Slavia trefovala tyče a nechávala vyniknout gólmana, sama inkasovala z ojedinělé akce

6. 10. 2022 23:08
Fotbalisté Slavie ve třetím z šesti utkání skupiny Evropské konferenční ligy nečekaně doma prohráli s Kluží 0:1 a zkomplikovali si boj o postup.
Ani historicky nejlepší střelec Slavie v pohárech Peter Olayinka nedokázal překonat obranu a brankáře Kluže | Foto: Milan Kammermayer

Domácí měli v duelu s rumunským šampionem vytrvalou převahu, dvakrát trefili tyč, jejich šance někdy až zázračně zneškodnil brankář, ale gólově se prosadil jen hostující Rangelo Janga ve 45. minutě.

Pražané nezvykle nastoupili k domácímu duelu v Edenu ve venkovní modré sadě dresů. Tradiční červenobílé trikoty by podle UEFA mohly být v televizním přenosu snadno zaměnitelné s barvou soupeřových dresů.

Ve slávistické základní sestavě byli jen dva pamětníci tři roky starého vzájemného souboje - historicky nejlepší střelec Pražanů v evropských pohárech Olayinka a brankář Kolář. Sedmadvacetiletý gólman stejně jako v nedělním ligovém utkání nahradil mezi tyčemi zraněnou jedničku Mandouse.

Pražané měli podle očekávání od úvodních minut převahu, ale nevedlo se jim v koncovce. V 11. minutě se dostal k hlavičce Olayinka, ale svůj 14. pohárový gól za Slavii nedal, neboť míč stihl vyrazit Scuffet.

Agilní nigerijský křídelník ve 24. minutě poslal ze strany střílený centr před branku, kde balon patičkou lehce tečoval Tecl a hosty zachránila tyč.

Podruhé trefili Pražané brankovou konstrukci ve 41. minutě po Provodově akci středem pole a přízemní střele zpoza vápna. Za pár vteřin pak ve velké šanci přestřelil Usor, jenž po měsíci nastoupil v základní sestavě.

Navzdory velké převaze slávistů šel v poločase do kabin s vedením vítěz posledních pěti sezon rumunské ligy. Douděra s Ousouem nechali od postranní lajny nacentrovat Rogera, Janga se na přední tyči protlačil před Kačarabu a nedal Kolářovi šanci.

I druhou půli začali červenobílí náporem. Ve 49. minutě se probil ve vápně k zakončení aktivní Olayinka, ale hostující brankář míč vyškrábl na roh. Na opačné straně po rohu hlavičkoval těsně vedle Yeboah.

Domácí měli chvílemi drtivý tlak, ale k vyloženým šancím se nemohli propracovat. V 76. minutě si ve vápně zpracoval balon střídající Traoré a Scuffet jeho ránu tečoval nad břevno. Větší možnost už si domácí nevytvořili, naopak v nastavení mohl po vyběhnutí Koláře do opuštěné branky přidat pojistku střídající Malele, ale minul.

Český šampion ve skupině poprvé prohrál a po polovině zápasů se propadl na třetí místo mimořádně vyrovnané tabulky. Všechny čtyři týmy mají na kontě čtyři body, vedoucí Ballkani a druhý Sivasspor lepší skóre než slávisté.

Do osmifinále přímo postoupí jen celky z prvních míst ve skupinách, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s kluby na třetích příčkách v Evropské lize.

Pražané se za týden představí v Kluži.

Rumunskému mistrovi částečně vyšla odveta za dvě porážky 0:1 od Slavie a vyřazení v závěrečném 4. předkole Ligy mistrů v létě 2019. Červenobílí v Edenu zaváhali poprvé v této sezoně po předchozích devíti domácích výhrách za sebou.

Utkání 3. kola skupiny G fotbalové Evropské konferenční ligy:

Slavia Praha - CFR Kluž 0:1 (0:1)

Branka: 45. Janga. Rozhodčí: Maresca - Preti, Peretti (všichni It.). ŽK: Usor - Matias, Muhar, Deac, Yeboah, Scuffet. Diváci: 18.271.

Slavia: Kolář - Douděra, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek (87. Oscar) - Ševčík, Tiéhi (69. Traoré) - Usor, Provod (61. Ewerton), Olayinka - Tecl (61. Sor). Trenér: Trpišovský.

Kluž: Scuffet - Manea, Matias, Kolinger, Camora - Deac (77. Braun), Boateng (87. Cvek), Muhar, Roger - Yeboah (77. Bus), Janga (69. Malele). Trenér: Petrescu.

Sivasspor - Ballkani 3:4 (1:2)

Branky: 75. a 90.+1 Yesilyurt, 1. Ulvestad - 20. Thaqi, 31. Potoku, 66. Korenica, 90.+4 Krasniqi.

1. Ballkani 3 1 1 1 7:7 4
2. Sivasspor 3 1 1 1 5:5 4
3. Slavia Praha 3 1 1 1 4:4 4
4. Kluž 3 1 1 1 2:2 4