovu zařídil vedení.

Plzeň hru otevřela a byla potrestána

Ofenzivu Plzně přišel podpořit Ďuriš a hned vyslal zajímavou střelu z dálky, která skončila jen těsně nad. V 72. minutě vypálil přesněji, ale gólman Alissson jeho tvrdou ránu udržel a nedovolil dorážku.

Salah pak ani třetí jasnou šanci nezvládl a po brejku sám před Kozáčikem špatně trefil míč. Plzeň toho však nedokázala využít, když střídající Bakoš v největší šanci trefil jen brankáře.

Krátce nato ale předvedl velkou fotbalovou parádu Perotti, který zaskočil Kozáčika kopem zvaný "rabona" a efektním lobem definitivně rozhodl. V závěru Džeko po brejku a pasu Perottiho ještě zkompletoval hattrick.

5. kolo fotbalové Evropské ligy - skupina E:

AS Řím - Viktoria Plzeň 4:1 (1:1)

Branky: 11., 61. a 88. Džeko, 82. Perotti - 18. Zeman. Rozhodčí: Stieler - Siebert, Ittrich (všichni Něm.). ŽK: Nainggolan - Matějů, Zeman, Petržela. Diváci: 13.789.

AS Řím: Alisson - Bruno Peres, Rüdiger, Fazio, Emerson - Paredes, Strootman (89. Gerson) - Salah (83. De Rossi), Nainggolan, Iturbe (63. Perotti) - Džeko. Trenér: Spalletti.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Limberský, Kovařík - Hromada, Hrošovský - Petržela, Kopic (63. Ďuriš), Zeman - Krmenčík (75. Bakoš). Trenér: Pivarník.