Liberec si ze Sevilly veze bod s cenou zlata

7. 11. 2013 23:00
Fotbalisté Liberce uhráli v zápase Skupiny H Evropské ligy na horké půdě španělského klubu FC Sevilla důležitou remízu 1:1.
Radost Liberce po gólu Pavelky (leží na zády na trávníku).
Radost Liberce po gólu Pavelky (leží na zády na trávníku). | Foto: Reuters

Sevilla - Fotbalisté Liberce uhráli v zápase Skupiny H Evropské ligy na horké půdě španělského klubu FC Sevilla důležitou remízu 1:1 a mají nakročeno k postupu do vyřazovací části soutěže.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Domácí dostal do vedení ve 29. minutě Perotti, za Liberec vyrovnal v 71. minutě Pavelka. Hosté tak potvrdili, že to na španělské kluby umí, když ze šesti vzájemných soubojů s celky z Pyrenejského poloostrova prohráli pouze jednou.

Duel na jihu Evropy tentokrát ale především v prvním poločase příliš fotbalové krásy nenabídl. Ani jednomu ze soupeřů se v domácí soutěži příliš nedaří a "formu" si přenesli i na evropskou scénu.

Sevilla měla pouze platonický tlak

Domácí sice drželi ve většině času míč na svých kopačkách, ovšem jejich tlak byl jen platonický. V první polovině zápasu tak stály za zmínku jen tři situace...

Hned na úvod předvedl jistou dávku nerozehranosti slovenský strážce branky Hroššo, který nahradil vykartovanou jedničku Kováře, ve 24. minutě ale již ukázal parádní robinsonádou proti střele Rabella slušnou provozní teplotu, aby ale o pět minut později zbytečně plachtil za přesnou střelou Perottiho z přímého kopu.

Perotti, který byl již nejlepším hráčem Sevillu v prvním vzájemném zápase na severu Čech, větral obranu Liberce i ve druhém poločase, pro své kousky ale neměl pochopení ani u spoluhráčů a naštěstí ani u soupeřů.

Pavelka vstřelil životní gól

A když v 69. minutě neproměnil nájezd z levého křídla, přišel trest. Při dalším útoku ztratil na hranici vápna míč Reyes, ten si sebral Pavelka, který se nadechl k životnímu sólu.

Výsledek? Sprint přes celé hřiště vyšperkovaný oblbnutím dvou soupeřů a zakončený parádní bombou ze dvaceti metrů, které mohl domácí brankář Vargas jen zatleskat, jeho tygří skok k tyči byl totiž zbytečný - 1:1.

Kdo čekal následný tlak Sevilly, musel být překvapený, více ze hry měli Liberečtí, kteří přesně kombinovali, leč byli ve finální fázi stejně neplodní, jako soupeř v první půli. V nastaveném čase tak mohlo udeřit ještě jednou na druhé straně.

Mbia měl být vyloučený, Liberec i tak blízko postupu

Mbia nejdříve loktem zbytečně fauloval Hrošša, za což viděl jen žlutou kartu, o pár desítek vteřin ještě možná otřesený gólman Liberce špatně vyběhl na prodloužený centr Rakitiče a Bacca hlavičkoval z pěti metrů do tyče.

Liberec přestál ale i následné dva rohy Sevilly a po závěrečném hvizdu mohli hráči v modrém slavit. Mimo jiné i to, že odehráli první zápas základní skupiny Evropské ligy v plném počtu, v předchozích třech duelech totiž měli Severočeši vždy jednoho vyloučeného hráče.

Svěřence kouče Šilhavého mohou těšit i jednoduché matematické počty - jakákoliv výhra v dalším zápase na domácí půdě proti Freiburgu bude znamenat pro Liberec postup do jarního play off soutěže.

4. kolo základní skupiny H fotbalové Evropské ligy:

FC Sevilla - Slovan Liberec 1:1 (1:0)

Branky: 29. Perotti - 71. Pavelka. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Cala, Cristóforo, Mbia - Frýdek, Kováč, Sackey, Šural.

Sevilla: Varas - Coke, Cala, Fazio, Navarro - Cristóforo, Mbia - Reyes, Rabello (69. Rakitič), Perotti (80. Machín) - Rusescu (77. Bacca). Trenér: Emery.

Liberec: Hroššo - Frýdek, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey - Šural, Rybalka (70. Coufal), Pavelka, Delarge (63. Kalitvincev) - Rabušic (90. Hušek). Trenér: Šilhavý.

1. FC Sevilla 4 2 2 0 6:3 8
2. Liberec 4 1 3 0 6:5 6
3. Freiburg 4 0 3 1 3:5 3
4. Estoril 4 0 2 2 3:5 2