Naprosto zbytečná ztráta. Marnost Slavie korunovala neproměněná penalta v nastavení

8. 9. 2022 23:04
Fotbalisté Slavie vstoupili do skupiny Evropské konferenční ligy venkovní remízou 1:1 se Sivassporem.
Zklamaný útočník Slavie Peter Olayinka
Zklamaný útočník Slavie Peter Olayinka | Foto: Milan Kammermayer

Pražané vedli od 4. minuty po brance Petera Olayinky, v 26. minutě vyrovnal domácí Dia Saba. V nastavení mohl o výhře českého vicemistra z penalty rozhodnout střídající Lukáš Provod, pokutový kop ale neproměnil. Slavia nevyužila ani řadu dalších nadějných situací, střelecká převaha v poměru 29:7 jí byla k ničemu.

Slávistický trenér Trpišovský nepostavil do základní sestavy klasického útočníka. Na hrot nasadil obvykle křídelníka Olayinku a tah se mu záhy vyplatil. Ve 3. minutě se ještě neprosadil Jurásek, ale o minutu později Olayinka obral obránce o míč a z velmi těžkého úhlu propálil gólmana střelou pod břevno.

Pražané v úvodu utkání, které se hrálo v nadmořské výšce necelých 1300 metrů, dominovali. V 7. minutě odvrátil Masopustův pokus domácí stoper, v polovině úvodního dějství pak nebyl daleko od druhé branky Olayinka, jenž hlavičkoval těsně vedle.

Až patnáctý tým turecké ligy hrozil hlavně z brejků a po jednom z nich srovnal. Po Gradelově přihrávce se na konci 26. minuty ve vápně přízemní střelou prosadil Saba. Chvíli nato Keita hrubě fauloval Traorého, od chorvatského rozhodčího Joviče ale dostal jen žlutou kartu, protože na utkání nebyl VAR.

Ve 32. minutě mohli být pro změnu po Masopustově zákroku ve vlastním vápně slávisté rádi, že se nekopala penalta. O sedm minut později na centr naběhl Traoré, ale míč špatně trefil, o chvíli později pak Masopustovu ránu vyrazil gólman Vural.

Kouč Trpišovský po přestávce hned třikrát vystřídal a do druhé půle poslal čerstvé Provoda, Tiéhiho a Ewertona. Po hlavičce posledního z nich chybělo Olayinkovi před brankou k balonu kousek, v 64. minutě protáhl Vurala střelou Provod.

K dalším velkým šancím se Slavia dostala až v hektickém závěru, v němž domácí několikrát otevřeli hru. V 89. minutě po brejku vystřelil špatně ve vyložené šanci Provod a Tecl z úhlu trefil jen boční síť. Pak neuspěl v další tutovce ani Ševčík.

V nastavení měli Pražané ještě větší šanci rozhodnout. Chorvatský sudí po zákroku Gutase na Tiéhiho nařídil pokutový kop a navíc za protesty po druhé žluté kartě vyloučil Keitu. Provod z penalty neuspěl, brankář Vural jeho nepříliš povedenou střelu vyrazil.

Ve druhém utkání skupiny Pražané za týden přivítají kosovského nováčka Ballkani, který remizoval s Kluží rovněž 1:1.

Do osmifinále přímo postoupí jen celky z prvních míst tabulek, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s kluby na třetích příčkách v Evropské lize. Slávisté v minulé sezoně došli v Konferenční lize až do čtvrtfinále, skupiny hrají v pohárech pošesté za sebou.

Utkání 1. kola skupiny G fotbalové Evropské konferenční ligy:

Sivasspor - Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 26. Saba - 4. Olayinka. Rozhodčí: Jovič - Radič, Pušič (všichni Chorv.). ŽK: Keita, Gradel, Gutas - M. Jurásek, Usor, Masopust, Trpišovský (trenér). ČK: 90.+1 Keita.

Sivasspor: Vural - Yalcin (80. Osmanpasa), Gutas, Appindangoyé, Ciftci - Ulvestad, Keita - N'Jie (73. Musa), Saba, Gradel - James (19. Yatabaré). Trenér: Calimbay.

Slavia: Mandous - Douděra, Ousou, Kačaraba (46. Tiéhi), Masopust (77. Tecl) - Holeš - Usor (63. Schranz), Ševčík, Traoré (46. Provod), M. Jurásek (46. Ewerton) - Olayinka. Trenér: Trpišovský.