Slavia budí v Anglii zvědavost. Emoce rozvířila i poznámka o Vardyho intelektu

mar mar
18. 2. 2021 15:39
Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Fanoušci v Anglii nepochybují, že dva bývalé hráče Slavie, kteří oslnili Premier League, budou následovat na ostrovy další. Proto bude duel Pražanů s Leicesterem v play off Evropské ligy, který začíná dnes prvním zápasem, neobvykle sledovaný. Pozornost upoutalo také video, které Slavia před zápasem uveřejnila.
Jamie Vardy, Leicester City
Jamie Vardy, Leicester City | Foto: Reuters

Utkání budí pozornost. Kvalitní výkony Součka a Coufala se v Premier League opakovaně probírají a Slavii bedlivě sledují nejen fanoušci West Hamu v očekávání, že právě jejich klub by mohl nakoupit novou hvězdnou posilu.

Nejvíce jsou za kanálem zvědaví na Abdallaha Simu, Petera Olayinku a nově i na Jana Kuchtu, který je v nebývalé střelecké formě.

"Proti Leicesteru to bude úplně jiný test. Musíme hrát hodně obezřetně," upozorňuje Kuchta. Ve střeleckém minisouboji s Jamiem Vardym odmítá jakékoli srovnání. "Je to úplně jiný hráč než já, i když bych od něj některé věci rád přebral," říká.

Slávisty může povzbudit, že dvěma jejich bývalým spoluhráčům se podařilo Leicester porazit. V létě West Ham zvítězil překvapivě na King Power Stadium 3:0 a zásluhu na tom měli i Tomáš Souček a tehdy v Premier League debutující Vladimír Coufal.

Sešívaným před soubojem radil právě Coufal. "Slavia bude muset mít trošku štěstí a nedělat individuální chyby. Musí hrát jako tým, tak jako jsme hráli v Evropské lize před dvěma lety. Tým je silný a krásně si to sedlo," věří Coufal svým bývalým spoluhráčům.

Trenér Leicesteru Brendan Rodgers upozorňuje z tábora soupeře především na Simu a Olayinku. "Mají hrozně rychlá křídla, ale není to něco, s čím bychom se už nesetkali. Premier League je nejlepší soutěž na světě, takže bychom měli být připravení," myslí si Rodgers. "Je to dobrý tým, ale my tu výzvu přijímáme," dodává.

Video: Youtube.com

Fanoušci Hammers sledují Slavii bedlivě. Doufají, že vedení klubu přivede z Česka v létě další hráče poté, co se Souček s Coufalem osvědčili.

Mezitím se rozebírá v Anglii klubové video Slavie, ve kterém publicista Jiří Hošek označil Leicester za město, "kde by nechtěl žít", o Vardym řekl, že to "není žádný intelektuál" a poukázal na údajnou nadváhu brankáře Kaspera Schmeichela.

Jeho slova se donesla až do Anglie a pořádně rozhněvala fanoušky Leicesteru, pro které zápas najednou dostal nečekaný náboj. Vášně uklidňoval i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

"Slavii vedu k výkonnosti, sebevědomí a pracovitosti. Tyto vlastnosti musí současně provázet pokora a respekt. Je mi líto, jak klubové video a slova nezávislého novináře v něm vnímá soupeř a jeho fanoušci. Vzájemný zápas je pro nás oslava fotbalu. Nemělo se to stát. Omlouvám se," uvedl na Twitteru.

Leicester posílený čerstvou výhrou nad Liverpoolem vyhlíží bitvu, ve které bude chtít uspět a pokračovat tak v tažení na třech frontách. Kromě Premier League také v Evropské lize a FA Cupu. "Musíme si udržet náladu a nasazení ze zápasu s Liverpoolem," burcuje Rodgers.

Chybět mu přitom bude řada hráčů, s týmem vůbec neodletěl stoper Ricardo Pereira, kterého trápí zdravotní problémy. Chybět budou i další beci Timothy Castagne, James Justin, Wes Morgan a Wesley Fofana.

"Slavia je rozhodně sebevědomý tým. Jsou zvyklí vyhrávat, dominují české lize a bude to pro nás výzva," očekává Rodgers.

Úvodní utkání play off Evropské ligy startuje dnes na stadionu Slavie v 18.55 a můžete ho sledovat v on-line reportáži na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy