Evropská konferenční liga • 2. předkolo • 19:00

Viking - Sparta

Viking
2:1
1:1, 1:0
Konec zápasu.
Sparta
45. Vevatne
90+2. Traoré
42. Zelený

Vítejte u on-line přenosu z odvetného utkání 2. předkola Evropské konferenční ligy mezi Vikingem Stavanger a Spartou Praha. Úvodní výkop je naplánován na čtvrtek 28. července v 19 hodin.

Sparta vstoupila do nové sezóny s novým trenérem, Pavla Vrbu nahradil na lavičce Dán Brian Priske. Letenští odehráli v rámci přípravy pět utkání s bilancí tří vítězství, jedné remízy a jedné porážky. Také znatelně posílili, když z Ruska přišel Jan Kuchta, z Hradce Králové Jan Mejdr, ze Slovácka Lukáš Sadílek, z Jablonce Jaroslav Zelený, z Olomouce Kryštof Daněk a nejnovější akvizicí je dánský fotbalista Asger Sørensen s Norimberku.

Sparta

Trenér Priske udělal jednu změnu v sestavě. Sørensen nastoupí na stoperovi, Zelený se posune na kraj místo Mejdra.

Viking Stavanger má oproti soupeři drobnou výhodu, protože norská liga se hraje systémem jaro - podzim, takže hráči norského celku už pár týdnů jsou v ostrém zápřahu. V nejvyšší norské soutěži už se odehrálo patnáct kol a svěřeni kouče Jensena se nacházejí na čtvrté příčce s odstupem osmi bodů na vedoucí Molde. O víkendu zapsal Viking porážku, po nepřesvědčivém výkonu nestačil výsledkem 2:4 na Vålerengu.

Viking

Viking míří do odvety bez jediné změny v základní jedenáctce.

Úvodní zápas na Letné toho příliš nenapověděl. Sparta byla herně aktivnější, ale bezbrankový stav vydržel po celý zápas. Největší šanci ke vstřelení gólu měl Tomáš Wiesner, jehož hlavičku lapil na brankové čáře Gunnarsson, tutovku neproměnil ani v prvním poločase Dávid Hancko. V odvetě se musí Priskeho družina popasovat s norskou umělkou, i navzdory tomuto faktu ovšem zůstává velkým favoritem a nepostup do další fáze by se rovnal obrovskému zklamání.

Postoupivší tým narazí na lepšího z dvojice Motherwell/Sligo Rovers. Sparta určitě moc dobře tuší, že zatím naráží na poměrně přijatelné soupeře, když přidáme ještě Viking, tak má český tým na papíře nejsilnější sestavu. Ale jak známo, rozhoduje se na hřišti.

1.

První poločas právě začal.

2.

Domácí vstoupili do utkání v tradičních červených dresech. Fotbalisté Sparty pro odvetné střetnutí nastoupili v dresech žluté barvy.

3.

Úvodní momenty ukazují, jak bude utkání probíhat. Sparta kombinuje na útočné polovině a hledá cestičku skrze obranu Vikingu, což se jí v prvním utkání nepovedlo.

4.

Velkou příležitost k otevření střeleckého účtu měl Jan Kuchta, jenž si ve vápně převzal nahrávku od Karabce. Posila z Lokomotivu Moskva mířila po zemi k pravé tyči, kde byl Gunnarsson se svou pravou rukou!

5.

Na levém křídle zůstal nepokrytý Lukáš Haraslín. Vyzkoušel kličku do středu, jenže míč si dal lehce za sebe, ze záklonu pak pálil do obránce před sebou.

6.

Dobře zahrál Dominik Holec, jenž včas vystartoval z brány proti dlouhému nákopu a před Karlsbakkem odpálil míč do zámezí.

7.

Brejkovou akci vyřešil Daniel Karlsbakk zbrklým zakončením z velké vzdálenosti, sparťankou bránu vysoko přestřelil.

8.

Standardní situace domácího mužstva nebyla pro český celek nebezpečná. Nízký centr Samuela Fridjónssona odklidil do bezpečí připravený Karabec.

9.

Z velké dálky vyzkoušel štěstí zastupující kapitán Sparty Dávid Hancko. Střele nechyběla razance, nýbrž přesnost, míč proletěl o kus vedle pravé tyče.

10.

Dávid Hancko špatně vystoupil do prostoru, čímž umožnil slibnou šanci Vikingu. Daniel Karlsbakk hledal Zlatka Tripiće, ve skluzu skvěle zakročil Asger Sørensen.

11.

Zmatky v pokutovém území Sparty neskončily vedoucím gólem. Brekalo prováhal ideální chvilku ke střele, posléze ztroskotal na Fortelném.

11.

První žlutou kartu střetnutí obdržel mladičký útočník Vikingu Daniel Karlsbakk, jenž moc dobře věděl o Hanckovi a levým loktem ho zasáhl do obličeje.

12.

Sparťané pěkně vykombinovali akce, načež přišel centr z pravé strany v podání Tomáše Wiesnera. Adresáta Jana Kuchtu přehlavičkoval Vevatne.

13.

Lukáš Haraslín výborně zakroutil centr zleva do vnitra pokutového území. Před Janem Kuchtou přizvedl balón Solbakken, akce bude pokračovat rohovým kopem.

14.

Adam Karabec parádním centrem vybídl k zakončení Lukáše Haraslína. Křídelník se nenechal dlouho pobízet, avšak pravačkou vypálil z voleje vysoko nad.

15.

Ani teď to není gól! Lukáš Sadílek zkontroloval situaci a od pravé lajny našel na středu nepokrytého Jana Fortelného, střelu z první Gunnarsson znovu vyškrábl pravou rukou.

16.

A další zákrok pro Patricka Gunnarssona. Islandský gólman dobře viděl na zakončení Adama Karabce levačkou, balón zachytil v rukavicích.

17.

Jaroslav Zelený napravil špatné vystoupení tím, že se stáhl k Danielu Karlsbakkovi a zblokoval jeho centru. Viking má k dispozici rohový kop.

18.

Proti centru od rohového praporku si vyběhl brankář Dominik Holec. Nezaváhal a nikým neatakován ukryl hrací předmět do koše.

19.

Do malého vápna mířil centr na Tomáše Wiesnera. Pravý obránce zakončoval v lehkém záklonu nad břevno, po dopadu zpátky na zem se smutně chytil za hlavu.

20.

Hodně volného prostoru měl kolem sebe Jakub Pešek, avšak nevyužil ho, napálil prvního stojícího protihráče před sebou.

21.

Dávida Hancka dělily od nádherného gólu centimetry! Vypálil za velkým vápnem k levé tyčce a orazítkoval spojnici Gunnarssonovy svatyně.

22.

Útok domácího mužstva neměl dlouhého trvání. Mezi Zlatkem Tripićem a Danielem Karlsbakkem došlo k velkému nedorozumění, volný míč uzmul Sörensen.

22.

Útok domácího mužstva neměl dlouhého trvání. Mezi Zlatkem Tripićem a Danielem Karlsbakkem došlo k velkému nedorozumění, volný míč uzmul Sörensen.

23.

Sparta pokračuje v aktivní hře, takovým tempem prostě ten tolik potřebný gól musí přijít! Viking odolává zuby nehty, s výpady soupeře mají hráči tohoto celku plné nohy práce.

24.

Nahrávka Brekala trefila hlavního rozhodčího a balón se odrazil k Fortelnému. Podle pravidel došlo k přerušení hry a míč byl vrácen do držení domácích.

25.

Středopolař Jan Fortelný viděl rozběhnutého Adama Karabce, jenže nahrávku mu poslal na paty, adresát posléze ve snaze zabrzdit podklouzl.

26.

Zaváhání si neodpustil Dominik Holec, jemuž balón po centru z pravé strany propadl skrze rukavicemi. Naštěstí ne do brány, nýbrž mimo hru za cenu rohového kopu.

27.

Před exekucí rohového kopu došlo těsně před Dominikem Holcem k potyčce, v níž sehráli hlavní roli Zlatko Tripić a Dávid Hancko, oba fotbalisté si vysloužili kartu žluté barvy.

28.

Pražané se rohu ubránili, al vzápětí následoval dlouhý odkop zpátky na jejich polovinu a zničehonic byl ve velké příležitosti Kabran, pravačkou ovšem píchl míč mimo tři tyče.

29.

Tak dlouho Jakub Pešek váhal s centrem od pravé lajny, až mu balón odskočil od kopaček a výsledkem jeho snažení je tedy pouze odkop od brány Gunnarssona.

30.

Žlutá karta z kategorie zbytečných pro Adama Karabce. Tomu nevyšlo zpracování, ofenzivní záložník vzápětí zezadu sáhl za dres k zemi Solbakkena.

31.

Stoper Vevatne vyprodukoval hrubě nepřesný nákop ještě z vlastní poloviny. Dominik Holec nikam nespěchal, balón nechal doskákat mimo hrací plochu.

32.

Tomáš Wiesner v tísni posunul míč směrem k Jakubu Peškovi. Tomu nevyšlo zpracování, což okamžitě potrestal rychlým vystoupením Brekalo.

33.

Protiútok Vikingu neměl dlouhého trvání. Daniel Karlsbakk byl na útočné polovině sám, kličku na střed hřiště přečetl a balón uzmul pro sebe kapitán Hancko.

34.

Pešek rychle zkontroloval postavení spoluhráčů ve vápně a adresoval centr do vnitra pokutového území. Kuchta zaspal, proto měl Vevatne poměrně jednoduchý úkol.

35.

Opět si Lukáš Haraslín zleva navedl míč více na prostředek a vyzkoušel štěstí technickým obstřelem na zadní tyč, leč bránu poměrně výrazně minul.

36.

Přestože si Adam Karabec počkal na doplnění, tak centr neprovedl vůbec dobře, pro dlouho letící balón si z brankové čáry vyběhl gólman Gunnarsson.

37.

Zlatko Tripić z pravého křídle přesunul hru na střed, kde viděl volného Samúela Fridjónssona, jeho zakončení po zemi Holcovi moc starostí nenadělalo.

37.

Výrazně větší problémy měl Dominik Holec se střelou de Lanlaye z osmnácti metrů. Míč ve vzduchu nebezpečně zaplaval a slovenský gólman měl co dělat, aby udržel hrací předmět před brankovou čárou.

38.

Tato žlutá karta by Jana Fortelného v pozdějším průběhu klidně mohla hodně mrzet. Střední záložník zbytečně sáhl po Gunnarssonovi, jenž se připravoval k výkopu.

39.

Velkou rychlost nabral Pattynama. Natlačil tělo před Tomáše Wiesnera, jehož posléze dokázal nastřelit a vybojovat pro domácí rohový kop.

40.

Nebylo to poprvé, co Samúel Fridjónsson nasměroval centr směrem do brány. Nedovoleného zákroku na Dominika Holce se dopustil Daniel Karlsbakk.

41.

Jan Fortelný poslal prudkou přihrávku na střed, kde hledal Tomáše Wiesnera, bohužel však zasáhl Adama Karabce do stojné levé nohy. Hraje Viking.

42.

Lukáš Sadílek dal dlouhému nákopu přílišnou razanci. Proti kulatému nesmyslu vystartoval Patrick Gunnarsson a vrátil ho na útočnou polovinu.

42.

Norská obranná tvrz prolomena, Sparta vede! Pravý obránce Tomáš Wiesner vymyslel parádní centr zprava na levého beka JAROSLAVA ZELENÉHO. Čerstvá posila z Jablonce se položila do míče, za zakončením k pravé tyči natahoval Gunnarsson ruku marně.

44.

Důležité bude udržet těsný náskok do konce úvodního dějství. Viking se snaží o rychlé vyrovnání, momentálně kombinuje na útočné polovině.

45.

Studená sprcha pro Spartu, její vedení trvalo necelé tři minuty! Za velkým vápnem napřáhl k ráně VILJAR VEVATNE, za povedenou dělovkou k pravé tyči se bezmocný Dominik Holec jenom podíval. Týmy jsou tak znovu na stejné úrovni.

45+1.

V samotném závěru úvodního dějství ještě Sparta házela aut, Adam Karabec prodloužil balón pouze do rukavic připraveného Gunnarssona.

45+1.

Konec prvního poločasu.

První poločas odvetného utkání mezi Vikingem a Spartou přinesl dva góly, po jednom na každé straně. Letenští se dostali do kýženého vedení ve 42. minutě, kdy po centru Wiesnera skóroval hlavou Jaroslav Zelený. Domácí ovšem inkasovaný gól nepoložil, naopak se zaměřili na ofenzivu a za necelé tři minuty vyrovnal dělovku k pravé tyči stoper Viljar Vevatne. Svěřenci kouče Priskeho hrají aktivněji, pokud budou v nastoleném tempu pokračovat, šance na postup jsou vysoké.

Druhý poločas začne přibližně v 20:03.

46.

Druhý poločas právě začal.

47.

Ani jeden z trenérů neudělal o poločasové přestávce žádnou změnu v sestavě. Oba celky tak pokračují v původním rozložení.

48.

Přes Sörensena a Karabce směřoval balón k Janu Kuchtovi, jenž chtě hrát z první na Jakuba Peška, avšak trefil jenom paty vracejícího se Pattynamy.

49.

Střední záložník Jan Fortelný posunul míč do vnitra pokutového území k Jakubu Peškovi, jemuž ovšem vůbec nevyšlo zpracování. Gunnarsson bude odkopávat.

50.

Lukáš Haraslín si dovolil na Kabrana. Už to vypadalo, že se pře něj dostane, bránící hráč v poslední chvíli píchl míč mimo hrací plochu.

51.

Zajímavě rozehraná standardka, kdy Karabec rozehrál na Hancka, ten posunul doprava na Haraslína. Vysoký centr doplachtil do rukavic brankáře.

52.

Po srážce mezi Sörensenem a Tripićem zůstali oba hráči ležet na zemi. Kosovský hlavní rozhodčí nařídil přímý kop ve prospěch Sparty.

53.

V poslední chvíli Jan Fortelný zrušil střelu a ještě zkusil míč prostrčit k Janu Kuchtovi, toho ovšem velmi dobře pokryl domácí obránce Brekalo.

54.

Jakub Pešek po ztrátě míče úmyslně fauloval Solbakkena a hlasitě si řekl o žlutou kartu, arbitr se v tomto případě spokojil s ústním varováním.

55.

Po narážečce mezi Adamem Karabcem a Jaroslavem Zeleným centroval první jmenovaný. Napálil prvního beka, akce poračuje autovým vhazováním.

56.

Prodloužený balón propadl k osamocenému Tomáši Wiesnerovi, jenž nezvládl dostatečně sklopit nárt a kulatý nesmysl poslal vysoko nad břevno.

57.

Do nepřesné přízemní rány Dávida Hancka zkusil vložit nohu Lukáš Sadílek, avšak na prudce letící balón nedosáhl. Hraje Patrick Gunnarsson.

58.

Dlouhé auty zatím Vikingu kýžený efekt nepřináší. Fridjónsson hodil míč k de Lanlayovi, který prodlužoval na Solbakkena, ten fauloval Karabce.

59.

Střídání Viking: odchází Daniel Seland Karlsbakk, přichází Maï Traoré.

60.

Příliš dopředu avizoval centr od pravé lajny Jakub Pešek. Ve vzduchu kraloval Brekalo, hrací předmět navíc nasměroval k nohám spoluhráče Vevatneho.

61.

Střídající Maï Traoré o sobě dal okamžitě vědět. Na hranici velkého vápna vypálil nártem, balón naštěstí pro Holce spadl na horní síť.

61.

Průnik po pravé lajně završil Kabran přízemním centrem do vápna na Pattynamu, který měl na noze vedoucí gól Vikingu, jeho nepříliš prudkou střelu Holec udržel před brankovou čárou.

62.

Střídání Sparta: odchází Jan Kuchta, přichází Tomáš Čvančara.

63.

Střídání Sparta: odchází Jakub Pešek, přichází Kryštof Daněk.

64.

Těžká přihrávka na Tomáše Wiesnera. Pravý bek věděl, že je v neřešitelné situaci, proto zkusil nafilmovat pád po střetu se Solbakkenem. Neúspěšně.

65.

Solbakken se pěknou stahovačkou zbavil Sadílka, leč přes Fortelného střílet nemohl. Posunul hru doprava, na centr Kabrana dva jeho spoluhráči nedosáhli.

66.

Viking pokračuje v útočení. Centr Pattynamy odklidil Dávid Hancko mimo bezprostřední nebezpečí, Kryštof Daněk pak odpálil míč do autu.

67.

Markus Solbakken vystihl přihrávku Jaroslava Zeleného na střed, načež špatně došlápl a zvrtnul si pravou nohu. S domácím záložníkem to momentálně nevypadá příliš dobře.

68.

Útočným faulem se provinil Traoré. Prohrál hlavičkový souboj se Sörensenem, jemuž následně nastavil stoličku. Dán situaci ustál bez úhony.

69.

Bek Tomáš Wiesner přenechal balón Kryštofu Daňkovi, který si nevěřil na střelu a posunul míč na Jana Fortelného, jeho pas vystihl Viljar Vevatne.

70.

Adam Karabec si uvnitř pokutového území prvním dotekem připravil míč, který však poskakoval nadále. Ofenzivní záložník trefil míč vnějším nártem, gólman Gunnarsson proto mohl zůstat klidný.

71.

Ofenzivu domácího mužstva podpořil Sondre Björshol. Balónu se nedočkal, Kabran usměrnil střílený centr za jeho nohy.

72.

Viking má k dispozici zajímavou standardní situaci. Zlatko Tripić pádu po kontaktu s Tomášem Wiesnerem hodně přidal, přesto rozhodčí odpískal faul.

73.

Do ne příliš vysokého centru Pattynamu nebezpečně vložil nohu faulující Tomáš Wiesner. Dominik Holec měl velké štěstí, že před ním nezvládl míč tečovat jeden z dvojice nabíhajících hráčů.

74.

Střídání Sparta: odchází Adam Karabec, přichází Martin Minčev.

75.

Viljar Vevatne si zahrával s ohněm. Nepočítal s tak vysoko presujícím Martinem Minčevem, špičkou kopačky před Bulharem zvládl píchnout balón k Brekalovi.

76.

Tomáš Čvančara nechal balón za sebou, k zakončení se propracoval Jan Fortelný. Po úspěšném bloku domácího zadáka následuje rohový kop Sparty.

77.

Přetažený centr Lukáše Haraslína mířil na Tomáše Wiesnera. Pravý obránce musel couvat, v záklonu hlavičkoval výrazně mimo hrací plochu.

78.

Dávid Hancko viděl rozběhnutého Lukáše Haraslína, avšak rychlostní schopnosti slovenského krajana přecenil. Patricka Gunnarssona čeká odkop od brány.

79.

Velká škoda, že Sparta v rychlém brejku nechala míč za sebou. Jmenovitě Tomáš Čvančara, jenž špatně zpracoval nahrávku od Daňka z pravé lajny.

80.

Zlatko Tripić pod tlakem zpomalil a udělal to velmi dobře. Píchl balón do clonícího Sörensena a získal tak tým ze Stavangeru autové vhazování.

80.

Střídání Sparta: odchází Lukáš Haraslín, přichází Martin Ryneš.

81.

Střídání Sparta: odchází Tomáš Wiesner, přichází Jan Mejdr.

81.

Střídání Viking: odchází Zlato Tripić, přichází Niklas Sandberg.

82.

Domácí žolík Niklas Standberg s velkým štěstím prošel přes Jana Fortelného. Vzápětí vyzkoušel nahrávku na Traorého, tu úspěšně zastavil Dávid Hancko.

83.

V těžké situaci Tomáš Čvančara zabojoval, avšak kulatý nesmysl nepřevzal ideálně. Nakonec skončil na trávníku, avšak bez cizího přičinění.

84.

Jan Mejdr vyslal příliš nízký centr, navíc mimo dosah svých spoluhráčů. Do bezpečí nekompromisně odpálil hrací předmět Markus Solbakken.

85.

Lukáš Sadílek nepřečetl Fridjónssonův pohyb, následoval pas k pravé lajně na Kabrana. Střílený centr zastavil levou nohou Jaroslav Zelený.

86.

Autové vhazování Vikingu propadlo k Traorému, tomu nevyšlo nafilmování penalty. Vzápětí vystřelil Strandberg příliš vysoko.

87.

Kabran zůstal ležet na trávníku po souboji se Zeleným. Protože se delší dobu nezvedal, tak Sparťané raději zakopli balón do zámezí.

88.

Fotbalisté v černých dresech kontrolují míč na kopačkách a je jasné, že jejich cílem je dovést utkání do prodloužení. Presink Sparty zatím nenese kýžené ovoce.

89.

Brekalo vyslal dlouhý nákop na de Lanlaye. Tomu vyšlo zpracování, nikoliv však průniková přihrávka, Jan Mejdr uzmul balón do své moci.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby čtyři minuty.

90+1.

Kabranovi vůbec nevyšel obranný odkop. Ve vápně se dostal k zakončení Jan Mejdr, avšak střela slabší levačkou se mu vůbec nepovedla, Gunnarsson dostal balón do rukavic.

90+2.

Šok ve Stavangeru, Viking v nastaveném čase střílí s velkou pravděpodobností postupový gól! Dominik Holec přihrál na krátkou vzdálenost Dávidu Hanckovi, jenž chtěl brankáři míč vrátit, ale došlo k nedorozumění a u balónu byl jako první Strandberg, který ještě píchl kulatý nesmysl k MAIOVI TRAORÉMU a ten s ledovým klidem nasměroval zacílil do prázdné brány.

90+3.

Střídání Viking: odchází Yann-Erik de Lanlay, přichází Rolf Daniel Vikstøl.

90+4.

Konec zápasu.

Sparta si třetí předkolo Evropské konferenční ligy nezahraje! Zápas dlouho směřoval za stavu 1:1 do prodloužení, když ve druhé nastavené minutě došlo ke zkratu mezi Holcem a Hanckem, po němž Strandberg posunul míč k Maiovi Traorému, na nějž již zívala prázdná brána.

Letenští nevstoupili do sezóny vůbec dobře, postup do 3. předkola se považoval za povinnost. Ale rozhoduje se na hřišti a na něm vstřelil více gólů norský Viking, který se může těšit na postoupivšího z dvojice Sligo Rovers - Motherwell.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Držení míče: 48 % - 52 %

Střely celkem: 11 - 21

Střely na bránu: 6 - 7

Střely mimo bránu: 4 - 0

Zblokované střely: 4 - 9

Rohové kopy: 4 - 6

Ofsajdy: 1 - 0

Fauly: 10 - 8

Žluté karty: 2 - 3

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy